
IBM wstrzymuje rekrutacje zastępując 7800 miejsc pracy Sztuczną Inteligencją

Jedno z najstarszych i największych przedsiębiorstw informatycznych na świecie – amerykański IBM – planuje wstrzymać rekrutację pracowników. Sztuczna inteligencja (SI) ma w najbliższych latach zastąpić 7 800 miejsc pracy.
.O zamierzeniach IBM poinformował w poniedziałek dyrektor generalny firmy Arvind Krishna w rozmowie z agencją Bloomberg.
Wyjaśnił, że zawieszone lub spowolnione może być angażowanie pracowników na tzw. stanowiskach „back-office”. Obejmuje to niektórych pracowników administracji i personel pomocniczy, który nie ma kontaktu z klientem.
„30 proc. funkcji, które nie są związane z obsługą klienta, może zostać zastąpionych przez SI i automatyzację w ciągu pięciu lat” – przewiduje Krishna.
Według IBM jednym ze sposobów redukcji załogi może być nieprzyjmowanie nowych pracowników w miejsce odchodzących z różnorakich powodów z tej firmy.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że zapowiedź Krishny pojawia się w czasie, gdy SI rozbudziła wyobraźnię ludzi na całym świecie po uruchomieniu w ubiegłym roku darmowego generatora tekstu, ChatGPT. Może on m.in. odpowiadać na różne pytania, udzielać informacji, czy pomóc w rozwiązywaniu problemów.
ChatGPT opracowało amerykańskie laboratorium badawcze sztucznej inteligencji OpenAI. Jego współzałożycielem jest Wojciech Zaremba, polsko-amerykański informatyk urodzony w Kluczborku.
Przyszłość będzie oparta na Sztucznej Inteligencji
.Sztuczna Inteligencja rewolucjonizuje nie tylko przemysł i rynek pracy, ale także i naukę. Jak wskazał prof. Leszek PACHOLSKI, sam fakt opracowania i korzystania ze sztucznej inteligencji jest pozytywny. Problemem są jednak ludzie – nieumiejący lub niechcący z niej rzetelnie korzystać.
Od kilku tygodni wielkie korporacje, jak Microsoft, Google czy Amazon, masowo zwalniają pracowników. Wielu komentatorów uważa, że nie jest to tylko wynik światowej recesji gospodarczej, lecz także potrzeby zwolnienia miejsc pracy dla ekspertów w zakresie sztucznej inteligencji. Już teraz obok ChatGPT istnieje wiele narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które mają kolosalne znaczenie dla gospodarki i mogą w przyszłości zrewolucjonizować naukę. Nie wyobrażam sobie przyszłości medycyny bez sztucznej inteligencji. Giełda też to widzi. Nakłady na AI rosną bardzo szybko – pisze prof. Leszek Pacholski.
PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze/KR