Chiny zacieśniają kontrolę nad społeczeństwem

Chiny zacieśniają kontrolę nad społeczeństwem

Chińskie władze konfiskują paszporty nauczycielom i wykładowcom, utrudniając im wyjazdy zagraniczne z obawy przed wpływami Zachodu – ujawnia dziennik „Financial Times”. W ocenie „FT” to kolejny przejaw zacieśniania kontroli nad społeczeństwem pod przywództwem Xi Jinpinga.

Chiny zacieśniają kontrolę nad społeczeństwem

.”Ograniczenia dotyczące podróży zagranicznych zostały znacznie rozszerzone od 2023 roku i obejmują (obecnie) szeregowych nauczycieli szkolnych, wykładowców uniwersyteckich, a także pracowników samorządów lokalnych i instytucji państwowych” – czytamy w publikacji „FT”, w której autorzy powołują się na rozmowy z kilkunastoma pracownikami sektora publicznego i zawiadomienia biur edukacji w kilku miastach.

Dziennik przywołuje przykład instrukcji i zasad wydanych dla nauczycieli we wschodnim mieście Wenzhou, które w ocenie „FT” sugerują, że władze są „zaniepokojone ideami, które (nauczyciele) napotkają poza granicami kraju”. „Rządząca w Chinach partia komunistyczna od dawna priorytetowo traktuje wpajanie uczniom lojalności i uczyniła edukację polityczną nauczycieli kluczowym elementem tych wysiłków” – wyjaśnia „FT”.

Nauczyciele muszą też podpisać listę zobowiązań, że nie będą mieć kontaktu z członkami zakazanego przez chiński rząd ruchu duchowego Falun Gong lub innymi „wrogimi siłami zagranicznymi (…), nie będą też oglądać pornografii lub reakcyjnych filmów i czytać tego typu publikacji”. Zakaz obejmuje również rozmowy „na tematy wewnętrzne z obcymi” czy zmiany planu podróży bez uprzedniej zgody.

W połowie 2024 r. dziennik „South China Morning Post” informował, że coraz więcej instytucji w sektorze publicznym wyklucza z rekrutacji kandydatów, którzy mieszkali poza Chinami, w tym w Hongkongu i Makau, przez ponad 6 miesięcy. Z kolei pracownicy niektórych instytucji po przejściu na emeryturę muszą odczekać nawet 2 lata, zanim będą mogli swobodniej podróżować.

Polityka Chin wobec „niespokojnych” regionów

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Ekspert ds Dalekiego Wschodu zwraca również uwagę na politykę ChRL wobec tzw. niespokojnych regionów takich jak Tybet, czy Sinciang.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.

.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 października 2024