Helena Kmieć - rozpoczął się proces beatyfikacyjny polskiej wolontariuszki w Boliwii

Helena Kmieć miała niespełna 26 lat gdy padła ofiarą napadu rabunkowego na przedszkolu w Boliwii, w którym posługiwała jako świecka wolontariuszka misyjna. 14 kwietnia 2024 r. w Krakowie rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym.
Helena Kmieć – kim była Polka, o której beatyfikację stara się Kościół?
.O rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć poinformowała krakowska kuria, bo na terenie archidiecezji krakowskiej mieszkała zamordowana misjonarka. Edykt w tej sprawie wydał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
„Po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Dykasterii do Spraw Świętych Stolicy Apostolskiej, w myśl przepisów prawa kanonizacyjnego (Instrukcja Sandorum Mater, nr 43), ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” – napisał w edykcie abp Marek Jędraszewski.
Przypominając życiorys niespełna 26-letniej wolontariuszki metropolita zauważył, że po jej śmierci pojawiła się wśród wiernych opinia o niej jako o świętej i za jej wstawiennictwem modli się wiele osób. Osoba Heleny Kmiećmoże – stwierdził hierarcha – stanowić inspirację do życia w świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną.
W edykcie metropolita zwrócił się również do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Heleny Kmieć – zarówno pozytywne jak i negatywne, aby przekazali je do kurii metropolitalnej w Krakowie do 30 czerwca.
Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie, choć pochodziła z Libiąża. Jako wolontariuszka misyjna w 2013 r. pojechała do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, m.in. ucząc je czytania, pisania, języka angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu. 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia nad ranem polskiego czasu doszło do napadu na przedszkole dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Napastnik śmiertelnie ugodził nożem Helenę.
Przygotowania do procesu polskiej wolontariuszki
.Przygotowania do procesu Heleny Kmieć trwają od 2 lat, kiedy to arcybiskup krakowski powołał komisję zbierającą materiały o niej. Pisaliśmy o tym na łamach „Wszystko co Najważniejsze„, kiedy powołany został postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Paweł Wróbel. „W chwili ustanowienia postulatora rozpoczyna się faza przygotowawcza procesu beatyfikacyjnego, w której głównym zadaniem jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia Heleny Kmieć, a także pism, pamiętników, listów, wiadomości, itp., które były jej autorstwa” – poinformował rzecznik krakowskiej kurii. Zbierane są również wszystkie świadectwa łask, których uzyskanie przypisuje się wstawiennictwu kandydatki na ołtarze. „Takie informacje docierają do rodzinnej parafii Heleny, a niektórzy ludzie zostawiają także kartki czy listy z podziękowaniem za otrzymane łaski na jej grobie – te z kolei gromadzone są przez rodziców zamordowanej w Boliwii wolontariuszki misyjnej” – wyjaśniał ks. Paweł Wróbel.
PAP/Beata Kołodziej/WszystkocoNajważniejsze/ad