Archeologiczne znalezisko przy linii frontu. Ukraińscy żołnierze odkopali starożytne cmentarzysko

starożytne cmentarzysko

Podczas budowy fortyfikacji wojskowych w obwodzie mikołajowskim, położonym na terenie południowej Ukrainy, żołnierze z ukraińskiej 123 Brygady Obrony Terytorialnej natrafili na starożytne cmentarzysko pochodzące z VI–V w. p.n.e. Niezwykłe odkrycie zostało dokonane po tym, gdy operator koparki o imieniu Mykoła znalazł małą amforę.

Antyczna amfora i dzbanek

.Trwająca trzy lata wojna pomiędzy Ukrainą i Rosją to tragedia, która doprowadziła do śmierci setek tysięcy ludzi oraz zniszczeń materialnych na terenach frontowych. Jak się jednak okazuje prace ziemne związane z takim konfliktem mogą prowadzić do przypadkowych odkryć archeologicznych. Przykładem na to jest znalezisko dokonane przez ukraińskich żołnierzy ze 123 Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w trakcie stawiania umocnień obronnych przed zbliżającą się wiosenną ofensywą Rosji odkryli starożytne cmentarzysko.

Znalezisko zostało dokonane po tym, gdy operator koparki Mykoła podczas wykonywania prac ziemnych natrafił na małą amforę. O odkryciu tego artefaktu sprzed wieków poinformował swojego kolegę z wojska Jewhena, który bardzo interesuje się historią. Następnie obydwaj przekazali zabytek do Mikołajowskiego Regionalnego Muzeum Historii Lokalnej. Po dokładnej analizie eksperci muzeum stwierdzili, że odkryta amfora ma pochodzenie jońskie. Specjaliści w zakresie archeologii wyjaśnili również, że zabytek ten wykonano w celach rytualnych i wykorzystano podczas ceremonii pogrzebowych.

Ukraińscy żołnierze odkryli starożytne cmentarzysko

.Archeolodzy postanowili udać się na teren, gdzie została amfora i okazało się, że na obszarze tym kryje się więcej skarbów archeologicznych. Badacze natrafili w tym miejscu również na ojnochoe, czyli charakterystyczny dla ceramiki starożytnej Grecji dzban z pojedynczym uchwytem, który był wykorzystywany do czerpania i nalewania najczęściej wina, a czasem również wody. Naczynie to było wykorzystywane przy chociażby sympozjonach, czyli spotkania towarzyskich w trakcie których arystokraci biesiadowali i bawili się.

Były archeolog, a obecnie żołnierz na służbie w Siłach Zbrojnych Ukrainy, w trakcie rozmowy z mediami podkreślił duże znaczenie odkrytych artefaktów. „Odkryte zabytki to przedmioty rytualne, które były wykonywane w starożytnej Grecji specjalnie do pochówków . Nienaruszony stan naczyń wskazuje, że osoby, które zostały tu pochowane prawdopodobnie miały wysoki status społeczny” – powiedział wojskowy.

Oprócz ceramiki na terenie prac ziemnych odnaleziono również szczątki ludzkie. Przypadkowe znaleziska dokonane w obwodzie mikołajowskim dały badaczom cenną okazję do głębszego poznania historii i kultury starożytnych mieszkańców regionu północnego wybrzeża Morza Czarnego. To odkrycie nie tylko wzbogaca wiedzę archeologiczną, ale także rzuca światło na zwyczaje i codzienne życie ludzi, którzy zamieszkiwali te ziemie ponad dwa tysiące lat temu.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 kwietnia 2025
Fot. 123 Brygada Obrony Terytorialnej/Facebook.