Depresja maskowana chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania

Depresja maskowana chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania

Jednym z rodzajów depresji jest depresja maskowana, trudna do wychwycenia, ze względu na objawy mogące sugerować inną chorobę – mówi w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka.

Depresja maskowana

.”Mało się mówi o depresji maskowanej, a jest to specyficzny rodzaj zaburzeń depresyjnych, które dają mało charakterystyczne objawy, różniące się od klasycznych rodzajów tej choroby. Mogą to być różnego rodzaju bóle, lęki, fobie, natręctwa, problemy z układem krążenia, zaburzenia odżywiania, czy nawet skłonności do używek” – wymieniła Justyna Soroka.

Jak zaznaczyła, z powodu nieswoistych objawów, depresja maskowana mylona jest ze schorzeniami somatycznymi, czyli zaburzeniami mającymi bezpośredni związek z problemami natury psychicznej.

“Depresję maskowaną można nazwać podstępnym wrogiem – paradoks polega na tym, że jest to jakby depresja bez depresji, czyli problemy emocjonalne nie wysuwają się na pierwszy plan” – zobrazowała.

Justyna Sroka wskazała, że są różne powody, dla których może dojść do pojawienia się tego rodzaju depresji, nie zostały one jednak określone dokładnie. Specjaliści zgadzają się jednak, że taka depresja może być uwarunkowana predyspozycjami osobowościowymi. Szczególnie często dotyka to perfekcjonistów, a także osoby, mające problemy z wyrażaniem emocji.

Trudności w zdiagnozowaniu

.Z tej przyczyny tym trudniej zdiagnozować depresję maskowaną. Objawy pojawiają się np. po dniu pracy w domu, po wypełnieniu obowiązków. “Normalnie funkcjonujemy, chodzimy do pracy, mamy życie towarzyskie – nawet osoby, które widzą nas z zewnątrz codziennie, nie są w stanie określić, że mamy jakiś problem; co dopiero, jeśli mówimy o zaburzeniu” – podkreśliła Soroka.

“Zaburzenia pojawiają się, jeżeli mamy tak naprawdę spokój, odpoczywamy – wtedy tak naprawdę zaczyna nas boleć w klatce piersiowej, czy mamy trudności z jedzeniem, ze snem – dopiero wtedy zaczynamy dostrzegać te wszystkie objawy, które są mylone z typowymi objawami somatycznymi” – powtórzyła.

W takich przypadkach należy pomyśleć o wizycie u psychologa: być może zauważone trudności mają podłoże zewnętrzne, co specjalista zdoła zweryfikować. Można również skorzystać z pomocy psychiatry. Jednocześnie tym bardziej należy zadbać o prawidłowy sen, o odpoczynek. Niektórzy sugerują też spróbowania technik relaksacyjnych np. oddechowych.

Specjalistka z gliwickiego szpitala zastrzegła, że depresja maskowana jest rodzajem depresji, który nie jest wyróżniany przez systemy klasyfikacyjne jako odrębny podtyp. Określenie “maskowana” oznacza, że faktyczny problem, jakim jest depresja, ukrywa się za objawami wskazującymi na inną chorobę.

Depresja. Więcej pytań niż odpowiedzi

.”Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie na depresję cierpi ok. 280 milionów osób. Każdego roku z powodu depresji skuteczne próby samobójcze podejmuje 700 tys. osób. Choć przypuszcza się, że ok. 5 proc. dorosłej populacji cierpi na depresję, to coraz większym i bardziej zauważalnym problemem staje się depresja wśród młodzieży, a nawet dzieci” – pisze Bartosz KABAŁA, popularyzator nauki.

“W Polsce między 2017 a 2021 rokiem nastąpił wzrost zdiagnozowanych przypadków wśród dzieci i młodzieży z 12 tys. do 25 tys. Sprawa jest poważna, a zgłaszany przez ekspertów kryzys w polskiej psychiatrii, zwłaszcza dzieci i młodzieży, nie napawa optymizmem“.

Jak podkreśla Bartosz KABAŁA, “każdy zapewne ma w wyobraźni jakiś obraz depresji, jej objawów i skutków. Jeśli nie znamy dokładnych kryteriów i przebiegu, za depresję może uchodzić każdy smutek lub rzadsze okazywanie radości. Może się wydawać, że definicja depresji jest mglista i brak jej konkretnej formy. Intuicyjnie myślimy, że choroby umysłu, których przecież nie diagnozuje się badaniem obrazowym, jak tomografia komputerowa, ani nie ogląda się ich pod mikroskopem, są trudno uchwytne i rozpoznawalne „na oko”. W psychiatrii do zdiagnozowania zaburzenia depresyjnego wymagane jest spełnienie ściśle określonych kryteriów”.

PAP/Mateusz Babak/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2023