Emmanuel MACRON o Europie - Koniec dostatku, pewności i beztroski

Emmanuel MACRON o Europie - Koniec dostatku, pewności i beztroski

W środę 24 sierpnia odbyło się pierwsze po wakacjach posiedzenie francuskiej Rady Ministrów. Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie o Europie, odnosząc się do obecnej sytuacji geopolitycznej oraz wyzwań, przed którymi stoją Francja i świat. Jak zapowiedział Emmanuel Macron o Europie: powinna ona przygotować się na “koniec dostatku, pewności i beztroski”. 

.Francuski prezydent przyznał, że “może się wydawać, że moment, w którym żyjemy, jest kształtowany przez serię poważnych kryzysów”. Przypomniał bilans ostatnich miesięcy: wojna na Ukrainie, ogromny wzrost cen energii, powrót silnej inflacji, podważanie demokracji, skutki kryzysu klimatycznego, takie jak pożary lasów na południu Francji i susza. Jak podkreślił Emmanuel Macron o Europie: obecna sytuacja może wywołać strach i niepokój, także wśród Francuzów. Jednocześnie zaznaczył, że nie chce popadać w “katastrofizm”, ale uznał za konieczne “mówienie rzeczy wprost”. 

Prezydent Francji zapowiedział, że obrona wolności będzie wymagała od narodu wielu poświęceń i wysiłków. W kontekście kryzysu gospodarczego Emmanuel Macron również zapowiedział konieczność wyrzeczeń, a także propozycje reformy świadczeń społecznych i emerytur. Przede wszystkim jednak chce wzmocnić działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. W ostatnich latach globalne ocieplenie miało poważny wpływ na Francję, powodując pożary lasów i suszę. 

Aby stawić czoła tym kryzysom Emmanuel Macron wezwał rząd do “silnej jedności”, “rozwagi” i “wiarygodności”. Podkreślił, że dbając o “sprawiedliwy porządek”, nie można pozwolić na “podsycanie anarchii w obliczu wielkich zmian”, które obecnie zachodzą. 

Podczas swojego przemówienia prezydent Francji podkreślał konieczność „umiarkowania i powściągliwości” w oficjalnym dyskursie. Jak zaznaczył, „łatwo jest obiecywać wszystko i nic, czasami mówić wszystko i nic. Nie dajmy się ponieść tym pokusom, tej demagogii”. „Zawsze może się wydawać atrakcyjnym mówienie tego, co ludzie chcą usłyszeć (…) ale trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy jest to efektywne i potrzebne”. 

.Dokładny plan rządu na najbliższą przyszłość zostanie wkrótce przedstawiony przez premier Élisabeth Borne. Według Pałacu Elizejskiego będzie on charakteryzował się “mobilizacją na rzecz ograniczenia energii”, ale z “trafnością” i “miarą”. Celem rządu jest zachowanie jedności kraju w chwili, gdy – jak wynika z sondażu opublikowanego w środę przez BFMTV – wśród Francuzów panuje znużenie (wśród 44 proc. Francuzów) i nostalgia (40 proc.).

Oprac. JM
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 sierpnia 2022