Roberta METSOLA: Ukraina należy do Europy. Ukraińcy walczą dziś za nas

Ukraina należy do Europy.
Ukraińcy walczą dziś za nas

Photo of Roberta METSOLA

Roberta METSOLA

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego (od stycznia 2022 r.)

zobacz inne teksty Autorki

Ukraina walczy dziś nie tylko o własną wolność, ale także o wolność naszą. Dziękuję, że pokazaliście światu cenę tej walki. Ukraina zwycięży! – pisze Roberta METSOLA

.Dzień Państwowości Ukraińskiej jest ważny zawsze, w tym roku jednak rocznica ta nabrała jeszcze większego znaczenia. Cała Europa świętuje ten dzień razem w solidarności, w przyjaźni i wspólnej więzi europejskiej, która to więź – mam nadzieję – zostanie wkrótce sformalizowana. Ale świętujemy nie tylko fundamenty państwowości ukraińskiej. Świętujemy odwagę i determinację wszystkich Ukraińców walczących o zachowanie państwowości Ukrainy i jej integralności terytorialnej. Świętujemy, pamiętając o wszystkich, którzy zginęli i którzy nadal oddają swoje życie w tej walce.

Dzień Państwowości Ukraińskiej jest symboliczny nie tylko dla Ukrainy i Ukraińców, ale i dla całej Europy. To dzień, w którym potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy jako narodu europejskiego, narodu wolnego w dokonywaniu własnych wyborów. Świętujemy wolność wyboru własnego przeznaczenia, będąc wolni i dumni z tego, że możemy bronić wartości, które nas wiążą.

Władimir Putin chce przyszłości, w której historia może być napisana na nowo, przyszłości, w której istnieją strefy wpływów i zamknięte żelazne kurtyny. Prezydent Rosji chce przyszłości, w której siła jest prawem i gdzie odmawia się osobistej wolności i godności. Widać wyraźnie, że Rosja chce powrotu do przeszłości, w której integralność Europy i wolność wyboru tego, z kim współpracować i jak się integrować, są kwestionowane. Dla Putina prawdziwymi wrogami są bowiem demokracja, wolność i prawda, a europejski styl życia postrzega on jako zagrożenie dla autokracji. To jest stawka tej walki.

Nigdy nie możemy pozwolić na powrót tej przeszłości. Nigdy nie zaakceptujemy inwazji na pokojowy i niezależny kraj europejski, jakim jest Ukraina. Nigdy nie przymkniemy oczu na okrucieństwa i zbrodnie popełnione przez Rosję na ziemi ukraińskiej: na to, co wydarzyło się w Irpieniu, w Buczy, w Mariupolu i w tylu innych miastach.

Nigdy też nie zapomnimy, że ponad sześć milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki z kraju, a kolejne osiem milionów zostało wewnętrznie przesiedlonych. Zawsze będziemy pamiętać odwagę i opór Ukraińców, walczących z bólem i smutkiem, ale swoją walką inspirujących świat. Jesteśmy z Wami i będziemy z Wami, gdy zaczniemy odbudowę.

Ukraina należy do Europy. Jest jej częścią wraz z narodami, które cenią wolność, niezależność, demokrację, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka. Miejsce Ukrainy, ugruntowane już przez księcia Włodzimierza Wielkiego, jest wśród narodów europejskich. A dziś Ukraina dzierży pochodnię, która wyznacza nam kierunek. Bo w Europie jesteśmy wśród równych sobie, wśród przyjaciół. Europa stoi po stronie Ukrainy w czasach wojennej tragedii, będziemy też razem w czasie przyszłej prosperity.

To nie są tylko słowa.

Przyznanie Ukrainie statusu kandydata 23 czerwca 2022 roku potwierdza nasze europejskie zaangażowanie w dążenie ramię w ramię do pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Może nie będzie to droga łatwa, ale Parlament Europejski będzie obok, aby pomagać na każdym kroku. Jesteśmy gotowi służyć fachową wiedzą i radą, aby wzmocnić ukraińską demokrację parlamentarną. Będziemy nadal wspierać Radę Najwyższą Ukrainy wszelką pomocą, która może być potrzebna do sprawnego działania w tych bardzo trudnych warunkach, oraz wszelką pomocą niezbędną do walki ze skutkami napaści Rosji na Ukrainę.

W imieniu Parlamentu Europejskiego zapewniam, że poświęcimy wszelkie dostępne zasoby, energię i wiedzę, aby pomóc Radzie Najwyższej Ukrainy. Silny parlament ma kluczowe znaczenie dla stabilności każdej demokracji. Ale pójdziemy też dalej. Kiedy 1 kwietnia 2022 r. byłam w Kijowie, powiedziałam, że wspólnie odbudujemy Ukrainę – każde miasto, od Mariupola po Irpień, od Chersonia po Charków. Ta odbudowa to też bowiem szansa na przekształcenie Ukrainy. To szansa na lepszą Ukrainę: nowoczesną, zrównoważoną i odporną.

.Naszym głównym planem jest Fundusz Powierniczy Solidarności Ukrainy wraz z platformą odbudowy Ukrainy i ukraińskim planem odbudowy. Wiemy, że Ukraina potrzebuje środków pochodzących z różnych źródeł, z międzynarodowych instytucji finansowych, ale także z sektora prywatnego i z zamrożonych aktywów. Zapewniamy, że Unia Europejska będzie nadal szukać wszelkich środków, aby pomóc w ukraińskiej odbudowie. Parlament Europejski wraz z Radą Najwyższą Ukrainy będą nadal uważnie śledzić koordynację finansów i wydatków na pomoc i odbudowę. W tym kontekście istotne jest wzmocnienie ukraińskich instytucji państwowych, które odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu reform zgodnych z europejską ścieżką Ukrainy.

Ukraina walczy dziś nie tylko o własną wolność, ale także o wolność naszą. Dziękuję za to. Dziękuję, że pokazaliście światu cenę tej walki. Ukraina zwycięży!

Roberta Metsola

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 lipca 2022