Gwałty, narkotyki, kamorra - patologia włoskich przedmieść
„Jeśli pójdziesz tańczyć, masz pełne prawo się upić… ale jeśli unikniesz upicia się i utraty przytomności, być może unikniesz też kłopotów” – powiedział w poniedziałkowym programie wieczornym w Rete 4 dziennikarz telewizyjny Andrea Giambruno, partner premier Włoch Giorgii Meloni. W ten sposób odniósł się do ostatnich zbiorowych gwałtów na nieletnich dziewczynach, którymi żyje cała Italia. Spotkał się z falą krytyki. Patologia włoskich przedmieść obejmuje także coraz większy problem z narkotykami, pedofilią, prostytucją, czy kamorrą.
Gwałty – coraz większy problem włoskich przedmieść
.Giambruno rozmawiał z redaktorem gazety „Libero” Pietro Senaldim. Obaj wyrazili potępienie dla gwałcicieli, których nazywali „wilkami”. Do zbiorowych gwałtów doszło w ciągu ostatnich kilku tygodni w Palermo i Caivano pod Neapolem. Komentarze obu mężczyzn dotyczące upijania się kobiet spotkały się jednak z ostrą krytyką w mediach społecznościowych i ze strony polityków.
Wizyta premier Giorgii Meloni w Caivano
.„Nie mogą powstrzymać się od obwiniania kobiet. Zawsze oceniane są kobiety i ich styl życia. Mówię Giambruno, że trzeba uczyć chłopców szacunku, a nie dziewcząt nieufności” – skomentowała ich rozmowę we wtorkowym dzienniku „Corriere della sera” senator Partii Demokratycznej Cecilia D’Elia, wiceprzewodnicząca komisji śledczej ds. przemocy wobec kobiet.Chiara Braga, przewodnicząca grupy Partii Demokratycznej w Izbie Deputowanych, wezwała premier Giorgię Meloni, aby „zdystansowała się od tych słów”. Giorgia Meloni zapowiedziała, że w piątek uda się do Caivano pod Neapolem, gdzie banda nastolatków zgwałciła dwie 13-letnie kuzynki. Premier przyjęła zaproszenie popularnego księdza Maurizio Patriciellego, proboszcza tamtejszej parafii. Ksiądz poprosił Meloni, aby na własne oczy zobaczyła, jak żyje się w zdegradowanej dzielnicy-blokowisku, na terenie którego, w zapuszczonym „Parco Verde”, doszło do gwałtu.
Patologia włoskich przedmieść
.„Pani Premier, jesteśmy w Twoich rękach: zabierz nas z tego piekła” – napisała w liście do Meloni matka jednej ze zgwałconych dziewczynek. „Czekamy na Ciebie, aby pokazać Ci okropności i degradację takich przedmieść. Tu jest nie tylko przestępczość, narkotyki i kamorra, które są często alibi dla świata polityki, nie umiejącego rozwiązać problemów, ale też pedofilia, przemoc i prostytucja” – dodała. Alessandro Zan z Partii Demokratycznej wyraził nadzieję, że przed wyjazdem do Caivano „Meloni wygłosi przemówienie, tłumacząc swojemu partnerowi Giambruno, że obwinianie ofiar przemocy, zwłaszcza w telewizji na żywo, jest barbarzyńską i przewrotną praktyką wynikającą z najgorszych męskich i patriarchalnych stereotypów”.
Wartości Włoch
.Na temat demokratycznych wartości jakie przyświecają Włochom na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Giorgia MELONI w tekście „Brońmy wartości demokratycznych na Ukrainie. Jakakolwiek nostalgia za faszyzmem jest niezgodna z naszą mentalnością„.
„Rozumiem jednak, jaki cel przyświeca tym, którzy w ramach przygotowań do uczczenia tego dnia sporządzają listę osób, które mogą, a które nie mogą uczestniczyć w obchodach, co nie ma nic wspólnego z historią. Chodzi o wykorzystanie kategorii faszyzmu jako narzędzia delegitymizowania każdego przeciwnika politycznego – jest to rodzaj broni masowego wykluczenia, jak nauczał Augusto Del Noce, która przez dziesięciolecia pozwalała na usuwanie ludzi, stowarzyszeń i partii z każdej sfery konfrontacji czy dyskusji. Ta postawa przez lata doprowadzała nawet do niedopuszczalnych epizodów nietolerancji. Mamy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli być ich świadkami”.
„Demokracja, miłość do niej i wolności jest nadal jedynym prawdziwym antidotum na wszelkie totalitaryzmy, zarówno we Włoszech, jak i w Europie. Parlament Europejski jednoznacznie i definitywnie potępił wszystkie reżimy XX wieku rezolucją z września 2019 roku – bez wahania głosowała za nią grupa Fratelli d’Italia wraz z innymi konserwatystami i całą centroprawicą. Rezolucja ta nabiera jeszcze większej wartości w świetle heroicznego oporu narodu ukraińskiego w obronie swojej wolności i niepodległości przed rosyjską inwazją”.
.”Na całym świecie autokracje starają się zdobyć przewagę nad demokracjami i stają się coraz bardziej agresywne i groźne. Ryzyko ich połączenia, prowadzącego do obalenia porządku międzynarodowego, który liberalne demokracje ukierunkowały i zbudowały po zakończeniu II wojny światowej i rozpadzie Związku Radzieckiego, jest niestety realne. W tym nowym bipolaryzmie Włochy dokonały wyboru i jest on jasny. Jesteśmy po stronie wolności i demokracji, bez żadnych „ale” – i to jest najlepszy sposób na zaktualizowanie przesłania z 25 kwietnia, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że nasza wolność znów jest zagrożona” – pisze Giorgia MELONI.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ