Adrian Zandberg - kandydat Razem w wyborach prezydenckich 2025

Adrian Zandberg

Partia Razem ogłosiła 11 stycznia, że wyborach prezydenckich 2025 wystawi swojego kandydata, którym będzie Adrian Zandberg – poinformowały władze tego ugrupowania. Adrian Zandberg to współzałożyciel, współprzewodniczący oraz członek Zarządu Krajowego partii Razem, poseł na Sejm IX i X kadencji, historyk, programista komputerowy, doktor nauk humanistycznych.

Adrian Zandberg kandydatem Razem w wyborach prezydenckich 2025

.Razem zapowiedziało 11 stycznia, że wystawi swojego własnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025, którym będzie współprzewodniczący tej formacji Adrian Zandberg. „Tak, wystartuję w wyborach prezydenckich. Mam ich naprawdę serdecznie dosyć. Mam kompletnie dość tej szarpaniny, z której nic nie wynika. Mam dość słuchania non stop, kto kogo za chwilę wsadzi do więzienia, mam dość tych sporów o nic” – mówił kandydat partii Razem Adrian Zandberg, przedstawiając jakie motywacje nim kierują, aby brać udział w wyścigu prezydenckim w 2025 r.

Adrian Zandberg urodził się 4 grudnia 1979 w Aalborgu w Danii, do której to jego rodzice wyemigrowali na przełomie lat 60. i 70. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ma tytuł doktora nauk humanistycznych, który uzyskał w 2007 r. na podstawie rozprawy pt. „Organizacje i ruchy społeczne wokół partii socjaldemokratycznych w Niemczech i w Wielkiej Brytanii przed pierwszą wojną światową”. Na UW studiował także prawo, ale kierunku tego nie ukończył.

Przed aktywną działalnością polityczną pracował jako nauczyciel akademicki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Był również przedsiębiorcą specjalizującym się w projektowaniu aplikacji mobilnych dla firm z USA. W obrębie jego naukowych zainteresowań jako badacza znajdowały się historia ruchów robotniczych, historia medycyny i leczenia uzależnień. Jego teksty były publikowane zarazem w polskich jak i zagranicznych czasopismach historycznych – np. w piśmie „Medical History” wydawanym przez Cambridge University Pres oraz „Przeglądzie Historycznym”, „Dziejach Najnowszych”, czy czasopiśmie „Meander”.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 2000 r., kiedy to został współpracownikiem prezesa Polskiej Partii Socjalistycznej Piotra Ikonowicza. Zandberg pomagał kandydatowi PPS w kampanii prezydenckiej przed wyborami prezydenckimi w 2000 r. Był członkiem Unii Pracy oraz przynależał do młodzieżówki tej formacji, którą była Federacja Młodych UP. W okresie działalności w Unii Pracy Adrian Zandberg uczestniczył w protestach przeciwko wojnie w Iraku oraz manifestacjach w obronie bezpłatnych studiów. Od 2005 r. był członkiem Unii Lewicy III RP oraz stowarzyszenia Młodzi Socjaliści. Cztery lata później w 2009 r. został wybrany do prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej.

W maju 2015 r. wraz z innymi aktywistami rozczarowanymi parlamentarną lewicą rozpoczął współtworzenie nowego lewicowego projektu politycznego, którym stała się Partia Razem. Od początku istnienia tej formacji zasiada w jej zarządzie krajowym. Był odpowiedzialny wówczas za stronę internetową i media społecznościowe Partii Razem. W wyborach parlamentarnych w 2015 startował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Partii Razem w okręgu warszawskim – zdobył blisko 50 tys. głosów, ale nie dostał się do Sejmu na skutek braku przekroczenia przez Razem progu wyborczego.

W 2019 r. również bezskutecznie ubiegał się o mandat eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim. Sukces przyniosły dopiero wybory parlamentarne jesienią 2019 r., w których to Adrianowi Zandbergowi udało się uzyskać mandat posła na Sejm IX kadencji. Został w nim członkiem Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W ramach parytetu do 24 października 2024 pełnił funkcję współprzewodniczącego Partii Razem wraz z Magdaleną Biejat, a od 3 grudnia 2024 pełni tę funkcję z Aleksandrą Owcą. Został wybrany na posła na Sejm X kadencji w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 r.

⁠Kiedy wybory prezydenckie 2025?

.Jak zapowiedział 8 stycznia marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja – data ta dotyczy jednak pierwszej której na której to najprawdopodobniej się skończy. Jeśli dojdzie do dogrywki w drugiej turze, która jest obecnie najbardziej prawdopodobną opcją, to odbędzie się ona dwa tygodnie później – czyli wypadnie na 1 czerwca.

Kandydaci na prezydenta 2025 to Rafał Trzaskowski (KO), Karol Nawrocki (kandydat obywatelski popierany przez PiS), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Szymon Hołownia (Polska 2050 i PSL), Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Adrian Zandberg (Razem), Piotr Szumlewicz (niezależny), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy), Katarzyna Cichos (niezależna).

Kto wygra wybory prezydenckie 2025 sondaż

.Wszystkie ośrodki sondażowe są zgodne, jeśli chodzi o tendencje, gdy chodzi o sondaże prezydenckie z predykcjami wygranych w wyborach prezydenckich w Polsce w 2025 r.:

  • „Z bardzo niskiej rozpoznawalności poniżej 30 proc. Karol Nawrocki dziś już ma ponad 80 proc., po miesiącu kampanii” – zauważają analitycy. W rezultacie nikt już nie rozważa „podmiany” tego kandydata.
  • We wszystkich ostatnich badaniach zmniejsza się odległość Karola Nawrockiego do naturalnego lidera wyścigu prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego i postępy te prezes IPN czyni zadziwiająco szybo.
  • Pozostali uczestnicy wyścigu prezydenckiego zajmują odległe względem tych dwóch faworytów miejsca, w przypadku części sondaży wręcz z kilkunastoprocentowym dystansem.

Sondaż prezydencki przeprowadzony przez 17-18 grudnia 2025 r. przez IPSOS dla TVP Info i „19:30” pokazuje, jak szybko zmniejsza się dystans między Rafałem Trzaskowskim– prezydentem Warszawy i wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej a Karolem Nawrockim – prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, kandydatem, którego w wyborach wspiera komitet obywatelski t.zw. starej krakowskiej inteligencji a także Prawo i Sprawiedliwość.

IPSOS dla TVP tak przewiduje pierwszą turę wyborów prezydenckich 2025: Rafał Trzaskowski – 35 proc., Karol Nawrocki – 22 proc., Sławomir Mentzen– 14 proc., Szymon Hołownia – 8 proc., Magdalena Biejat – 5 proc., Marek Jakubiak – 3 proc. 

.A tak w tym samym badaniu wygląda druga tura wyborów: Rafał Trzaskowski – 42 proc., Karol Nawrocki – 34 proc., „Jeszcze nie wiem” – 12 proc.

Oprac. Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2025