George FRIEDMAN
Każdy prezydent USA obawiałby się wycofania z wojny na Ukrainie
Decyzja o wycofaniu się mogłaby oznaczać, że Rosjanie szybko zaczną się przesuwać bardziej na zachód, a wtedy ten prezydent zostałby obwiniony o to, że stracił Europę. Każdy amerykański przywódca będzie się tego obawiać.
George FRIEDMAN
Wojna USA-Chiny nie opłaca się żadnej ze stron
Celem Stanów Zjednoczonych nigdy nie było złamanie chińskiej gospodarki; groźba ta służyła jedynie jako narzędzie pozwalające regulować zachowanie Pekinu.
George FRIEDMAN
Technokraci nie zastąpią polityków
Technokracja opiera się na ekspertach, a eksperci, choć są niezbędni, z reguły mają ograniczony ogląd spraw. Brak osób z szeroką wiedzą w wielu dziedzinach jest przejawem braku zdrowego rozsądku – a brak zdrowego rozsądku spowodował kolejną katastrofę, która zakończy się transformacją sposobu działania rządu.
George FRIEDMAN
Kto zwycięży na Ukrainie? Wojny wygrywają zwinniejsi, nie więksi
Jeszcze niedawno wojny wygrywały te kraje, które były w stanie zbudować większą liczbę samolotów i czołgów, nie wspominając o uzupełnianiu stałego strumienia idących na śmierć żołnierzy.
George FRIEDMAN
Dlaczego Kissinger się myli?
George FRIEDMAN o Ukrainie i tezie Henry’ego Kissingera o konieczności oddania części Ukrainy Rosji i Tajwanu Chinom.
George FRIEDMAN
Najważniejsze konsekwencje? Militaryzacja Niemiec i wzmocnienie NATO
Niemcy mogą ściśle współpracować z Rosją mając oparcie w ramach NATO, ale jeśli ta rama się rozpadnie, a Ukraina upadnie, wówczas jedyną rzeczą stojącą między Niemcami a Rosją będzie Polska.
George FRIEDMAN
Polska ma dziś jedną z najsilniejszych armii w Europie
Owszem, Amerykanie wyślą do Europy żołnierzy – ale do Polski i do Rumunii, bo uważają, że są tam potrzebni. Ale twierdzenie, że Niemcy – czwarta największa gospodarka globu – mają być chronione przez USA, to szaleństwo.
George FRIEDMAN
Rosja Putina podąża ścieżką, którą wcześniej szedł ZSRR
Upadek Związku Radzieckiego nie doprowadził do spełnienia rosyjskiego marzenia: transformacji w nowoczesny kraj europejski. Rosja nadal pozostaje znaczącą potęgą militarną, ale jest niewystarczająco silna, aby narzucić swoją wolę innym, wykorzystując do tego potencjał wojskowy. Nie może przecież zrazić do siebie takich państw jak Wielka Brytania, która mogłaby odmówić jej dostępu do swoich rynków. Podobnie jak Sowieci w latach 80., Rosjanie są dzisiaj zakładnikami geopolityki i rzeczywistości gospodarczej. To sprawia, że jest im coraz trudniej kontrolować sytuację wokół siebie. Putin oczywiście zdaje sobie z tego sprawę. Rozumie także, które kraje są dla niego ważne. I one też o tym wiedzą.
George FRIEDMAN
Angażując się na wschodniej flance NATO, Amerykanie odtwarzają strategię berlińską z czasów zimnej wojny
Odpowiedzią na próby ponownego umocnienia swojej potęgi przez Rosję jest stworzenie sojuszu rozciągającego się od krajów bałtyckich po Rumunię.
George FRIEDMAN
Co dzieje się w Polsce?
W dwudziestym pierwszym odcinku Podcastów Wszystko Co Najważniejsze George FRIEDMAN: Co dzieje się w Polsce?
George FRIEDMAN
Co dzieje się w Polsce?
Polska w ciągu ostatnich wieków suwerenność miała jedynie przez jakieś 20 lat, wcześniej tracąc ją na rzecz Rosji i Niemiec. Dziś Warszawa niechętnie oddaje suwerenność w ręce Unii Europejskiej. Polski rząd to dziś fundamentalne wyzwanie stojące przed Unią Europejską, która przez lata promowała ideologię, gdzie narodowe różnice zanikają i poddane zostają ideologii unijnej.