Festiwal Mozartowski - w Warszawie i Wiedniu

Trzy wieczory koncertowe w Wiedniu, opery Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Requiem d-moll i Msza c-moll – to 33. Festiwal Mozartowski. Wydarzenie potrwa od 13 maja do 30 czerwca.

Wyjątkowe koncerty w dwóch europejskich stolicach

.33. Festiwal Mozartowski rozpocznie się 13 maja koncertem w Filharmonii Narodowej. Na program inauguracji składają się mozartowskie arie i duety, m.in. z „Don Giovanniego”, „Uprowadzenia z seraju”, „Idomenea” i „Łaskawości Tytusa”. Podczas koncertu zabrzmią nieczęsto trafiające na koncertowy afisz „Tańce niemieckie” (KV 509 i KV605).

W programie festiwalu znalazły się takie opery jak „Uprowadzenie z seraju”, „Czarodziejski flet”, „Idomeneo, re di Creta”, a także „Cosi fan tutte” i „Don Giovanni”. Zaplanowano również koncerty, w trakcie których zabrzmią Requiem d-moll KV 626 oraz Msza c-moll KV 427.

Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej zawita w tym roku również do Wiednia. 19 maja w Wiener Musikverein Jessica Pratt (sopran) oraz Petr Nekoranec (tenor) z towarzyszeniem orkiestry MACV pod dyrekcją Michała Maciaszczyka wykonają arie i duety z „Don Giovanniego”, „Uprowadzenia z seraju”, „Idomenea” i „Łaskawości Tytusa”.

Festiwal Mozartowski i jego program

.20 maja w Mozarthaus, który kompozytor wynajmował w Wiedniu najdłużej i w którym napisał „Wesele Figara”, muzycy wykonają program pt. „Mozartian Dialogues: From Strings to Winds”. Podczas koncertu zabrzmią kwartety smyczkowe KV 155-158 oraz „Divertimento B-dur” KV 240.

Z kolei 21 maja w wiedeńskiej Hofburgkapelle orkiestra MACV pod dyrekcją Adama Banaszaka wykona trzy ostatnie mozartowskie symfonie – 39. Es-dur, 40. G-moll i 41. C-dur.

W programie festiwalu jest również koncert powołanej na festiwal Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej złożonej z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych z całej Polski.

Specjalny program mozartowski, skierowany także do najmłodszych, przygotowano z okazji Nocy Muzeów 18 maja. Wśród wydarzeń specjalnych są również warsztaty, spotkania oraz „Snack Opera. Mozart Edition”.

33. Festiwal Mozartowski zakończy gala w Teatrze Polskim, która została zaplanowana na 30 czerwca.

Organizatorem wydarzenia jest Warszawska Opera Kameralna.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 kwietnia 2024