Film Filip na podstawie książki Leopolda Tyrmanda wchodzi do kin

Film Filip na podstawie książki Leopolda Tyrmanda wchodzi do kin

Polska Fundacja Narodowa wsparła promocję oraz dystrybucję w kraju i za granicą filmu “Filip” na podstawie książki Leopolda Tyrmanda – poinformował w czwartek Temistokles Brodowski z Fundacji. W piątek 3 marca film “Filip” wchodzi do kin w Polsce.

.Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 roku film został nagrodzony Srebrnymi Lwami, a nagrody otrzymali również Michał Sobociński – za zdjęcia i Dariusz Krysiak za charakteryzację, a Eryk Kulm Jr. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę tytułowego Filipa – przypomniał Brodowski.

Film “Filip”

.Scenariusz filmu w reżyserii Michała Kwiecińskiego powstał na podstawie powieści Tyrmanda o tym samym tytule i opowiada o chłopaku, który w okupowanej Polsce stracił rodzinę, ale pracuje w luksusowej restauracji hotelowej w III Rzeszy.

“Bohater, ukrywając żydowskie pochodzenie, buduje swój własny świat pełen wygód, przyjaciół i kobiet, jednak zbliżająca się ku końcowi II wojna światowa odciska coraz większe piętno na misternie budowanej rzeczywistości” – powiedział Brodowski.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki przypomniał, że Fundacja od swojego powstania wspiera polską kinematografię i jest mecenasem wielu produkcji filmowych o polskiej historii – zarówno filmów fabularnych, jak i dokumentów.

Ocenił ponadto, że najnowszy wsparty przez PFN film “Filip”, to “unikająca sztampy opowieść o kontestacji szaleństwa II wojny światowej”.

“Mamy do czynienia z nieoczywistym przeciwstawianiem się wojennej tragedii z pragnieniem zachowania życia i świadomością funkcjonowania w sytuacji nienormalności. To produkcja, którą powinien poznać widz zagraniczny, właśnie ze względu na uniwersalność przekazu i zekranizowanie pięknej prozy Tyrmanda” – powiedział prezes PFN.

Wiceprezes Fundacji Michał Góras zaznaczył, że PFN zaangażowała się w krajową i zagraniczną dystrybucję filmu, który opowiada o polskiej historii i doświadczeniach II wojny światowej, dzięki czemu dotrze on do szerokiego grona odbiorców w Polsce i na całym świecie. “Liczymy, że dostarczy on silnych emocji, wzruszeń i wrażeń, pozostawiając w odbiorcach refleksję nad złożonością ludzkiego życia” – podkreślił.

Polska Fundacja Narodowa

.Góras zaznaczył, że to kolejny film WFDiF oraz TVP, w którym partycypuje Fundacja, “ponieważ we współczesnym społeczeństwie dominują komunikaty audiowizualne i obrazy – dzieła filmowe – stanowią główne narzędzie przekazu tematów trudnych, złożonych i wielowątkowych, a misją PFN jest podtrzymywanie polskiej pamięci zbiorowej”.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

Mówimy o Polsce

.”Misją Polskiej Fundacji Narodowej jest upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o kulturze i dziedzictwie narodowym Polski oraz historii Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem jej współczesnych konsekwencji społecznych, kulturalnych i gospodarczych” – pisze Marcin ZARZECKI, socjolog, statystyk, metodolog nauk społecznych i ewaluator, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

“Mijają dekady, ostatni świadkowie wydarzeń 1 września odchodzą, a naszym zadaniem jest ułatwienie międzypokoleniowej transmisji pamięci – stanie na straży prawdy. Jako naród wciąż mierzymy się ze skutkami społecznymi, kulturowymi i gospodarczymi zbrodni II wojny światowej, ale też jesteśmy zobowiązani głosić prawdę, która bywa zniekształcana w Polsce i za granicą, oraz nadrabiać wieloletnie zaniedbania w polityce historycznej“.

“Teraz, gdy często pojawiają się akty fałszowania historii, nie możemy pozwolić na zatarcie w świadomości świata siły polskiego heroizmu, ludzkiej solidarności, umiłowania wolności i wiary, podtrzymującej w nieustającej walce. Jesteśmy przekonani, że to wydarzenie medialne będzie sprzyjać przywracaniu i podtrzymywaniu prawdy historycznej” – pisze Marcin ZARZECKI.

PAP/Aleksander Główczewski/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2023