Humanoidalny robot dla każdego

Humanoidalny robot

Humanoidalny robot Optimus ma być pierwszym w historii mechanicznym lokajem, jednak prezentacja CyberOne, wyprodukowanego przez innego czołowego przedstawiciela branży elektronicznej, pokazuje, że wejście botów na rynek nieprędko nastąpi.

.Tydzień przed premierą Optimusa, zapowiadanego od dłuższego czasu przez Elona Muska, swoje możliwości zaprezentował wyprodukowany przez chińską firmę technologiczną Xiaomi humanoidalny robot CyberOne.

Chiński CyberOne

.Zgodnie z oficjalną specyfikacją producenta, CyberOne waży 52 kg, mierzy 177 cm wysokości, a jego maksymalna prędkość wynosi 3,6 km/h. Wyposażony jest w parę robotycznych dłoni, które można otworzyć i zamknąć.

Humanoidalny robot posiada system widzenia maszynowego do nawigacji, która działa w zasięgu ośmiu metrów. Chiński producent dodaje, że CyberOne może również „postrzegać” ludzkie emocje. Będzie się to prawdopodobnie odbywać za pomocą systemu analizującego mimikę ludzkiej twarzy.

Pod względem mobilności CyberOne ustępuje dwunożnym robotom z Boston Dynamics. Ale jak podkreślają sami producenci, robot jest jedynie sygnałem, że firma prowadzi poważne prace nad badaniem zastosowania w różnych dziedzinach.

Robotyka jest uważana za „klejnot w koronie przemysłu”, a roboty humanoidalne są ostatecznym celem dla wielu osób z tej branży. W porównaniu z robotami przemysłowymi, które są cenione za swoje wyspecjalizowane możliwości mechaniczne, głównym wyzwaniem w budowie robotów humanoidalnych jest doskonałe symulowanie ludzkich procesów percepcji, poznania, podejmowania decyzji i wykonywania zadań w różnych scenariuszach. Co ciekawe, duża liczba nowych technologii, które pojawiły się w procesie prób rozwiązania tego wyzwania, już teraz w pozytywny sposób służy ogółowi społeczeństwa, czytamy w komunikacie prasowym firmy.

Założyciel Xiaomi, Lei Jun, zauważa, że humanoidalne roboty bioniczne wymagają najwyższego stopnia integracji technicznej. Stanowią obecnie największe wyzwanie w dziedzinie inteligentnej robotyki. Xiaomi nie stara się ukrywać, że stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie i stale dodaje nowe możliwości CyberOne.

Elon Musk i jego Optimus

.W wyścigu o dostarczenie na rynek konsumencki humanoidalnego robota od dawna uczestniczy założyciel Tesli, Elon Musk. Miliarder od samego początku zwraca uwagę, że robot ma przede wszystkim służyć człowiekowi. Zostało to podkreślone na prezentacji, podczas której robot ubrany był spandeksowy kombinezon.

Elon Musk zapowiada, że maszyna będzie w stanie wykonywać skomplikowane, ludzkie polecenia dotyczące np. pójścia do sklepu i zakupienia konkretnych towarów.

Boty Tesli są początkowo pozycjonowane tak, by zastąpić ludzi w powtarzalnych, nudnych i niebezpiecznych zadaniach. Ale wizja jest taka, by służyły milionom gospodarstw domowych, np. do gotowania, koszenia trawników czy opieki nad osobami starszymi, pisze Elon Musk w eseju opublikowanym na łamach China Cyberspace [LINK]

Jak zwykle w przypadku prezesa Tesli, Musk myli czasowe i zaciera różnicę między możliwą przyszłą technologią a obecnymi możliwościami, aby dać wyobraźni słuchaczy wolną rękę. Ale powiedzmy sobie jasno: Tesla nie sprzeda w najbliższym czasie robota „ogólnego przeznaczenia”.

Jak pisałem w zeszłym roku, obietnice tego typu są po prostu daleko poza tym, co może zrobić nawet najnowocześniejsza technologia. Roboty mogą wykonywać podstawową pracę, tak, ale w ograniczonych i wyspecjalizowanych scenariuszach, takich jak boty przemysłowe w fabrykach i odkurzacze robo. Jeśli chodzi o budowę bota ogólnego przeznaczenia, CyberOne firmy Xiaomi zapewnia znacznie bardziej realistyczny obraz tego, czego można się spodziewać.

Humanoidalny robot w rzeczywistości

James Vincent, z portalu The Verge zwraca uwagę, że na obietnice szefa Tesli należy patrzeć z dużą ostrożnością. Nieprędko też należy się spodziewać humanoidalnych robotów dostępnych w sprzedaży.

Obietnice tego typu są po prostu daleko poza tym, co może zrobić nawet najnowocześniejsza technologia. Roboty mogą wykonywać podstawową pracę, tak, ale w ograniczonych i wyspecjalizowanych scenariuszach, takich jak boty przemysłowe w fabrykach i odkurzacze. Jeśli chodzi o budowę bota ogólnego przeznaczenia, CyberOne firmy Xiaomi zapewnia znacznie bardziej realistyczny obraz tego, czego można się spodziewać. (…) Jak pokazuje CyberOne, zbudowanie robota zarówno do celów marketingowych, jak i badawczych jest zabawne i produktywne. Ale chciałbym tylko, aby Elon Musk był tak szczery jak Xiaomi w kwestii tego, czego faktycznie można się spodziewać po tej technologii, pisze James Vincent.

W kontekście niezwykłego postępu technologicznego, którego jesteśmy obecnie świadkami, warto przeczytać niezwykle ciekawy tekst Paula KINGSNORTHA, który w eseju “Nie macie wrażenia, że żyjemy na krawędzi?” dokonuje odważnej krytyki ducha postępu.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 sierpnia 2022