Czesi i Słowacy zafascynowani Polską – najnowszy raport PIE
Rekordowe zainteresowanie podróżami do Polski zanotowano w lipcu w Czechach – wynika analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zainteresowanie naszym krajem rośnie także wśród Słowaków – wyniki są najwyższe od ponad dekady – dodano.
Czesi i podróże do Polski
.Eksperci PIE przeanalizowali częstotliwość szukania informacji dotyczących Polski w wyszukiwarce Google. Czesi są zafascynowani Polską.
„Bieżące wakacje (czerwiec – połowa sierpnia) charakteryzują się największym zainteresowaniem – liczba zapytań kierowana do Google wzrosła o 42 proc.” – wskazano w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”. Indeks Google, jak dodano, osiągnął 75 pkt. – w poprzednich sezonach wakacyjnych (2016-2022) nie przekraczał 54 pkt.
Analitycy zwrócili uwagę, że duże zainteresowanie naszym krajem potwierdzają też wstępne dane GUS, z których wynika, że do maja br. odwiedziło nas niemal 105 tys. Czechów. „To prawie dwa razy więcej niż rok temu (57 tys.) oraz znacznie więcej niż w poprzednich latach” – wskazano. Przed pandemią liczba turystów z Czech w tym okresie nie przekraczała 70 tys. – dodano.
Inflacja
.Profesor nauk ekonomicznych, Elżbieta MĄCZYŃSKA w tekście „Inflacja i niepewny, chwiejny świat” zaznacza, że: „Inflacja to obecnie szczególnie gorący, globalny temat. Wysoki poziom inflacji zaskoczył bowiem wiele krajów. Toteż nie ma dnia, żeby kwestia ta nie była poruszana w mediach. To także przedmiot codziennych rozmów i obaw zwykłych ludzi. Tym samym to fundamentalny problem i temat podejmowany w wielu badaniach i debatach naukowych, biznesowych oraz politycznych. Wysoka inflacja szkodzi bowiem gospodarce, doskwiera budżetom domowym, a co gorsza, im wyższa, tym trudniejsza do przezwyciężenia”.
Czesi i Słowacy
.Zainteresowanie Polską rośnie znacząco także wśród Słowaków – wyniki są najwyższe od ponad dekady. „Liczba zapytań o podróż do Polski w aktualnym sezonie jest na Słowacji większa o 9,5 proc. względem zainteresowania w latach 2016-2019 i 2022 r.” – zauważono. W dotychczas rekordowym lipcu 2017 r. liczba pytań była mniejsza o 6 proc. niż w tym roku. Z kolei w Niemczech i na Litwie zainteresowanie Polską rośnie wolniej – haseł dotyczących Polski było więcej odpowiednio o 4,5 proc. i 6 proc. niż w poprzednich latach.
Do Polski z innych państw do maja br. przyjechało 2,5 mln osób. „To analogiczny wynik, jak w latach 2018 i 2019 r. – było to odpowiednio 2,45 mln oraz 2,55 mln osób” – zaznaczyli analitycy. Dodali, że turyści zagraniczni stanowią niecałe 20 proc. wszystkich osób korzystających z polskich baz noclegowych. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku najpopularniejsze wśród zagranicznych przyjezdnych były województwa mazowieckie, małopolskie (po ok. 600 tys. odwiedzających) oraz zachodniopomorskie (284 tys.).
Jak podkreślono w czwartkowej analizie, duże zainteresowanie turystów skutkuje wzrostem cen. Za pobyt w apartamencie trzeba zapłacić obecnie o ponad 10 proc. więcej niż w 2022 r. – zarówno nad morzem, jak i w górach. „Ceny zakwaterowania w Polsce wzrosły, według zestawienia Związku Banków Polskich, o 10,4 proc. nad morzem i 21 proc. w górach” – zaznaczyło PIE.
Analitycy zastrzegli, że porównanie dotyczy ofert dla rodziny z dwójką dzieci na tydzień spędzony w apartamencie. Nad morzem najbardziej podrożał Hel, na którym trzeba zapłacić o 31 proc. więcej niż w 2022 r. oraz w Świnoujście (o 15 proc.), w górach Karpacz, w którym rodzina z dwójką dzieci zapłaci o 44 proc. więcej niż rok wcześniej – wyliczono.
Gospodarka Polski
.Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Mathias CORMANN, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Od mniej więcej trzech dekad Polska cieszyła się ogromnym wzrostem wydajności. PKB na mieszkańca potroił się od początku lat 90. i osiągnął około 80 proc. średniej OECD. Cyfryzacja gospodarki mogłaby dodatkowo zwiększyć wzrost produktywności, pomagając uwolnić przedsiębiorczy potencjał polskich firm w kraju i na rynkach globalnych. Stopień wykorzystania technologii cyfrowych w firmach, szczególnie tych małych i średnich, jest w Polsce stosunkowo niski. Cyfryzację można ułatwić, zwiększając wsparcie techniczne w zakresie podnoszenia świadomości i pomocy menedżerom we wdrażaniu nowych technologii cyfrowych. W Polskim Ładzie dąży się do tego poprzez wprowadzanie nowych ulg podatkowych dla badań i rozwoju oraz inwestycji w robotyzację. W celu dalszego pobudzenia innowacji rząd mógłby również zwiększyć nakłady na bezpośrednie finansowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz badań i rozwoju”.
„Polskiej gospodarce dobrze służyły solidne ramy polityczne i korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoliło jej zbliżyć się pod względem standardu życia do bardziej zamożnych gospodarek, a także poradzić sobie z ogromnymi wstrząsami, których kraj doświadczył w ostatnich latach. Zakończenie wojny w Ukrainie i zawarcie sprawiedliwego pokoju zgodnego z prawem międzynarodowym byłoby obecnie najbardziej skutecznym sposobem na zwiększenie perspektyw globalnego wzrostu. Do tego czasu potrzebujemy środków, które pozwolą nam w dalszym ciągu radzić sobie z najpilniejszymi problemami, a jednocześnie kontynuować wprowadzanie reform w celu rozwiązania długoterminowych wyzwań strukturalnych. Potrzebujemy dobrze opracowanych i skoordynowanych reakcji politycznych. OECD będzie nadal wspierać państwa członkowskie i społeczność globalną, dostarczając dane i analizy polityczne oraz udzielając porad w kwestii najlepszych praktyk politycznych. Będziemy również dalej ułatwiać dialog i rozwiązywanie problemów w oparciu o fakty. Skala dzisiejszych wyzwań jest ogromna. Reagowanie na nie poprzez rozsądne, dobrze przemyślane działania polityczne jest drogą ku lepszej i jaśniejszej przyszłości. Rolą OECD jest współpraca z Polską w budowaniu silnych podstaw gospodarczych” – pisze Mathias CORMANN w tekście „Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie„.
PAP/Magdalena Jarco/WszytskocoNajważniejsze/eg