Iran wysłał Rosji nawet ponad milion pocisków wszelkiego typu - informuje WSJ

Morze Kaspijskie

Rosyjskie statki od miesięcy transportują przez Morze Kaspijskie duże ilości amunicji – podał w poniedziałek „Wall Street Journal”, powołując się na dokumenty wywiadu. W ciągu ostatniego półrocza Iran miał tą drogą wysłać 300 tys. pocisków artyleryjskich i milion sztuk innej amunicji.

.Jak podał dziennik, transport drogą morską przez Morze Kaspijskie stwarza wyzwanie dla starań USA, by zakłócić wsparcie Teheranu dla rosyjskiej machiny wojennej i pokazuje pogłębiającą się współpracę obu reżimów.

Wielkie dostawy pocisków dla Rosji

.Według bliskowschodnich oficjeli, na których powołuje się gazeta, ostatnia dostawa amunicji miała miejsce na początku marca, kiedy rosyjski statek Rasuł Gamzatow przetransportował do Rosji 2 tysiące pocisków artyleryjskich. Łącznie Iran miał zgodzić się na wysłanie – poza setkami dronów – 300 tys. pocisków. Jeden z kontraktów, na który powołuje się dziennik, dotyczy wysyłki ponad 74 tys. sztuk za kwotę 1,7 mln dol.

Morze Kaspijskie – morska arteria współpracy Kremla i Teheranu

.Jak sugeruje „WSJ”, powstrzymanie transportów Morzem Kaspijskim wymagałoby współpracy innych państw położonych nad tym akwenem. Gazeta notuje, że w kwietniu wizytę w Turkmenistanie złożył wiceadmirał Brad Cooper, dowódca V Floty amerykańskiej marynarki wojennej, który kieruje wysiłkami mającymi powstrzymać nielegalne transporty broni i narkotyków z Iranu. Według US Navy rozmowy dotyczyły „sposobów na pogłębienie współpracy i rozszerzenia bezpieczeństwa morskiego”.

Dziennik zauważa, że mimo ubiegłorocznych ostrzeżeń amerykańskiego wywiadu o potencjalnych dostawach rakiet balistycznych z Iranu dla Rosji, jak dotąd nie ma dowodów, by doszło do takiej transakcji. Podobnie Rosja nie wysłała dotychczas Iranowi myśliwców Su-35, mimo że Teheran zapowiadał, że spodziewa się dostać je w połowie marca.

Sojusz Moskwa-Teheran

.Na temat pogłębiającej się współpracy rosyjsko-irańskiej w zakresie gospodarki, czy spraw wojskowych, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Antonia COLIBASANU w tekście “Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii“.

“Wiceprezes irańskiego banku centralnego ogłosił, że Iran i Rosja połączyły swoje bankowe systemy komunikacyjne. Posunięcie to powinno zacieśnić współpracę i handel obu państw. Moskwa nie potwierdziła tych informacji, ale już w 2022 roku pojawiły się doniesienia, że kraje te pracują nad takim planem. Jest to tylko jedno z wielu działań mających na celu wzmocnienie więzi od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na początku ubiegłego roku”.

“Rosja i Iran zacieśniają wzajemne stosunki od 2014 roku, kiedy to Zachód po raz pierwszy nałożył na Rosję sankcje po aneksji Krymu. W tym samym roku Rosja i Iran podpisały umowy o współpracy w zakresie energii jądrowej, a także współpracy handlowej i gospodarczej. Natomiast w 2016 roku zawarły umowę, która umożliwiła Iranowi przesyłanie gazu ziemnego do Rosji”.

.“Wprawdzie handel między tymi państwami utrzymuje się na niewielkim poziomie w porównaniu z handlem z innymi krajami, w chwili obecnej mają one więcej wspólnych interesów gospodarczych niż przed wojną na Ukrainie. Iran postrzega Rosję jako obiecujący rynek zbytu dla swoich towarów, ponieważ rosyjski przemysł aktualnie usiłuje pilnie znaleźć alternatywę dla swoich dotychczasowych dostawców sprzętu i półfabrykatów. Wprawdzie Iran ich nie produkuje, ale może wysyłać do Rosji towary importowane od producentów spoza Zachodu. Jednakże wzrost handlu na linii Rosja i Iran będzie wymagał inwestycji w nowe szlaki transportowe oraz współpracy z kluczowym rynkiem wschodzącym: Indiami” – pisze Antonia COLIBASANU.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 kwietnia 2023