Historia handlu w prekolumbijskiej Ameryce. Najnowsze badania zaskoczyły naukowców

Najnowsze badania artefaktów obsydianowych, jakie zostały do tej pory odkryte w Albercie w zachodniej części Kanady, doprowadziły do ujawnienia znaczących dowodów na to, że wbrew temu co do niedawna uważała większość historyków w okresie poprzedzającym przybycie Europejczyków do Ameryki Północnej pomiędzy społecznościami indiańskimi funkcjonował dalekosiężny handel. Naukowcy opisali w oświadczeniu swoje badanie jako „przełomowe” oraz stwierdzili, że jego celem była aktualizacja wcześniejszych analiz dotyczących handlu w prekolumbijskiej Ameryce. Ich badanie rzuca nowe światło na złożone interakcje społeczne i ekonomiczne, jakie istniały w regionie.
Historia handlu w prekolumbijskiej Ameryce Ameryce Północnej
.W oświadczeniu wydanym dla kanadyjskiego nadawcy telewizyjno-radiowego CBC, archeolog Timothy Allan, będący autorem raportu i członkiem lokalnej grupy badawczej zajmującej się archeologią i obiektami historycznymi w Sherwood Park w Albercie stwierdził, że odkryte w ostatnich latach artefakty wykonane z obsydianu są dowodem na dalekosiężny handel, jaki funkcjonował w Ameryce Północnej jeszcze przed przybyciem Europejczyków. „Ogromna skala handlu obsydianem wskazuje, że prawdopodobnie miliony ludzi utrzymywały ze sobą już wówczas kontakty handlowe” – stwierdził ekspert.
Ostatnie badania, które objęły analizę obsydianu pochodzącego z 285 stanowisk archeologicznych na wschodnich zboczach Alberty, wykazały, że większość tych artefaktów pochodzi z terenów dalekiego stanu Idaho oraz stanu Wyoming, a także stanowiącej część Kanady Kolumbii Brytyjskiej. W przypadku pierwszych dwóch regionów obsydian został zidentyfikowany w na stanowisku Bear Gulch oraz miejscu określanym jako Obsydianowe Klify, a w przypadku trzeciego na szczycie Anahim oraz na Górze Edziza.
Bear Gulch – główne źródło obsydianu
.Archeolodzy w rozmowie z mediami podkreślili, że godnym uwagi faktem jest to, iż obsydianowe przedmioty z Bear Gulch stanowiły ponad połowę (dokładnie blisko 62 proc.) wszystkich takich wydobytych w ostatnim czasie zabytków obsydianowych.
Jest to dowód na to, że Indianie z terenów dzisiejszej Kanady preferowali import tego materiału właśnie z obszaru dzisiejszego Idaho. Niedawne badanie ujawniło także związek między rozmieszczeniem obsydianu a praktykami polowań na bizony w społecznościach indiańskich, co szczególnie tyczy się południowej części obszaru określanego jako Wschodnie Stoki.
.Wyniki najnowszych badań wskazują, że obsydian był nie tylko przedmiotem codziennego użytku, ale także jednym z podstawowych produktów jaki był wymieniany w ramach pomiędzy społecznościami indiańskimi zamieszkującymi obszary wzdłuż systemów rzecznych, które dzieliły wielkie odległości. Jest to dowód tym samym na istnienie w prekolumbijskiej Ameryce Północnej dalekosiężnych sieci handlowych.
Marcin Jarzębski