Chińska Stacja Kosmiczna będzie gotowa do końca 2023 roku

Chińska Stacja Kosmiczna

Budowa chińskiej stacji kosmicznej nabiera tempa. Projekt w rywalizacji o dominację w kosmosie pokazuje, że Chiny z tej rywalizacji nie rezygnują.

.Bez zbędnych fajerwerków czy znanego z NASA marketingu 24 lipca 2022 r. moduł Wentian, wyniesiony na orbitę przez chińską rakietę Long March 5B, zadokował w Tianhe, centralnym module chińskiej stacji kosmicznej (CSS). Moduł Wentian, o masie 23 ton, długości 18 metrów i średnicy 4,2 m bez incydentów dotarł na orbitę i prawie trzynaście godzin później od wystrzelenia zadokował z Tianhe, centralnym modułem chińskiej stacji kosmicznej (CSS), na pokładzie którego znajduje się obecnie trzech astronautów misji Shenzhou 14. Dotarli tam oni na początku czerwca, na nowo zasiedlając opuszczoną w kwietniu stację CSS (Chinese Space Station). Chińska stacja kosmiczna rozwija się.

Wentian jest drugim z trzech modułów, które do końca 2022 roku będą tworzyć całą chińską stację kosmiczną. Pozwala na dodanie nowych laboratoriów, napędu, podtrzymywania życia i śluzy do nurkowania. 

Mieszkający obecnie na stacji astronauci mają za zadanie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy rozbudować stację kosmiczną o dwa dodatkowe moduły, z których ostatni dotrze na orbitę w październiku. W grudniu 2022 r. zaś na chińskiej stacji kosmicznej znajdującej się na okołoziemskiej orbicie dojdzie do pierwszego przekazania stacji załodze misji Shenzhou-15.

Chińscy astronauci mając za zadanie połączyć wszystkie trzy moduły w jedną dużą stację kosmiczną mają zatem przed sobą wiele spacerów kosmicznych oraz pracę za pomocą robotycznego ramienia zainstalowanego na zewnątrz modułu Tianhe. To za jego pomocą możliwe będzie najpierw złapanie każdego z nowych modułów, a następnie przycumowanie ich do modułu Tianhe. Co ciekawe, nawet w swoim docelowym kształcie chińska stacja kosmiczna (CSS) Tiangong będzie pięć razy mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Nowa przestrzeń na pokładzie stacji kosmicznej pozwoli na jednoczesny pobyt większej liczby astronautów. W grudniu 2022 roku, pod koniec misji Shenzhou-14 na pokład CSS przybędzie nowa załoga (Shenzhou-15). Przez kilka dni na pokładzie stacji Tiangong będzie znajdowało się więc sześcioro astronautów i po raz pierwszy dojdzie do przekazania dowództwa nad chińską stacją kosmiczną. Jeżeli wszystkie opisane wyżej plany zostaną zrealizowane w terminie, w 2023 roku na stację kosmiczną może trafić potężny teleskop kosmiczny, który ma ambicję stać się chińskim odpowiednikiem Hubble’a. W dłuższym terminie Chińczycy planują udostępnić stację kosmiczną dla astronautów z innych krajów, a następnie także dla turystów kosmicznych.

.Wszystko to dzieje się w kontekście coraz wyraźniejszych głosów, mówiących o odejściu Rosji od współpracy z NASA i innymi agencjami kosmicznymi Zachodu w kontekście eksploracji kosmosu. Niedawno Rosja poinformowała, że opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wraz z przyśpieszeniem, badania kosmosu i budowy kolejnych stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej powraca również pytanie o to, do kogo należy kosmos, o czym na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisała Małgorzata Polkowska.

oprac. MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 lipca 2022