Alexandre Massaux w słowackiej prasie z tekstem o Polsce

Alexandre Massaux w słowackiej prasie

Tekst Alexandre Massaux pt. „Największa siła militarna Unii Europejskiej”, który ukazał się pierwotnie na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na Słowacji przez „Dennik Postoj”. Artykuł Alexandre Massaux w słowackiej prasie to jeden z licznych tekstów stworzonych dla „Wszystko Co Najważniejsze”, które w ciągu ostatnich lat ukazały się za granicą.

Alexandre Massaux w słowackiej prasie

Słowackie pismo„Dennik Postoj” opublikowało artykuł autorstwa Alexandre Massaux, eksperta strategii ekonomicznych. Tekst przetłumaczono na język słowacki. Pierwotnie ukazał się on we „Wszystko Co Najważniejsze”. Dostępny jest w języku polskim na portalu wszystkoconajwazniejsze.pl

„Dennik Postoj” to słowacka gazeta zajmująca się tematyką polityczną, ekonomiczną, kulturalną, religijną, a także społeczną. „Dennik Postoj” ukazuje się głównie online na stronie internetowej https://svetkrestanstva.postoj.sk/. Artykuł autorstwa Alexandre Massaux dostępny jest pod linkiem:

https://svetkrestanstva.postoj.sk/125908/moze-sa-polska-armada-stat-najvaecsou-v-europe

Alexandre Massaux o polskim potencjale militarnym

.„Polska wzięła na siebie główną odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo Europy. Wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników” – pisze Alexandre MASSAUX.

Jak twierdzi, „konflikt ukraiński przetasowuje karty, zwłaszcza w Europie Środkowej. Szczególnie aktywna jest Polska, która nigdy nie ukrywała swoich obaw związanych z Rosją”. „Czy będzie w stanie zająć miejsce Niemiec jako kontynentalnej potęgi europejskiej?” – pyta ekspert strategii ekonomicznych.

Podkreśla, że „polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła”. 

„Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy” – dodaje ekspert.

Alexandre Massaux stoi na stanowisku, że „polskie dozbrajanie się jest zjawiskiem, które warto zauważyć i analizować. Wraz z konfliktem na Ukrainie punkt ciężkości obrony Europy przesunął się na Wschód i państwa europejskie muszą do tego dostosować swoje strategie”. 

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos czy 160. rocznicą powstania styczniowego. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

W pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w ponad 70 mediach na całym świecie ukazały się teksty z najnowszej 20. odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Premier Mateusz Morawiecki, prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rokita, Diane Francis to autorzy tekstów jubileuszowej edycji projektu, które ukazały się w polskim miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze”, a następnie zostały opublikowane m.in. w globalnym (amerykańskim) wydaniu „Newsweeka”, hiszpańskim „El Mundo”, francuskim „L’Opinion”, włoskiej „La Reppubblice”, holenderskim  „Het Financieele Dagblad”, czeskim „Echu”, ale także w bardziej egzotycznych krajach, jak Korea Południowa, Japonia, Singapur, Australia czy Nowa Zelandia. Duża kilkustronicowa sekcja o Polsce, Ukrainie i walce z rosyjskim imperializmem przygotowywana jest także w „The Chicago Tribune”, w wydaniu o blisko milionowym nakładzie.

– 24 lutego to oczywisty temat dla mediów na całym świecie. Od kilku tygodni dostawaliśmy zapytania od redakcji z nami współpracującymi, z całego świata, czy możemy przygotować teksty o Ukrainie, Polsce i o tym, jak broni się nasz region Europy. Zaproponowaliśmy teksty świetnych autorów o dumnej Ukrainie, solidarnej Polsce, coraz bardziej świadomym wyzwań Zachodzie – mówi Michał Kłosowski, z-ca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” i szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2023
Fot. svetkrestanstva.postoj.sk / Portal gazety „Dennik Postoj"