Nr 43 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei
.„Swoim okrucieństwem Rosja Putina dryfuje w oczach świata w stronę reżimu narodowo-socjalistycznego, z rasizmem i antysemityzmem włącznie” – pisze Pascal BRUCKNER, jeden z najwybitniejszych francuskich filozofów, w tekście otwierającym niniejszy numer nr 43 „Wszystko co Najważniejsze”. Jego tytuł brzmi „Braterstwo albo śmierć”. Pascal BRUCKNER, nawiązując do arcydzieła Wasilija Grossmana „Życie i los”, dowodzi, że w istocie nazizm i komunizm to dwie strony tego samego medalu. „Hitler i Stalin byli tak naprawdę bliźniakami, a rozbicie w pył Trzeciej Rzeszy przez ZSRR i aliantów na długo spuściło zasłonę milczenia nad tą straszliwą prawdą – pisze Pascal BRUCKNER.
„Dzieci de Tocqueville’a” – to z kolei tytuł felietonu prezesa Instytutu Nowych Mediów, Eryka MISTEWICZA, który nawiązuje do tradycyjnego już spotkania intelektualistów Starego Kontynentu i Nowego Świata. Gospodarze – a byli nimi Stéphanie i Jean-Guillaume de Tocqueville- gościli przedstawicieli najważniejszych środowisk intelektualnych i strategicznych Zachodu, którzy spotkali się na Conversations Tocqueville, aby przedyskutować fundamentalne dziś zagadnienie: „Zachód wobec Putina”.
W tym duchu zapraszamy do lektury wywiadu Michała KŁOSOWSKIEGO i Eryka MISTEWICZA z prof. Konstantinem SIGOVEM. „Część Zachodu chce przedłużyć istnienie zbrodniczego reżimu. Jednak ustępstwa to zachęta dla agresora do przygotowania kolejnej napaści” – zauważa prof. SIGOV. Tytuł wywiadu to: „Nierozliczone zbrodnie prowokują do popełniania kolejnych”.
Prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny Wszystko Co Najważniejsze, w artykule opublikowanym na stronie 4 WcN, odnosi się do wniosków prof. SIGOVA, podkreślając, że brak jasnych wskazań polityki Zachodu jest ważnym elementem ośmielającym Rosję do dalszych zbrodniczych działań. Wnioski zawarte w tych tekstach są wreszcie poparte faktami. Przecież to jeszcze w lutym i marcu liderzy światowych gospodarek, w tym prezydent USA Joe BIDEN w Warszawie, zapewniali nas, że sankcje wobec Rosji mają sens w dłuższej perspektywie. Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, że gospodarka Rosji skurczyła się w drugim kwartale mniej niż przewidywano, dzięki lepszemu niż oczekiwano utrzymaniu eksportu ropy naftowej i innych surowców energetycznych.
W tym kontekście zachęcamy do zapoznania się z artykułem b.premiera Francji Alaina JUPPÉ zatytułowanym „Historia pędzi w tempie jak nigdy dotąd”. „Jeśli nie będziemy zmierzać do wzmocnienia Unii Europejskiej, do uczynienia z Europy prawdziwego mocarstwa, czeka nas rola wasala supermocarstw jutra” – pisze Alaina JUPPÉ.
Ks. prof. Bernard BOURDIN, Christoph SCHILTZ, Nicolas Tenzer i prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI wzięli udział w jednej z najciekawszych debat tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt. Jej tytuł brzmi „Wojna przyszła do Europy”, a zapis debaty publikujemy na stronach 6 i 7 nr 43 „Wszystko co Najważniejsze”
Na stronie 8 tego numeru „Wszystko co Najważniejsze” polecamy dwugłos o Rosji, wojnie i zmianach, jakie zaszły w ostatnich miesiącach i latach. George FRIEDMAN, założyciel i szef wpływowego think-tanku Stratfor, podkreśla, że wojny wygrywa dzisiaj zwinniejszy, a nie większy. Tymczasem prof. François HARTOG, historyk autor koncepcji prezentyzmu i książki „Chronos, L’Occident aux prises avec le temps” zwraca uwagę, że po rosyjskiej agresji nie zadajemy już pytania, czy Ukraina to Europa. Oczywiście, że tak. To, co się zmieniło, to postrzeganie Rosji.
Jak Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa – taką tezę stawia Nassim Nicholas TALEB autor światowych bestsellerów „Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” i „Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy”.
„On chce rozmontować świat” – pisze Jan PARYS w nr 43 „Wszystko co Najważniejsze” W niezwykle mocnym artykule autor krytykuje politykę Zachodu i przypomina wszystkim zwolennikom rozejmu między Rosją a Ukrain, że taki rozejm oznacza dziś rosyjską okupację ponad 20 procent terytorium Ukrainy. „Dylemat: bezpieczeństwo czy współpraca z Moskwą, powinien być rozwiązany ostatecznie i jednoznacznie” – apeluje Autor.
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI na stronie 11 przedstawia swoją wizję Polski. Jak zaznacza: „Nie chodzi o wielkie hasła i abstrakcyjne slogany, ale o realne cele, z którymi będzie się identyfikować całe społeczeństwo”. Jaka ma być ta Polska? Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na to pytanie w artykule „Polska moich marzeń”.
Czy czeka nas kolejna fala pandemii COVID-19? Choć w krajach na całym świecie, w tym w Polsce, ponownie wzrasta liczba zakażeń koronawirusami, w tym numerze „Wszystko co Najważniejsze” Bill GATES zaznacza: „To może być ostatnia pandemia”. Jak sprawić, aby tak się stało? „Trzeba wydać miliardy dzisiaj, aby zaoszczędzić biliony w przyszłości” – twierdzi Bill GATES, prezentując nowy system reagowania na zagrożenia epidemiologiczne. Na tej samej stronie George MONBIOT, publicysta Guardiana i autor książek „Feral”, „Regenesis” i „Out of the Wreckage: a New Politics for an Age of Crisis”wzywa do wypłacenia reparacji klimatycznych krajom globalnego Południa.
„Mniejsza o pomoc, mniejsza o pożyczki – bogate narody są winne biednym reparacje. Wiele szkód wyrządzonych przez załamanie klimatu wystawia na pośmiewisko ideę adaptacji.” – pisze George MONBIOT.
Nie macie wrażenia, że żyjemy na krawędzi? – to niezwykle ciekawy artykuł Paula KINGSNORTHA. Jest to esej, którego opis, nawet jeśli niezwykle bogaty, zawsze będzie zbyt redukcyjny. Dlatego zachęcamy do pogłębionej lektury artykułu, który znajduje się na stronie 13 i 14 najnowszego numeru „Wszystko co Najważniejsze”. Uzupełnia go felieton Jacques’a ATTALIEGO zatytułowany „Złudzenie czasu”.
Autor „Krótkiej historii przyszłości” pisze następująco: Czy czas jest rzeczywistością materialną? Wynalazkiem umysłu? Ma swój początek? A jeśli nie miał początku, jak można wyobrazić sobie nieskończoność w przeszłości? Z pytaniami Kingsnortha i Attaliego – zachęcamy Państwa do lektury.
Na stronie 15 nr 43 „Wszystko co Najważniejsze” prezentujemy fascynujący artykuł o początkach Europy, a raczej – jej korzeniach. Poszukując odpowiedzi na pytanie „Jaka Europa?” Jan ŚLIWA prowadzi nas przez historię idei, polityki i geografii, zaglądając do współczesności – marzenia o europejskiej wspólnocie. Na następnej stronie jest świat tłumaczony przez szachy – propozycja Raymonda KEENA, brytyjskiego szachisty i arcymistrza od 1976 roku. „W moim przekonaniu biegłość w szachach jest istotnym wskaźnikiem zdrowia narodu, a nawet zdrowia całego imperium” – pisze Raymond KEEN.
Zapraszamy również do lektury nowej pozycji Wydawnictwa „Wszystko co Najważniejsze. – „Co z tą Francją, panie Macron?” autorstwa profesora Michela WIEVIORKI. Fragment książki prezentujemy na stronie 18 najnowszego numeru „Wszystko co Najważniejsze”
W dziale kultura polecamy Państwu bardzo ciekawy tekst o muzyce Chopina w Japonii. Autorką jest Akemi ALINK, członkini zarządu Fundacji Alink-Argerich. Brała udział w ponad 100 konkursach pianistycznych. 'Muzyka Chopina ma coś wspólnego z japońską kulturą i estetyką, łatwo rezonuje z duchem Japończyków’ – pisze Akemi ALINK.
„Dzisiaj formułuje się następujące zasady wojny sprawiedliwej: ma być obronna, a nie agresywna; ludność cywilna nie jest celem działań militarnych; przemoc może być zastosowana tylko wtedy, gdy jest uzasadniona” – pisze na koniec tego wydania „Wszystko co Najważniejsze” prof. Jan WOLEŃSKI. Tytuł tekstu to „Homo militans i bellum iustum”.