Archeolodzy odkryli grobowiec nadwornego lekarza faraona Pepiego II
W południowej części stanowiska w Sakkarze, które znajduje się pod Kairem w Egipcie, francusko-szwajcarski zespół archeologów dokonał kluczowego odkrycia. Badacze odkopali grobowiec typu mastaba – będącego typowym grobem w starożytnym Egipcie, przybierającym kształt ściętego ostrosłupa. Jak okazało się pochowany w nim został faraoński lekarz Teti Neb Fu, który żył w czasach Starego Państwa i panowania faraona Pepiego II. Grobowiec nadwornego lekarza faraona pochodzi sprzed 4200 lat.
Grobowiec lekarza faraona z Sakkary
.Jak twierdzą naukowcy odkryty niedawno na terenie stanowiska archeologicznego w Sakkarze, gdzie znajdują się groby wysokich rangą urzędników z okresu egipskiego Starego Państwa, jest dowodem na to, że w starożytnym Egipcie medycyna i magia były cenione w równy sposób. Połączenie wiedzy w obu tych dziedzinach miało zapewnić żyjącemu kilka tysięcy lat temu faraońskiemu lekarzowi miejsce wśród najbardziej szanowanych postaci starożytnego świata.
Zidentyfikowany niedawno grobowiec pochodzi sprzed ponad 4 tys. lat, z czasów kiedy w Egipcie panował faraon Pepi II. Niezwykły zabytek zawiera misternie wykonane rzeźby oraz barwne malowidła, z których część znajdowała się na fałszywych drzwiach – to właśnie na nich wykonano szczegółowe sceny przedstawiające ofiary pogrzebowe, informuje portal „Arkeonews„.
Odkryty wewnątrz grobowca sarkofag był ozdobiony imieniem właściciela oraz jego tytułami. Jak poinformowało Ministerstwo Turystyki i Starożytności Arabskiej Republiki Egiptu w oświadczeniu prasowym, ze względu na lokalizację pochówku w Sakkarze badacze od razu wiedzieli, że pochowana w tym grobowcu osoba miała wysoki status społeczny. Jednak to, że rangą ta osoba przynależała do samej elity starożytnego Egiptu okazało się po odczytaniu inskrypcji z oficjalnymi tytułami Teti Neb Fu, które ujawniły, że pełnił on funkcję naczelnego lekarza pałacowego.
Naczelny Lekarz Pałacowy i magik kultu bogini Selkit
.Wysoko postawiony medyk nosił takie tytuły jak: Naczelny Lekarz Pałacowy, Naczelny Dentysta. Oprócz tego sprawował również unikalną funkcję „magika” bogini Selkit, specjalizując się w leczeniu ukąszeń jadowitych stworzeń. Bogini Selkit w wierzeniach starożytnych Egipcjan była jedną z czterech głównych bogiń, które opiekowały się sarkofagami. Miała ona postać kobiet o ciele skorpiona.
Teti Neb Fu był również znany jako „Wielki Lekarz Zębów” oraz „Znawca Roślin Leczniczych”, co sugeruje, że prowadził badania i praktyczne działania w dziedzinie stomatologii oraz w zakresie wykorzystania roślin terapeutycznych. Choć mastaba w której nadworny faraoński lekarz był pochowany najpewniej została w przeszłości splądrowana, to do naszych czasów i tak zachowało się wiele z ozdobnych elementów tego miejsca. Jak podkreślił stojący na czele zespołu archeologów dr Philippe Collombert, ściany grobowca zdobią niezwykłe reliefy i inskrypcje, w tym skomplikowany fryz, na którym znajduje się inskrypcja z imieniem oraz tytułami właściciela mastaby.
Jednym z najbardziej niezwykłych elementów grobowca jest czerwony sufit, który został pomalowany tak, by przypominał bloki granitu – materiał ten często był wykorzystywany w monumentalnych budowlach. Imię i tytuły starożytnego wysokiej rangi lekarza widnieją w centralnej części sufitu. Kolejnym godnym uwagi znaleziskiem wewnątrz mastaby jest kamienny sarkofag, który był ozdobiony hieroglifami. Te ostatnie jak wskazują badacze dostarczają dodatkowych informacji o Teti Neb Fu i jego osiągnięciach.
.Sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady ds. Starożytności, Mohamed Ismail Khaled, podkreślił duże znaczenie najnowszego odkrycia z Sakkary, zaznaczając, że teksty i rysunki na ścianach grobowca rzucają nowe światło na codzienne życie w okresie Starego Państwa. Urzędnik zwrócił także uwagę, iż najnowsze znalezisko umacnia pozycję Sakkary jako jednego z najważniejszych miejsc historycznych w Egipcie oraz poszerza bogate egipskie dziedzictwo archeologiczne. Jak poinformowali urzędnicy, wykopaliska w południowej części Sakkary rozpoczęły się w 2022 r. Ich celem jest odsłonięcie grobów urzędników państwowych z czasów faraona Pepiego, którzy zostali pochowani w pobliżu niego i jego żon.
Oprac. Marcin Jarzębski