2027 Rokiem Magdaleny Abakanowicz

Senat podjął uchwałę o ustanowienia roku 2027 Rokiem Magdaleny Abakanowicz. W uchwale podkreślono, że artystka była „pionierką nowoczesnej rzeźby oraz twórczynią oryginalnego, rozpoznawalnego na całym świecie języka artystycznego”.
Magdalena Abakanowicz – życie i twórczość
Za uchwałą opowiedziało się 79 senatorów, jedna osoba była przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Uchwała głosi, że „Magdalena Abakanowicz była artystką o niezwykłej wyobraźni i odwadze twórczej, której dzieła zrewolucjonizowały postrzeganie tkaniny artystycznej oraz rzeźby”.
„Jej unikatowe formy przestrzenne, znane jako „abakany”, przyniosły jej międzynarodowe uznanie i na trwałe wpisały się w historię sztuki XX i XXI w. Była pionierką nowoczesnej rzeźby oraz twórczynią oryginalnego, rozpoznawalnego na całym świecie języka artystycznego” – oceniono.
Jak napisano, „monumentalne kompozycje Magdaleny Abakanowicz stanowią poruszającą refleksję nad kondycją człowieka, jego tożsamością, samotnością oraz relacjami z ludźmi”. „Jej twórczość cechowały niezależność oraz nieustanna odwaga w poszukiwaniu nowych środków wyrazu artystycznego” – dodano.
Przypomniano, że „dzieła artystki prezentowane były w najważniejszych muzeach i galeriach świata, a także w przestrzeni publicznej wielu krajów, przyczyniając się do promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej”.
Wyjątkowe zasługi Magdaleny Abakanowicz
„Senat Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla również jej zasługi jako pedagoga i mentorki wielu pokoleń artystów, a także ambasadorki polskiej sztuki na świecie. Twórczość Magdaleny Abakanowicz stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów i odbiorców sztuki” – podkreślono.
Senat, w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku Magdaleny Abakanowicz dla dziedzictwa narodowego oraz światowej kultury, ustanawia rok 2027 Rokiem Magdaleny Abakanowicz.
PAP/ LW





