Hiszpania chce sprawiedliwego porządku w handlu z Chinami - Pedro Sanchez

Pedro Sanchez

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował 9 września na spotkaniu z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie pracę na rzecz zrównoważonych stosunków Chin i UE oraz „sprawiedliwego porządku handlowego”. Wizyta Sancheza odbywa się w kontekście zwiększonych napięć handlowych między UE i Chinami.

Musimy stworzyć sprawiedliwy porządek handlowy – Pedro Sanchez

.”Hiszpania chce konstruktywnie pracować, aby stosunki między dwoma regionami były bliższe, bogatsze i bardziej zrównoważone” – mówił Sanchez podczas spotkania z Xi w kompleksie rządowym Diaoyutai. Zdaniem Sancheza w coraz bardziej złożonym globalnym kontekście geopolitycznym i gospodarczym obie strony muszą współpracować w celu rozwiązania różnic poprzez negocjacje, w duchu dialogu i współpracy oraz w ramach wielostronnych ram – relacjonuje agencja EFE.

Podczas spotkania z chińskim premierem Li Qiangiem, który przyjął Sancheza wcześniej w Pałacu Ludowym, szef hiszpańskiego rządu zwrócił uwagę na konieczność stworzenia „sprawiedliwego porządku handlowego”. „Przede wszystkim musimy szukać rozwiązań, które są korzystne dla wszystkich stron – i to jest zobowiązanie i pragnienie Hiszpanii” – mówił Sanchez. „Mamy nadzieję, że Hiszpania będzie nadal zapewniać sprawiedliwe, uczciwe, bezpieczne i niedyskryminujące otoczenie biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw, aby mogły inwestować i prosperować w tym kraju” – zwrócił uwagę Xi.

Zaznaczył, że jego kraj jest gotów współpracować z Hiszpanią w celu rozszerzenia współpracy rynkowej na rzecz globalnego Południa, wzmocnienia komunikacji i zaangażowania w ramach szeregu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ i G20. Druga w ciągu półtora roku wizyta hiszpańskiego premiera w Chinach, która potrwa trzy dni, zbiega się w czasie ze wzrostem napięć handlowych na linii UE-Pekin.

Chiny dotychczas ogłosiły dochodzenie w sprawie nieuczciwej konkurencji w kontekście eksportu wieprzowiny i produktów wieprzowych, nabiału oraz brandy z Unii Europejskiej w odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej o nałożeniu wyższych ceł na samochody elektryczne produkowane w tym kraju. Pedro Sanchez przekonywał podczas spotkań z przedstawicielami świata biznesu, że środki takie jak cła unijne na chińskie elektryki są „wyzwaniem” i że Hiszpania będzie dążyć do wynegocjowanego konsensusu w Światowej Organizacji Handlu – pisze agencja Reutera, powołując się na źródło rządowe.

Hiszpania jest największym europejskim eksporterem produktów wieprzowych do Państwa Środka, w ubiegłym roku sprzedała ich do Chin ponad 560 tys. ton o łącznej wartości 1,2 mld euro – wynika z danych międzybranżowej organizacji Interporc przytaczanych przez AFP. Prócz stolicy hiszpański polityk odwiedzi również Szanghaj. Xi wystosował na ręce premiera Sancheza zaproszenie dla króla Filipa VI i królowej Letizii do odwiedzenia Chin w przyszłym roku.

Polityka Chin wobec „niespokojnych” regionów

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Ekspert ds Dalekiego Wschodu zwraca również uwagę na politykę ChRL wobec tzw. niespokojnych regionów takich jak Tybet, czy Sinciang.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.

.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/Krzysztof Pawliszak/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 września 2024