45. rocznica wyboru św. Jana Pawła II - uroczystości w Rzymie

45. rocznica wyboru św. Jana Pawła II i rozpoczynające się w Rzymie uroczystości. W poniedziałkowych obchodach udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

45. rocznica wyboru św. Jana Pawła II i rozpoczynające się w Rzymie uroczystości. W poniedziałkowych obchodach udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Rocznica wyboru św. Jana Pawła II

.Dnia 16 października 1978 roku metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. W tym roku przypada 45. rocznica wyboru św. Jana Pawła II. 

Wkrótce po wyborze nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i wygłosił przemówienie do wiwatujących tłumów. Powiedział m.in.:

„Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej”. Słowa te były później wielokrotnie powtarzane jako najbardziej symboliczne. 

Wieczorem w czwartek w polskim kościele św. Stanisława w Wiecznym Mieście odbędzie się projekcja filmów „Apartament” Macieja Czajkowskiego i Przemysława Hausera oraz „Metr od świętości”, opartego na wspomnieniach papieskiego fotografa Arturo Mariego. Reżyserami dokumentu są Przemysław Hauser i Cezary Grzesiuk. Po pokazie zorganizowany zostanie panel dyskusyjny, w którym weźmie udział między innymi Arturo Mari.

Abp Jędraszewski: pontyfikat św. Jana Pawła II był naznaczony wysiłkiem i pracą

.W poniedziałek 12 października, mszy przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra, przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Liturgię koncelebrowało ok. 50 kapłanów – przekazało w komunikacie biuro prasowe Episkopatu.

„Pontyfikat św. Jana Pawła II był naznaczony wysiłkiem i pracą. Był jak słońce, które docierało ze swoim światłem na wszystkie kontynenty świata – mówił zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski.

W homilii abp Jędraszewski nawiązał do przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podkreślił, że lata posługi Jana Pawła II na stolicy Piotrowej były „pontyfikatem ogromnego wysiłku i pracy”. „Był jak słońce, które docierało ze swoim światłem na wszystkie kontynenty świata” – powiedział zastępca przewodniczącego KEP.

Przypomniał, że papież wielkim zaufaniem darzył Matkę Bożą. Jako przykład opieki Maryi wskazał jej „cudowną interwencję m.in. 13 maja 1981 r., kiedy dokonano zamachu na życie Jana Pawła II”.

„My, Polacy, pamiętamy Jego dramatyczne wezwanie z 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie” – powiedział abp Jędraszewski, przywołując słowa papieża „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Zwrócił uwagę, że owocem działania Ducha Świętego była odnowa „nie tylko Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej”

„Dzisiaj, gdy gromadzimy się przy grobie św. Jana Pawła II Wielkiego, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, która modliła się w Wieczerniku razem z apostołami, wołamy o zstąpienie Ducha Świętego, Ducha Miłości i Prawdy, na wszystkich uczestników synodu o synodalności” – wskazał.

W liturgii wzięli także udział: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski; kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki; abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP; abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi; bp Dariusz Kałuża, biskup diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei; bp Aleksander Jazłowiecki, biskup pomocniczy z Kijowa oraz bp Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy z Kamieńca Podolskiego

Harmonogram uroczystości – rocznica wyboru św. Jana Pawła II

.Również w bazylice watykańskiej o godz. 15.00 uroczystą mszę odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Obecna będzie para prezydencka. Oprawę muzyczną liturgii wykona zespół „Mazowsze”.

„Mazowsze” wystąpi następnie o godz. 19.00 w bazylice Matki Bożej Większej na koncercie dziękczynnym za pontyfikat św. Jana Pawła II. Wydarzenie to odbędzie się z inicjatywy ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyć w nim będzie prezydent Duda z małżonką.

21 października, a więc w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, ustanowionego w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu, arcybiskup Jędraszewski wygłosi w auli polskiego kościoła referat poświęcony myśli teologicznej polskiego papieża.

Zaprezentowane zostaną dzieła teologiczne Karola Wojtyły, wydane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Rocznicowe uroczystości zakończy polonijne czuwanie modlitewne 22 października o godz. 19.30 na placu Świętego Piotra.

I co po Nim zostanie?

.Co zostanie po Janie Pawle II z perspektywy stulecia Jego urodzin? Odpowiedź układa się różnie, zależnie od tego, czy patrzymy oczyma Jego polskich rodaków, czy współwyznawców, katolików, czy chrześcijan, czy sytuujemy Go jako męża stanu, polityka, czy filozofa.

Mój własny punkt widzenia katolika artysty, a także dawnego studenta nauk ścisłych każe mi postawić na pierwszym planie fakt, że pontyfikat Jana Pawła II przyniósł otwarcie katolicyzmu na przyszłość, wyciszył nutę nostalgii, która pobrzmiewała w Kościele od czasów, kiedy był on świecką potęgą. Ten Papież postawił na młodość. W czasach konsumpcjonizmu stawiał na młodzieńczy idealizm. Starał się przekonać wątpiących, że duchowość jest postępowa. Jednocześnie adresował swoje przesłanie do całej współczesności, nie tylko do przekonanych, umocnił dialog z niewierzącymi i wyszedł naprzeciw innym wiarom. Kontestowane wewnątrz samego Kościoła katolickiego pamiętne spotkanie w Asyżu było pewnym przełomem w historii chrześcijaństwa. Nie inaczej trzeba zapamiętać wizytę w rzymskiej synagodze i głębokie otwarcie na judaizm.

Podobnie przełomowy był rachunek sumienia katolików i otwarte nazywanie win popełnionych przez nich w imię Boga.

.Jako artysta muszę pamiętać starania Jana Pawła II o to, by przekreślić rozwód, który dokonał się między Kościołem a kulturą. Jan Paweł II zaczynał jako twórca, był aktorem, dramaturgiem i poetą. Poetą pozostał zresztą do końca życia, publikując na krótko przed śmiercią poemat „Tryptyk rzymski”. Można (jak to z wielką nonszalancją uczynił filozof Sloterdijk) negować wielkość tej poezji, ale myślę, że w takim sądzie jest więcej odwetu niż obiektywizmu.

To on otworzył nam oczy!

.Mojemu krajowi – Francji – zrozumienie komunizmu zajęło bardzo dużo czasu. Więcej niż innym krajom Zachodu, z wyjątkiem może Włoch – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Prof. Chantal DELSOL.

W latach 70. XX wieku francuska inteligencja była wciąż mocno marksistowska lub marksizująca, a Partia Komunistyczna (PC) miała bardzo silną pozycję. Często można było spotkać się z opinią, że Archipelag GUŁag napisała tak naprawdę CIA… 

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w historii. Nawet chrześcijanie – kto wie, czy nie najbardziej oni właśnie – bronili marksizmu, uważając, że totalitaryzm to wynalazek »zapiekłych antykomunistów«. Mieliśmy także wielu znanych dziennikarzy, którzy w największych dziennikach brali w obronę Pol Pota… 

Wybór Polaka na papieża był jak grom z jasnego nieba. Sądzę, że to Jan Paweł II w dużej mierze otworzył moim rodakom oczy na rzeczywistość komunizmu. 

.Był przekonujący, nigdy bowiem w tej kwestii nie wypowiadał się jak szef partii, ideolog czy też agitator. Głos Jana Pawła II był głosem mędrca, który sam wiele wycierpiał i który patrzy na rzeczy tego świata z wyrozumiałością i rozwagą. I w ten niezwykle spokojny sposób wskazywał na totalitaryzm jako na wroga.

PAP/ Sylwia Wysocka/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 października 2023