Fuzja jądrowa, najnowsze wielkie odkrycie

Fuzja jądrowa, najnowsze wielkie odkrycie

Niepowodująca emisji gazów cieplarnianych fuzja jądrowa uważana jest przez naukowców za źródło energii przyszłości. Jak podaje Financial Times, Stany Zjednoczone mają ogłosić udaną próbę jej przeprowadzenia, która dostarczyła 120% przyrostu energii netto.   

.Departament Energii USA zapowiedział, że ogłosi w tym tygodniu, przełom naukowy, po tym jak media poinformowały, że laboratorium federalne osiągnęło niedawno technologiczny kamień milowy, jakim jest fuzja jądrowa. Financial Times poinformował w niedzielę, że naukowcy z kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) osiągnęli zysk energetyczny netto z eksperymentalnego reaktora.  

Byłby to pierwszy przypadek, kiedy naukowcom udało się wytworzyć więcej energii w reakcji fuzji jądrowej, tego samego typu reakcji, który zasila Słońce, niż zostało zużyte w trakcie procesu, co może być ważnym krokiem w dążeniu do uzyskania bezemisyjnej energii.  

Rzecznicy Departamentu Energii i LLNL przekazali, że nie mogą komentować ani potwierdzić raportu Financial Times, ale powiedzieli, że sekretarz energii USA Jennifer Granholm ogłosi w najbliższych dniach bardzo ważny przełom naukowy.  

Reakcja fuzji jądrowej  

.Jak przekazuje Financial Times, powołując się na trzy osoby znające wstępne wyniki, reakcja fuzji, która dała 120% przyrostu energii netto, wystąpiła w czasie ostatnich dwóch tygodni.  

Fuzja jądrowa wytwarza niewiele odpadów i nie powoduje emisji gazów cieplarnianych, przez co uważana za potencjalne źródło energii przyszłości. Różni się ona od rozszczepienia atomów, techniki obecnie stosowanej w elektrowniach jądrowych. Zachodzi poprzez połączenie dwóch jąder atomowych zamiast rozszczepienia jednego. 

Jeśli ten przełom w energii termojądrowej jest prawdziwy, to może być game changer dla świata – napisał na Twitterze Ted Lieu, członek Kongresu z Kalifornii. 

Międzynarodowy projekt energetyczny  

.Dążenie do wykorzystania mocy fuzji jądrowej w celu uzyskania czystej energii doprowadziło do jednego z największych i najdłużej trwających wspólnych eksperymentów naukowych na świecie, który podobnie jak projekt LLNL, nabrał nowego znaczenia w obliczu globalnego kryzysu energetycznego.  

W ramach projektu dotyczącego fuzji jądrowej, prowadzonego w południowej Francji, zwanego jako ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), bierze udział 35 krajów. Współpracują one w celu rozwiązania naukowej zagadki, nad którą Stany Zjednoczone pracują jednostronnie w LLNL. 

Międzynarodowy eksperyment naukowy narodził się jako próba ostudzenia napięć między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim w czasie zimnej wojny, a wspólny projekt jest kontynuowany pomimo trwającego napięcia między nie tylko USA i Rosją, ale także Chinami, które również są zaangażowane. 

Wiosną amerykański rząd planował przyspieszyć komercyjny rozwój fuzji jądrowej w najbliższych dekadach poprzez zwiększenie inwestycji w ITER, a także poprzez wsparcie krajowych projektów takich jak ten realizowany w LLNL. Biały Dom twierdzi, że synteza jądrowa może zrewolucjonizować przemysł energetyczny, pomagając w walce z kryzysem klimatycznym i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie USA i świata na energię elektryczną.  

Dwie trzecie z ponad trzydziestu firm zajmujących się fuzją termojądrową ma siedzibę w USA, a większość z nich powstała w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zdaniem amerykańskiego rządu, współpraca z tymi przedsiębiorstwami może doprowadzić do technologicznego przywództwa USA w tej dziedzinie energetyki.  

.Zdaniem głównego koordynatora ds. fuzji w Biurze Podsekretarza ds. Nauki i Innowacji w Departamencie Energii USA, dr Scotta C. Hsu wyścig, komu pierwszemu uda się osiągnąć fuzję jest również wyścigiem o przyszłe globalne przywództwo.  

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 grudnia 2022