Dlaczego meteoryty bogate w węgiel rzadko uderzają w Ziemię?

Astronomowie w nowym badaniu próbowali zrozumieć czemu meteoryty bogate w węgiel stanowią mniej niż 5 proc. skał kosmicznych znajdowanych na Ziemi, choć są powszechne w Układzie Słonecznym.
.Naukowcy z Curtin University’s School of Earth and Planetary Sciences, International Center for Radio Astronomy (ICRAR) i Paris Observatory, przeanalizowali prawie 8 500 meteoroidów (okruchy skalne poruszające się po orbitach wokół Słońca) i uderzeń meteorytów, wykorzystując dane z 19 sieci obserwacyjnych w 39 krajach – co czyni to najbardziej kompleksową analizą tego rodzaju. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.
Astronomowie, jak tłumaczą, odkryli, że ziemska atmosfera i Słońce działają jak gigantyczne filtry, niszcząc kruche, meteoryty bogate w węgiel, zanim dotrą one do naszej planety.
„Od dawna podejrzewaliśmy, że słaby, węglowy materiał może nie przetrwać wejścia w atmosferę. To badanie pokazuje, że wiele z tych meteoroidów nie dociera nawet tak daleko – rozpadają się w wyniku wielokrotnego ogrzewania, gdy zbliżają się do Słońca. Te, które przetrwają ogrzewanie w kosmosie, mają również większe szanse na przedostanie się przez ziemską atmosferę” – mówi Hadrien Devillepoi z Curtin University.
Meteoryty węglowe są szczególnie ważne dla naukowców, ponieważ zawierają wodę i cząsteczki organiczne – kluczowe składniki związane z powstaniem życia na Ziemi i mogą pomóc zrozumieć jego pochodzenie. Badanie może zmienić sposób, w jaki astronomowie mogą interpretować informacje na temat zebranych do tej pory meteorytów.
„Meteoryty bogate w węgiel są jednymi z najbardziej prymitywnych chemicznie materiałów, jakie możemy badać – zawierają wodę, cząsteczki organiczne, a nawet aminokwasy. Jednak mamy ich tak niewiele w naszych kolekcjach, że ryzykujemy niepełny obraz tego, co faktycznie znajduje się w kosmosie i jak elementy budulcowe życia dotarły na Ziemię. Zrozumienie tego, co zostało odfiltrowane i dlaczego, jest kluczem do odtworzenia historii naszego Układu Słonecznego i warunków, które umożliwiły powstanie i rozwój organizmów” – twierdzi Patrick Shober z Paris Observatory.
Badanie wykazało również, że meteoroidy powstałe w wyniku zaburzeń pływowych – gdy asteroidy rozpadają się w wyniku bliskich spotkań z grawitacją planet – są szczególnie kruche i prawie nigdy nie przetrwają wejścia w atmosferę.
.„Odkrycia te mogą mieć wpływ na przyszłe misje badania asteroid, ocenę zagrożenia uderzeniem, a nawet teorie dotyczące tego, w jaki sposób Ziemia pozyskała wodę i związki organiczne, aby umożliwić powstanie życia” – podsumowuje Patrick Shober.
Oprac. EG