Gdzie odnaleziono kości praczłowieka - denisowianina?

Kości praczłowieka, m.in. skamieniała żuchwa, znalezione w jaskini na Tajwanie i datowane na epokę plejstocenu, należały do mężczyzny, denisowianina.- wynika z nowych analiz opublikowanych w „Science”.
Wiedza na temat denisowian jest wciąż ograniczona
.Denisowianie to wymarli krewni człowieka współczesnego. Na odrębność tej grupy w historii ewolucyjnej człowieka wskazują badania DNA, prowadzone na skamieniałych kościach z jaskini Denisova na Syberii. Z badań wiadomo też, że denisowianie to bardzo bliscy krewni neandertalczyków, z którymi (jak również z naszymi bezpośrednimi przodkami) zajmowali podobne tereny i krzyżowali się.
Nowej wiedzy na temat tej linii homininów dostarczają ustalenia opublikowane w Science. Z nowych analiz wynika, że denisowianie byli obecni na terenach o rozmaitym klimacie: od zimnych gór na Syberii po ciepłe, wilgotne, subtropikalne szerokości geograficzne Tajwanu.
Takie są wnioski z analiz molekularnych skamieniałej żuchwy z epoki plejstocenu. Jej wiek szacowany jest na okres pomiędzy 19 000 a 10 000 lat temu. Autorzy publikacji w „Science” twierdzą, że żuchwa należała do denisowianina, mężczyzny.
Żuchwę znaleziono w osadach dennych kanału Penghu, który oddziela wyspę Penghu od Tajwanu i łączy Cieśninę Tajwańską z północno-wschodnią częścią Morza Południowochińskiego. Kanał ten znany jest paleontologom jako źródło cennych znalezisk skamieniałości z plejstocenu, m.in. szczątków wymarłego słonia Palaeoloxodon huaihoensis. Żuchwę – podobnie jak inne kości – wyłowiono podczas połowów komercyjnych, obejmujących ingerencję w morskie dno. Dawniej, gdy w plejstocenie poziom mórz był znacznie niższy niż obecnie – dno kanału Penghu było częścią azjatyckiego lądu.
Kto odnalazł kości praczłowieka z Tajwanu?
.Żuchwę znaleziono w 2015 roku. Naukowcy już wcześniej zaznaczali, że ma ona szczególną budowę, m.in. posiada pewne archaiczne cechy, ale nie przypisali jej do konkretnego gatunku. Bezskutecznie też próbowali pozyskać z niej DNA do bardziej szczegółowych badań. Dopiero niedawno Takumi Tsutaya z Graduate University for Advanced Studies (SOKENDAI) w Kanagawie (Japonia) i z duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze i jego współpracownicy z Tajwanu, Japonii i Danii, przeanalizowali wspomnianą kość, korzystając z metod paleoproteomiki.
Jest to metoda badawcza skupiająca się na określonych białkach lub ich grupach. Z kości żuchwy i szkliwa zębów naukowcy pozyskali białka, po czym zidentyfikowali w nich szczątkową obecność ponad 4,2 tys. aminokwasów, z których dwa są charakterystyczne dla denisowian.
Według autorów badania warianty te są bardzo rzadkie w populacjach ludzi współczesnych, za to częściej pojawiają się w regionach związanych z dawną obecnością denisowian i ich genetyczną introgresją, czyli mieszaniem się ich materiału genetycznego z materiałem innych grup. Co więcej, analizy morfologiczne żuchwy z Penghu wskazują na to, że ma ona dość mocną budowę, duże zęby z korzeniami o charakterystycznych cechach. Cechy te są zgodne z cechami obecnymi choćby u denisowianina z regionu Tybetu, co pozwala sądzić, że są one charakterystyczne dla całej linii i być może również związane z płcią.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/MB