Jak PKW przygotowuje wybory prezydenckie 2025?

Jak PKW przygotowuje wybory prezydenckie

Państwowa Komisja Wyborcza na posiedzeniu 31 marca 2025 r. podjęła uchwałę o powołaniu łącznie 49 okręgowych komisji wyborczych w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich w roku 2025. Jak PKW przygotowuje wybory prezydenckie 2025? Jak kształtuje się lista kandydatów na prezydenta w tych wyborach?

Jak PKW przygotowuje wybory prezydenckie?

.Termin na powołanie okręgowych komisji wyborczych upłynął w poniedziałek 31 marca 2025 r. Na poniedziałkowym posiedzeniu PKW podjęła zarówno uchwałę o powołaniu komisji wyborczych, jak i uchwałę o wytycznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia tegorocznych wyborów prezydenckich.

Łącznie PKW powołała 49 okręgowych komisji. Są to kolejno komisje: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach, Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Opolu, Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Gdańsku, Słupsku, Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Kielcach, Olsztynie, Elblągu, Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile, Szczecinie oraz w Koszalinie.

Powołani zostali również komisarze wyborczy poszczególnych komisji, a także ich skład. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku. Czas na zgłaszanie kandydatów upływa 4 kwietnia (piątek) o godzinie 16. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego. Wszystkie najnowsze sondaże przedwyborcze przewidują, że konieczna będzie druga tura, która odbędzie się w niedziele 1 czerwca 2025, czyli dwa tygodnie po pierwszej turze, jaka zaplanowana jest na 18 maja.

Na ten moment PKW zarejestrowała 10 kandydatów w wyborach prezydenckich 2025. Są to zgodnie z kolejnością alfabetyczną:

1. Artur BARTOSZEWICZ (ekonomista),

2. Magdalena BIEJAT (kandydatka Lewicy),

3. Grzegorz BRAUN (europoseł wykluczony z Konfederacji, przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej),

4. Szymon HOŁOWNIA (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi),

5. Sławomir MENTZEN (kandydat Konfederacji, lider Nowej Nadziei),

6. Karol NAWROCKI (prezes IPN, kandydat obywatelski popierany przez PiS),

7. Joanna SENYSZYN (b. poseł SLD, ekonomistka, nauczycielka akademicka),

8. Rafał TRZASKOWSKI (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, prezydent miasta stołecznego Warszawy),

9. Marek WOCH (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców),

10. Adrian ZANDBERG (poseł, kandydat partii Razem i przewodniczący tej formacji).

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 marca 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych