Francuskiej policji brakuje środków, by walczyć z nielegalną migracją

Bezradność francuskiej policji

W raporcie opublikowanym przez Obserwatorium Imigracji i Demografii, były szef francuskiej policji granicznej, Fernand Gontier zaapelował o podwyższenie zasobów na ochronę granic. Bezradność francuskiej policji nie bierze się znikąd.

Zadanie ochrony granic

.Francja mierzy się z narastającym problemem nielegalnej imigracji. Według byłego wiceministra do spraw imigracji Patricka Stefaniniego, liczba nielegalnych imigrantów, przebywających obecnie we Francji, może sięgać 900 000. Ten fenomen nie jest bez znaczenia dla państwa. Cierpią na tym finanse, system opieki zdrowotnej ale także bezpieczeństwo Francji.

Aby zaradzić tej sytuacji, były dyrektor Police aux frontières (Policja graniczna), Fernand Gontier, w raporcie opublikowanym przez Obserwatorium Imigracji i Demografii 19. sierpnia 2024, zaproponował szereg rozwiązań.

W swojej analizie Gontier wskazał na rażący brak środków dedykowanych siłom porządkowym: „Jeśli chodzi o poszukiwanie ludzi, wykorzystywany jest sprzęt do wykrywania ich obecności w pojazdach (detektory termiczne, detektory dwutlenku węgla, detektory pulsu itp.). Sprzęt ten jest wykorzystywany niemal wyłącznie przy zewnętrznych punktach granicznych (porty, lotniska…), ale (zbyt) słabo rozwinięty na granicach wewnętrznych, pomimo faktu, że granice wewnętrzne odpowiadają za 90% nielegalnej imigracji na terytorium kraju”.

Ekspert zaznacza, że jeżeli Unia Europejska, poprzez zasady Strefy Schengen, narzuca jednolite regulacje dotyczące kontroli granic zewnętrznych wspólnoty, wybór i alokacja środków są pozostawione suwerennym decyzjom poszczególnych krajów: „Oczywiste jest, że przydzielone zasoby determinują uzyskane wyniki: pod tym względem władza polityczna determinuje dostępne zasoby ludzkie, logistyczne i technologiczne. Kontrole graniczne są działaniem inicjatywnym, które ujawnia presję migracyjną. Jeśli zasoby są niewystarczające, „termometr” ten da zniekształcony obraz rzeczywistości nielegalnego przekraczania granicy. Zasoby te, nawet jeśli są wystarczające pod względem liczby i jakości, są również uwarunkowane przepisami prawnymi regulującymi ich rozmieszczenie”.

Bezradność francuskiej policji – remedium

.Były szef policji granicznej proponuje dziesięć kierunków refleksji w celu poprawy skuteczności kontroli francuskich granic:

➽ Stworzenie, w ramach Dyrekcji ds. Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Międzynarodowego, tymczasowych oficerów łącznikowych, którzy mogą być wysyłani do krajów, w których występuje zjawisko nielegalnej emigracji by połączyć ten wysiłek z działaniami innych państw europejskich, które również posiadają takich oficerów.

➽ Zbadać praktykę rekrutacji i 15. dniowego szkolenia personelu administracyjnego i kontraktowego (przy coraz liczniejszych brakach kadrowych, służby często korzystają z zewnętrznych agentów, słabo wyszkolonych, co wpływa negatywnie na jakość kontroli granic). 

➽ Stworzenie programu szkoleniowego dla funkcjonariuszy straży granicznej.

➽ Zwrócenie się do agencji Frontex o posiłki na granicach zewnętrznych (Francja niechętnie dotychczas zwracała się o pomoc Frontex, ze względów wizerunkowych) .

➽ Zorganizowanie dowództwa granicznego wysokiego szczebla, z kompetencjami międzyresortowymi, poprzez skupienie odpowiednich ministerstw wokół MSW. 

➽ Zapewnienie, że programy europejskie są doskonale skoordynowane z dwustronnymi działaniami państw członkowskich (np. wyjaśnienie odpowiednich ról europejskich i krajowych oficerów łącznikowych ds. imigracji).

➽ Rozwijanie współpracy operacyjnej we współpracy z państwami członkowskimi strefy Schengen, z dedykowanym personelem.

➽ Zapewnienie straży granicznej prawdziwego narzędzia, przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, do zwalczania oszustw związanych z dokumentami i tożsamością.

➽ Zapewnienie straży granicznej i celnikom dostępu do specjalnej sieci o nazwie „France Visas” w celu ułatwienia ich pracy. 

➽ Wykorzystanie sztucznej inteligencji, rozpoznawania twarzy i technologii do wykrywania nielegalnego przekraczania granicy i nietypowych zachowań na obszarach przygranicznych, aby skuteczniej kontrolować granice.

Wniosek z raportu — zwiększyć bezpieczeństwo Francji

.Raport podkreśla przede wszystkim konieczność lepszej kontroli granic: „Bezpieczeństwo Francuzów zaczyna się na granicach. Ich kontrola umożliwia wykrywanie zagrożeń związanych z niebezpiecznymi ludźmi, a także z wszelkiego rodzaju przemytem. Chodzi o zachowanie naszej tożsamości i naszych osiągnięć kulturowych, społecznych, gospodarczych i demokratycznych. Nielegalna imigracja staje się niemożliwa do opanowania, niebezpieczna i destabilizująca dla demokracji i naszego stylu życia”.

Nathaniel Garstecka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 sierpnia 2024