Chiny gotowe pełnić rolę mediatora w konflikcie między Iranem a Pakistanem – AFP

Chiny są gotowe odegrać rolę mediatora w obliczu rosnących napięć między Iranem a Pakistanem – podała w czwartek 18 stycznia agencja AFP.
Chińska mediacja
.Pekin, który utrzymuje bliskie stosunki zarówno z Islamabadem, jak i Teheranem, jest gotowy „odegrać konstruktywną rolę” w łagodzeniu napięć między Pakistanem a Iranem po wzajemnych atakach.
„Jeśli istnieje taka potrzeba po obu stronach, jesteśmy gotowi odegrać konstruktywną rolę w celu złagodzenia sytuacji” – powiedziała rzeczniczka chińskiej dyplomacji Mao Ning.
Chiny „mają szczerą nadzieję, że obie strony wykażą się spokojem i powściągliwością, aby uniknąć eskalacji napięć” – dodała.
Napięcia miedzy Pakistanem a Iranem
.Armia pakistańska dokonała w nocy ze środy na czwartek (17-18 stycznia) ataków bombowych na terytorium Iranu, których celem były „grupy terrorystów”. Zginęło dziewięć osób – poinformowała AFP.
Wcześniej Iran dokonał ataku na terytorium Pakistanu, w wyniku którego – według Islamabadu – zginęło dwoje dzieci.
Totalitarne ambicje Chin
.Jagannath P. Panda pisze we „Wszystko co Najważniejsze” o coraz bardziej totalitarnym kierunku, w którym idą Chiny pod przewodnictwem Xi Jinpinga: „Choć Xi zgromadził wystarczającą władzę i stłumił wewnętrzną niezgodę, jego 》chińskie marzenie《 o odmłodzeniu, dobrobycie i modernizacji kraju jest pełne ideologicznych bzdur – Chiny coraz bardziej zmierzają w stronę totalitaryzmu i szybko tracą starannie budowaną przewagę konkurencyjną”.
Autor prognozuje również, jak bedzie wyglądać najbliższa przyszłość ChRL.
„Proces podejmowania decyzji będzie podlegał dalszej regresji, stając się coraz bardziej jednostkowym i nadmiernie scentralizowanym. Nieustanny wzrost kontroli Xi nad państwem partyjnym – w tym wzmocnienie uprawnień KPCh, rozszerzenie zakresu kontroli w kraju, czystki korupcyjne i represyjny nacjonalizm – już teraz podkreśla wyraźne odejście od doktryny jego poprzedników, Jiang Zemina i Hu Jintao, którzy rozwijali 》zinstytucjonalizowane przywództwo zbiorowe《 Deng Xiaopinga.”
„Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi” – uważa autor.
PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT