Czterech na pięciu mieszkających w miastach Francuzów marzy o życiu na wsi

Czterech na pięciu mieszkających w miastach Francuzów marzy o życiu na wsi

Każdego roku około 100 000 Francuzów decyduje się opuścić miasto i zamieszkać na wsi. Taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE).

Aż 80 proc. Francuzów mieszka w miastach. Czterech na pięciu z nich marzy o życiu na wsi. Francuzów przytłacza tempo życia w mieście, stres i brak zieleni. Na wsi odnajdują ciszę, spokój, czyste powietrze i bliższy kontakt z naturą. Wpływ mają na nich również powody ekonomiczne, przede wszystkim wysoki czynsz wynajmu mieszkania w dużych miastach. Mimo deklarowanych niedogodności mieszkania na wsi, jak odległość od szpitala czy ograniczona ilość miejsc rozrywki, większość ankietowanych pozostaje zadowolona z dokonanego wyboru [LINK].

Wśród mieszkańców wsi niełatwo jest znaleźć osobę, która chciałaby zamieszkać w mieście.

Ci, którzy biorą pod uwagę powrót do miasta, najczęściej deklarują, że na pewno nie byłby to Paryż. Francuską stolicę w latach 2011-2016 opuściło blisko 60 000 mieszkańców. Osoby, które decydują się na wyjazd z miasta z powodów finansowych, częściej wybierają mieszkanie na peryferiach większych aglomeracji.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2020
Oprac. JM