Cyfrowa tożsamość obywateli we Francji wkrótce obowiązkowa. Francuzi - przeciw.
Francja, jako pierwsze państwo w Europie zamierza wprowadzić ogólnokrajowy program identyfikacji twarzy.
Bezpieczeństwo obywateli w świecie cyfrowym i zwiększenie efektywności realizacji usług państwowych – taki jest cel planowanej regulacji, wprowadzanej przez rząd Prezydenta Emmanuela Macrona. Program dowodowy Alicem ma umożliwić obywatelom dostęp do usług publicznych (podatki, zabezpieczenia społeczne) za pomocą ich tożsamości cyfrowej, od listopada 2019 roku.
System
W zamierzeniu regulatorów, system rozpoznawania twarzy będzie jedynym sposobem na utworzenie legalnego identyfikatora cyfrowego. Podczas rejestracji za pomocą aplikacji opartej na systemie android, program porównuje zdjęcie w paszporcie biometrycznym z nagranym w aplikacji filmem użytkownika, który ma rejestrować wyrażenia, ruchy, kontury twarzy. Telefon i paszport mają być połączone za pośrednictwem specjalnie wbudowanych układów scalonych.
Opinia publiczna
Kształt i przeznaczenie systemu wywołuje kontrowersje. Francuski organ regulacji danych osobowych stwierdził, że program łamie europejskie zasady wymagające zgody na gromadzenie i przetwarzanie danych (RODO). Program jest także kwestionowany przez francuski sąd administracyjny. Świadomi zagrożeń intelektualiści, społecznicy, podnoszą alarm.
Trend globalnej inwigilacji
Singapur opracowuje system rozpoznania twarzy wykorzystywany do korzystania z usług rządowych. Indie, jak donosi TIME wykorzystują skan tęczówki i odciski palców w ramach największego na świecie krajowego systemu identyfikacji Aadhaar. Rząd francuski odpiera porównania programu do chińskiego systemu inwigilacji [LINK]. Jednak Francuzi nie są przekonani, a same zmiany uważają za w coraz większym stopniu zacierające granicę między nowoczesną technologią i bezpieczeństwem z wizji Orwella a prywatnością. Mimo zapewnień Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które opracowało aplikację, że zebrane dane dotyczące rozpoznawania twarzy zostaną usunięte po zakończeniu procesu rejestracji, opinia publiczna pozostaje krytyczna.