Ukraina należy do Europy. Ukraińcy walczą dziś za nas
Ukraina walczy dziś nie tylko o własną wolność, ale także o wolność naszą. Dziękuję, że pokazaliście światu cenę tej walki. Ukraina zwycięży! – pisze Roberta METSOLA
.Dzień Państwowości Ukraińskiej jest ważny zawsze, w tym roku jednak rocznica ta nabrała jeszcze większego znaczenia. Cała Europa świętuje ten dzień razem w solidarności, w przyjaźni i wspólnej więzi europejskiej, która to więź – mam nadzieję – zostanie wkrótce sformalizowana. Ale świętujemy nie tylko fundamenty państwowości ukraińskiej. Świętujemy odwagę i determinację wszystkich Ukraińców walczących o zachowanie państwowości Ukrainy i jej integralności terytorialnej. Świętujemy, pamiętając o wszystkich, którzy zginęli i którzy nadal oddają swoje życie w tej walce.
Dzień Państwowości Ukraińskiej jest symboliczny nie tylko dla Ukrainy i Ukraińców, ale i dla całej Europy. To dzień, w którym potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy jako narodu europejskiego, narodu wolnego w dokonywaniu własnych wyborów. Świętujemy wolność wyboru własnego przeznaczenia, będąc wolni i dumni z tego, że możemy bronić wartości, które nas wiążą.
Władimir Putin chce przyszłości, w której historia może być napisana na nowo, przyszłości, w której istnieją strefy wpływów i zamknięte żelazne kurtyny. Prezydent Rosji chce przyszłości, w której siła jest prawem i gdzie odmawia się osobistej wolności i godności. Widać wyraźnie, że Rosja chce powrotu do przeszłości, w której integralność Europy i wolność wyboru tego, z kim współpracować i jak się integrować, są kwestionowane. Dla Putina prawdziwymi wrogami są bowiem demokracja, wolność i prawda, a europejski styl życia postrzega on jako zagrożenie dla autokracji. To jest stawka tej walki.
Nigdy nie możemy pozwolić na powrót tej przeszłości. Nigdy nie zaakceptujemy inwazji na pokojowy i niezależny kraj europejski, jakim jest Ukraina. Nigdy nie przymkniemy oczu na okrucieństwa i zbrodnie popełnione przez Rosję na ziemi ukraińskiej: na to, co wydarzyło się w Irpieniu, w Buczy, w Mariupolu i w tylu innych miastach.
Nigdy też nie zapomnimy, że ponad sześć milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki z kraju, a kolejne osiem milionów zostało wewnętrznie przesiedlonych. Zawsze będziemy pamiętać odwagę i opór Ukraińców, walczących z bólem i smutkiem, ale swoją walką inspirujących świat. Jesteśmy z Wami i będziemy z Wami, gdy zaczniemy odbudowę.
Ukraina należy do Europy. Jest jej częścią wraz z narodami, które cenią wolność, niezależność, demokrację, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka. Miejsce Ukrainy, ugruntowane już przez księcia Włodzimierza Wielkiego, jest wśród narodów europejskich. A dziś Ukraina dzierży pochodnię, która wyznacza nam kierunek. Bo w Europie jesteśmy wśród równych sobie, wśród przyjaciół. Europa stoi po stronie Ukrainy w czasach wojennej tragedii, będziemy też razem w czasie przyszłej prosperity.
To nie są tylko słowa.
Przyznanie Ukrainie statusu kandydata 23 czerwca 2022 roku potwierdza nasze europejskie zaangażowanie w dążenie ramię w ramię do pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Może nie będzie to droga łatwa, ale Parlament Europejski będzie obok, aby pomagać na każdym kroku. Jesteśmy gotowi służyć fachową wiedzą i radą, aby wzmocnić ukraińską demokrację parlamentarną. Będziemy nadal wspierać Radę Najwyższą Ukrainy wszelką pomocą, która może być potrzebna do sprawnego działania w tych bardzo trudnych warunkach, oraz wszelką pomocą niezbędną do walki ze skutkami napaści Rosji na Ukrainę.
W imieniu Parlamentu Europejskiego zapewniam, że poświęcimy wszelkie dostępne zasoby, energię i wiedzę, aby pomóc Radzie Najwyższej Ukrainy. Silny parlament ma kluczowe znaczenie dla stabilności każdej demokracji. Ale pójdziemy też dalej. Kiedy 1 kwietnia 2022 r. byłam w Kijowie, powiedziałam, że wspólnie odbudujemy Ukrainę – każde miasto, od Mariupola po Irpień, od Chersonia po Charków. Ta odbudowa to też bowiem szansa na przekształcenie Ukrainy. To szansa na lepszą Ukrainę: nowoczesną, zrównoważoną i odporną.
.Naszym głównym planem jest Fundusz Powierniczy Solidarności Ukrainy wraz z platformą odbudowy Ukrainy i ukraińskim planem odbudowy. Wiemy, że Ukraina potrzebuje środków pochodzących z różnych źródeł, z międzynarodowych instytucji finansowych, ale także z sektora prywatnego i z zamrożonych aktywów. Zapewniamy, że Unia Europejska będzie nadal szukać wszelkich środków, aby pomóc w ukraińskiej odbudowie. Parlament Europejski wraz z Radą Najwyższą Ukrainy będą nadal uważnie śledzić koordynację finansów i wydatków na pomoc i odbudowę. W tym kontekście istotne jest wzmocnienie ukraińskich instytucji państwowych, które odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu reform zgodnych z europejską ścieżką Ukrainy.
Ukraina walczy dziś nie tylko o własną wolność, ale także o wolność naszą. Dziękuję za to. Dziękuję, że pokazaliście światu cenę tej walki. Ukraina zwycięży!
Roberta Metsola