Jak - przejmując opiniotwórcze konta na Twitterze - przejąć władzę nad światem?

Jak - przejmując opiniotwórcze konta na Twitterze - przejąć władzę nad światem?

.W jaki sposób wpłynąć na opinię publiczną w obcym państwie? Okazuje się, że to niezwykle proste. Eksperci firmy tworzącej oprogramowanie zabezpieczające komputery McAfee, opisali akcję tureckiej grupy hakerów „Ayyildiz Tim” [LINK].

Wszystko opiera się na włamaniu i przejęciu kontroli nad opiniotwórczymi kontami na Twitterze, co pozwala na dystrybucję treści propagandowych. Co ciekawe, działanie dotknęło kont zweryfikowanych, osób cieszących się dużą wiarygodnością, cytowanych przez poważne, tradycyjne, referencyjne media.

Po zaatakowaniu kont, wykorzystując kontakty danego użytkownika, za pomocą bezpośrednich wiadomości atakujący wysyłali  treści propagandowe do innych liderów opinii. Wiadomości te zazwyczaj zawierały link, który przekierowywał na stronę stronę phishingową, która zbierała dane Twittera ofiary.

Kto stoi za tą kampanią? Turecka grupa hakerska „Ayyildiz Tim” (AYT), założona w 2002 roku, opowiada się za wielko-turecką ideologią. Jedną ze stosowanych przez tę grupę taktyk jest właśnie używanie wiadomości bezpośrednich (DM) do komunikacji z innymi, ważnymi użytkownikami kontami na Twitterze.

.Pomyślmy teraz, co by się stało, gdyby grupa ta, lub inna – stosująca podobną taktykę – uzyskała dostęp do Twittera prezydenta Donalda Trumpa, a w polskich warunkach do kont gwarantujących jednak pewnego rodzaju powagę i wiarygodność. Czy w epoce nowych mediów możemy więc bezgranicznie wierzyć nadawcom, użytkownikom Twittera, nawet – a może szczególnie wówczas – gdy to zweryfikowane konta znanych polityków, dziennikarzy czy referencyjnych mediów?

[@MichalKlosowski]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 stycznia 2018