Jose Manuel Barroso chwali Polskę

Jose Manuel Barroso

Były przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso chwali Polskę. – Państwa Europy Zachodniej powinny brać przykład z Polski jako państwa świadomego zagrożenia płynącego ze strony Rosji i przygotowywać się na ewentualny z nią konflikt – powiedział we wtorek wieczorem polityk.

Jose Manuel Barroso chwali Polskę

.W rozmowie z telewizją CNN Portugal polityk wskazał, że Polska należy do czołówki krajów UE, obok państw bałtyckich, które nie bagatelizują widma agresji ze strony Rosji. – Nastawienie takie jest niczym strategia odstraszania potencjalnego agresora – dodał Barroso, precyzując, że oczekiwałby od zachodnich polityków podobnej polityki wobec Moskwy. 

Portugalczyk podkreślił, że nie wierzy aby ewentualny układ pokojowy Rosji z Ukrainą był trwały, a Władimir Putin miał zaprzestać swojej ekspansywnej polityki. Nazwał Rosję państwem “na wpół totalitarnym”. 

Pełniący w latach 2004-2014 funkcję szefa KE Barroso zaznaczył, że obawia się, iż zachodnia opinia publiczna przecenia rolę mocarstw, takich jak USA, w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie. Wskazał, że aktywny przez dekady na Bliskim Wschodzie Waszyngton nie rozwiązał sporu Izraela z Palestyńczykami i nie udało mu się zapobiec eskalacji tamtejszego konfliktu po 2023 roku. W ocenie Barroso państwa UE powinny kontynuować jak najdłużej politykę wspierania Ukrainy, “chroniąc się” w ten sposób przed możliwą agresją ze strony Moskwy. 

Portugalski polityk idzie dalej. – Rosji Putina nie chodzi tylko o terytoria ukraińskie. Ona chce, aby Ukraina jako niepodległe państwo przestała istnieć, aby nie miała autonomii w swojej polityce obronnej oraz w sprawach międzynarodowych – podsumował Barroso. W rosyjskiej agresji na Ukrainę chodzi więc przede wszystkim o wyeliminowanie Ukrainy jako suwerennego państwa. Barroso zapelował o długoterminowe wsparcie dla Kijowa, wskazując, że stabilność Europy wymaga kontynuowania polityki przeciwstawiania się Moskwie.

PAP / WcN / MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 stycznia 2025