Chrapanie objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Co to znaczy?

Chrapanie to nie tylko kwestia dyskomfortu osób dzielących sypialnię z chrapiącym, ale przede wszystkim potencjalny objaw groźnej choroby – powiedziała dr Marta Frejowska-Reniecka, kierująca Oddziałem Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.
Chrapanie jest potencjalnym objawem groźnej choroby
.Chrapanie jest dźwiękiem wytwarzanym przez wibracje tkanek miękkich górnych dróg oddechowych podczas snu. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych na poziomie gardła, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie. „Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza, bo chrapanie przeszkadza ich bliskim. Ale to nie tylko problem estetyczny” – podkreśliła dr Marta Frejowska-Reniecka. „Chrapanie może być oznaką obturacyjnego bezdechu sennego, a jeśli to się potwierdzi w badaniach, trzeba zacząć go leczyć” – dodała.
Jak wyjaśniła specjalistka, bezdech senny to choroba niosąca ze sobą ryzyko powikłań i wymagającą leczenia, w której podczas snu dochodzi do zatrzymana oddychania lub jego spłycenia. Bezdechy powtarzają się od wiele razy w ciągu każdej godziny snu powodując liczne szkodliwe następstwa. „Skutki, jakie może nieść obturacyjny bezdech senny, to przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe w tym tętniacz, które jest ciężko leczyć lekami hipotensyjnymi, objawy zmęczenia, zaburzeń koncentracji. Najczęściej tacy pacjenci zasypiają w trakcie pracy czy w trakcie jazdy nawet samochodem, czyli stwarzają niebezpieczeństwo dla drugich osób” – wyliczyła pulmonolożka.
Jaka jest metoda na chrapanie?
.Wbrew popularnym mitom i „cudownym” metodom, takim jak specjalne poduszki, kocyki czy klipsy na nos, skuteczne leczenie wymaga właściwej diagnostyki. „Kluczowe jest wykonanie badania polisomnograficznego, które pozwala ocenić stopień zaburzeń wentylacji w czasie snu” – zaznaczyła dr Marta Frejowska-Reniecka. W zależności od wyników, pacjent może wymagać konsultacji laryngologicznej, jeśli przyczyną chrapania są nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych, takie jak skrzywiona przegroda nosowa czy przerośnięte migdałki. Jednak często problemem jest nadwaga, niezdrowy tryb życia i papierosy.
„Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała – to najważniejsze zalecenia. W cięższych przypadkach stosuje się specjalistyczne aparaty wspomagające oddychanie w czasie snu. Nie istnieje magiczna tabletka na bezdech senny” – podsumowała dr Marta Frejowska-Reniecka. 15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Chrapaniem – to okazja, by zwrócić uwagę na problem, który dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Warto pamiętać, że chrapanie może być sygnałem alarmowym organizmu. Wczesna diagnoza i właściwe leczenie pozwalają uniknąć groźnych powikłań zdrowotnych.
Czy sny są prawdziwe?
.„Co jest odpowiedzialne za sen? Co jest odpowiedzialne za to, co widzimy we śnie? Szukam tego, co sprawia, że to ma znaczenie, a co wydaje się jedynie abstrakcją” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” John BEEBE, Lekarz i psychiatra praktykujący w San Francisco, były prezydent tamtejszego Instytutu im. C. G. Junga.
Jak podkreśla, „miałem wiele snów, w które nie chciałem wierzyć, a które okazały się zadziwiająco prawdziwe i konkretne. Jest to wspólne dla wielu osób. Nie mogę się doczekać, aż nauka nadrobi zaległości i przyniesie nam odpowiedzi, jak je rozumieć. Jest to trudne, ponieważ wszystkie sny, które się nie spełniają, są natychmiast kontrprzykładami tezy o istnieniu tych, które faktycznie zwiastują nam jakieś zdarzenia. To interesująca zagadka, która nie ma rozwiązania od czasów Homera”.
Zdaniem Johna BEEBE „podświadomość ma niezwykłe zdolności – pozwala poznać coś, jeszcze zanim pojawi się to w naszej rzeczywistości psychicznej”.
.„Oddając hołd Arystotelesowi i Jungowi i pracując jako analityk snów, zadaję pytania (…). Jestem ciekaw, co sprawia, że coś nas niepokoi, i co sprawia, że śniąc, możemy przenieść się w miejsca niezwykłe. Tak określony sen to Wirklichkeit: tworzy rzeczywistość. Podążając za Arystotelesem, myślę, że warto przeprowadzać takie analizy i pytać o przyczynę snu. Wtedy mamy też szansę znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego coś jest prawdziwe”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/john-beebe-czy-sny-sa-prawdziwe/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ