Ile osób zginęło w konfliktach zbrojnych w ubiegłym roku? – najnowszy raport

W roku 2022 w konflikty zbrojne toczące się na świecie pochłonęły życie największej ilości osób od czasu ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. – wynika z przedstawionego raportu think tanku Institute for Economics and Peace (IEP).
Konflikty zbrojne w 2022 roku
.W konfliktach w ujętych w raporcie 163 państwach świata zginęło w ubiegłym roku ponad 238 tys. osób, najwięcej od trwającego nieco ponad trzy miesiące ludobójstwa w Rwandzie, podczas którego zabito ok. 800 tys. osób. Konflikty zbrojne zbierają coraz szersze żniwo.
Wyniki badań IEP pokazują, że świat dziewiąty rok z rzędu stał się „mniej spokojny”. W 2022 roku najwięcej ofiar pochłonęły walki w położonym na północy Etiopii Tigraju – ponad 100 tys. osób. Ponad dwa razy więcej umarło tam wskutek chorób i głodu wywołanych trwającą wojną.
Na drugim miejscu pod względem liczby ofiar znalazła się rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie, w której – według obliczeń instytutu – zabito ponad 82 tys. ludzi. Analitycy ocenili też, że ok. 65 proc. Ukraińców w wieku od 20 do 24 lat albo zginęło, albo wyjechało z kraju.
Wydatki na prowadzenie konfliktów zbrojnych w ubiegłym roku wyniosły 17,5 mln dol. – 13 proc. światowego PKB.
„Wojna stała się w dużej mierze niemożliwa do wygrania” – ocenił Steve Killelea, założyciel IEP.
Mapa konfliktów
.Doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, Mateusz M. KRAWCZYK, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Konflikty miały miejsce w każdym roku XX wieku; świat był wolny od przemocy spowodowanej wojną tylko przez bardzo krótkie okresy. Szacuje się, że od 1900 roku do dziś w wyniku wojny zginęło 187 milionów ludzi. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Podobną trajektorią zmierza wiek XXI. Przyczyny wybuchu konfliktu są różne – od sporów terytorialnych i napięć regionalnych, po korupcję i kurczące się zasoby w związku ze zmianami klimatycznymi”.
„W skali globalnej, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, konflikty i przemoc mają tendencję wzrostową. ONZ ostrzegła, że pokój na świecie jest bardziej zagrożony niż od czasów II wojny światowej. W sumie 2 miliardy ludzi żyje obecnie na obszarach dotkniętych konfliktami. Jest to jedna czwarta całej światowej populacji. Niektóre z najbardziej dotkniętych miejsc konfliktami to region Tigray w Etiopii, Sudan Południowy, Syria, Jemen i Afganistan. Według ONZ w ubiegłym roku 84 miliony ludzi zostało przymusowo przesiedlonych z powodu konfliktów, przemocy i łamania praw człowieka. Szacuje się, że w tym roku pomocy humanitarnej będzie potrzebować co najmniej 274 mln osób” – pisze Mateusz M. KRAWCZYK w tekście „Mapa wojen i konfliktów na świecie”.
Wojna na Ukrainie
.Premier Rzeczpospolitej, Mateusz MORAWIECKI, w tekście „Koniec epoki złudzeń” zaznacza, że: „Wojna, którą Putin wydał Ukrainie to również batalia o duszę Zachodu. To jest ten moment, w którym musimy jako Zachód dać dowód, że nie ulegniemy tyranii. To jest ten czas, w którym musimy pokazać, że o wartościach takich jak wolność i prawo do samostanowienia narodów umiemy nie tylko mówić, ale umiemy również o nie walczyć”.
„Polska stoi ramię w ramię z Ukrainą i narodem ukraińskim. Nie zgadzamy się na żadne ustępstwa wobec Rosji, które podważałyby integralność terytorialną i niepodległość państwa ukraińskiego. Jest tylko jeden sposób, by do tego nie dopuścić. Zjednoczony Zachód, UE ramię w ramię z USA, Wielką Brytanią i innymi sojusznikami, musi nałożyć na Rosję sankcje gospodarcze, które całkowicie sparaliżują możliwości operacyjne reżimu Putina. Pakiet sankcji,który ja i pozostałych 26 przywódców UE uzgodniliśmy w czwartek wieczorem, jest mile widziany. Czas negocjacji dobiegł końca. Władimir Putin złamał każdą obietnicę, którą złożył w ciągu ostatnich tygodni. Dlatego musi spotkać się z reakcją silniejszą niż kiedykolwiek” – dodał Mateusz MORAWIECKI.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg