F-35 dla Polski bez tradycyjnych biało-czerwonych szachownic
Pierwszy wielozadaniowy myśliwiec F-35 dla Polski został przetransportowany do zakładu prac wykończeniowych, gdzie zostanie pokryty powłoką zmniejszającą wykrywalność – poinformował producent.
Kiedy Polska otrzyma 32 samoloty F-35?
.Jak podał koncern Lockheed Martin na profilu F-35 Lightning II w serwisie X, samolot noszący oznaczenie AZ-01 został przeniesiony do obiektu prac wykończeniowych, by otrzymać powłokę stealth, co „przybliża go o krok do rolloutu”. Wiadomość zamieścił też Sztab Generalny WP.
Umowę na 32 samoloty F-35 za 4,6 mld dolarów Polska podpisała w 2020 r. Pierwszy egzemplarz zostanie ukończony w 2024 roku i początkowo posłuży do szkolenia polskiego personelu tych maszyn w USA. Do Polski pierwsze samoloty przylecą w 2026, dostawy mają się zakończyć w roku 2030.
F-35 powstał w ramach rozpoczętego w 1993 r. programu wspólnego myśliwca uderzeniowego dla wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych; od 2021 r. program nosi nazwę Joint Strike Fighter, JSF, a kontrakt został przyznany koncernowi Lockheed Martin. Opracowano warianty konwencjonalnego startu i lądowania i wersje pokładowe, także skróconego startu i pionowego lądowania.
Polskie F-35 bez biało-czerwonych szachownic
.Zaprojektowano go do walki powietrznej, atakowania celów naziemnych i zadań rozpoznawczych, z założeniem, że będzie mógł działać na terytorium przeciwnika dzięki wysokiej świadomości sytuacyjnej i obniżonej wykrywalności, którą zapewniają kształt płatowca i powłoki pochłaniające promieniowanie radarowe.
Z tego powodu samoloty nie otrzymają tradycyjnych biało-czerwonych szachownic, oznaczenia zostaną wykonane w technologii obniżonej widzialności z użyciem powłok o różnych odcieniach szarości, wykorzystywanych do pokrycia samolotu. Pod koniec lipca 2024 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP, która dopuści stosowanie szachownic o obniżonej widzialności.
Polska z największą armią UE
.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej UE, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.
“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE”.
”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki”.
.”W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej. Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ