2,6 mln wyświetleń rosyjskiej fałszywki z wizyty Wołodymyra Zełenskiego

Czeski portal, który zajmuje się głównie dezinformacją ustalił, że nagranie wideo dotyczące wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Pradze zawierało zmanipulowaną ścieżkę dźwiękową. Wideo rozpowszechnił redaktor naczelny czeskiej wersji propagandowej strony internetowej Sputnik, Aleksiej Saryczew.

Czeski portal, który zajmuje się głównie dezinformacją ustalił, że nagranie wideo dotyczące wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Pradze zawierało zmanipulowaną ścieżkę dźwiękową. Wideo rozpowszechnił redaktor naczelny czeskiej wersji propagandowej strony internetowej Sputnik, Aleksiej Saryczew.

Rozpowszechnianie dezinformacji

.Demagog.cz napisał, że Saryczew wykorzystuje anonimowe konta w sieciach społecznościowych do rozpowszechniania dezinformacji. Miał stać za zmanipulowanym wideo o wizycie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Pradze.

Rosyjskie manipulacje dotyczące wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

.Na dołożonej do oryginału ścieżce dźwiękowej słychać gwizdy i skandowane słowo „hańba”. W serwisie TikTok filmik miał ponad 2,6 miliona wyświetleń. Później trafił do Telegramu i na Facebooka. Po informacjach od portalu Demagog.cz Facebook oznaczył wideo jako hoax i ograniczył jego rozpowszechnianie.

Portal stwierdził, że nie można ustalić, czy Aleksiej Saryczew jest prawdziwym nazwiskiem czy pseudonimem. Wymieniony jest jako redaktor naczelny czeskiej wersji Sputnika, którego portal od zeszłego roku jest niedostępny w Cechach. Został zablokowany po agresji Rosji na Ukrainę. Dostęp jest możliwy tylko za pośrednictwem VPN z zagranicznych adresów IP.

Demagog.cz ustalili także, iż podłożony dźwięk pod film z wizyty ukraińskiego prezydenta powstał w 2014 roku i był częścią telewizyjnej relacji z listopada 2017 r. z uroczystości rocznicy „aksamitnej rewolucji”. Gwizdy i okrzyki „hańba” przywitały wówczas prezydenta Milosza Zemana.

Realne zagrożenie

.Globalna dezinformacja może wydawać się niewielkim zagrożeniem w porównaniu z wojną nuklearną. Jednak na dłuższą metę jest nie mniej zabójcza, ponieważ upośledza właśnie tę cechę, z której ludzie są najbardziej dumni – zdolność do racjonalnego myślenia, wnioskowania i działania – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Julian CRIBB.

Być może najgroźniejszą pandemią, która kiedykolwiek dotknęła ludzkość, jest plaga celowej dezinformacji, masowych złudzeń i bezpodstawnych przekonań, która nęka społeczeństwo XXI wieku.

Ludzkość w ekspresowym tempie niknie pod lawiną nonsensów, wywołaną przez lobby paliw kopalnych, niektóre media i inne podmioty korporacyjne, a także lobby antyszczepionkowe, fanatyków religijnych, polityków, ekstremistów ideologicznych, prostaczków o dobrych intencjach oraz spiskowców. W perspektywie krótkoterminowej może się to wydawać irytujące, czasem może nawet zabawne. Jednak na dłuższą metę w obliczu szerzącej się niewiedzy społeczeństwa na temat zagrożeń, przed którymi stoimy, i tego, co należy zrobić, aby je przezwyciężyć, prowadzi do upadku rządów, porządku społecznego, a w końcu – do upadku całej naszej cywilizacji – czytamy w tekście „DezinformacjaWiek kłamstwa”.

PAP/ Piotr Górecki/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 sierpnia 2023