Wydanie 547 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 547 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo, 

Tydzień Noblowski już za nami. Na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy obszernie o tegorocznych nagrodach — zwłaszcza o Noblu literackim i pokojowym. Warto zwrócić uwagę na nagrodę z fizyki, przyznaną w tym roku za badania, które doprowadziły do stworzenia programów sztucznej inteligencji. Nagrodzeni John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton otrzymali bowiem wyróżnienie za „fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.  Temat sztucznej inteligencji od dawna zajmuje ważne miejsce we „Wszystko Co Najważniejsze”. W tym kontekście bardzo polecam Państwu tekst redaktora naczelnego, prof. Michała KLEIBERA, który w najnowszym wydaniu naszego tygodnika zastanawia się nad kwestią technologii i społecznych nierówności. Warto przeczytać ten arcyciekawy tekst by zrozumieć, jak technologiczne zmiany wpływają na społeczeństwo.

Jednak nie samymi Noblami żyje człowiek. Dużo dzieje się także w Polsce. Jak pisze Paulina MATYSIAK wygląda na to, że szpitalom zabrakło pieniędzy. Co to znaczy? Otóż zabiegi i operacje przesuwane są na przyszły rok. Ktoś z Państwa powie może: nic nowego. A jednak, dziś znaczy to wiele, bo pokazuje kierunek zmiany myślenia o kraju, przyjęty przez obecną ekipę rządzącą. Choć jak twierdzi autorka, jest jeszcze czas, by coś zmienić. 

Jak w każdym wydaniu, nie tylko trzymamy rękę na pulsie ale też staramy się czytać znaki czasu. Dlatego bardzo serdecznie chciałbym polecić Państwu tekst, który otwiera najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.  Edward LUCAS, długoletni korespondent „The Economist” w naszej części świata twierdzi w nim bowiem, że Warszawa staje się nowym sercem Europy. I ma na to przekonujące dowody.

Życząc dobrej lektury i spokojnego weekendu,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Edward LUCAS
Warszawa staje się nowym sercem Europy 

Edward LUCAS: Warszawa staje się nowym sercem Europy

Jeśli Polacy utrzymają obecną formę, wkrótce staną się bogatsi od nas. Są już tego naprawdę blisko. Dochód narodowy na mieszkańca według siły nabywczej osiągnie w Polsce w tym roku 50 000 dolarów (38 000 GBP), a w Wielkiej Brytanii 60 000 dolarów (o ile dopisze nam szczęście). Polska nadgania dzięki krajowemu boomowi gospodarczemu, który trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci. 


Konrad WERNER
Ruch egzekucyjny 2024 

Konrad WERNER: Ruch egzekucyjny 2024

Ruch egzekucyjny nie ma na celu jakiejś rewolucyjnej zmiany; jego głos ma nawet charakter swoiście konserwatywny – jest domaganiem się tego, co instytucje państwa już zobowiązały się dostarczyć. Jest egzekucją praw i, szerzej, egzekucją umowy społecznej już zawartej między elitą władzy a społeczeństwem, a nie jakimś snem o lepszej przyszłości.


Paulina MATYSIAK
Szpitale na peryferiach budżetu 

Paulina MATYSIAK: Szpitale na peryferiach budżetu

Wygląda na to, że na kilka miesięcy przed końcem roku wyczerpały się pieniądze na ochronę zdrowia. Szpitale, które wykonywały zabiegi ponad limit, teraz przesuwają planowane na jesień zabiegi na przyszły rok, w obawie, że nie otrzymają pieniędzy za ponadlimitowe zabiegi, które wykonywały przez pierwsze trzy kwartały tego roku.


Jan ROKITA
O (nie)wpuszczaniu Moskali 

Jan ROKITA: O (nie)wpuszczaniu Moskali

To, że wydawano wizy Moskalom, nie oczekując od nich stawienia się w polskim konsulacie w Rosji, powinno być raczej oczywistością niźli zarzutem. Jeśli zatem to wszystko jest prawdą, to można tylko żałować, iż ta niejawna akcja objęła zaledwie niecałe dwa tysiące Rosjan uciekających przed tyranią, wojną i bezsensowną śmiercią na ukraińskich stepach.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Znaki czasu 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Znaki czasu

W otaczającym nas świecie nie tylko panoszy się zło, umarła też prawda. Nie jestem nawet do końca pewien czy dzisiejszy człowiek naprawdę pożąda prawdy, ale nawet jeśli tak, to wyłącznie „swojej” prawdy, a nie tej obiektywnie istniejącej.


Agnieszka PAWNIK
Świat bez zbrojeń. Pokojowa Nagroda Nobla dla hibakusha, czyli ofiar ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki 

Agnieszka PAWNIK: Świat bez zbrojeń. Pokojowa Nagroda Nobla dla hibakusha, czyli ofiar ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki

11 października japońska organizacja Nihon Hidankyo, skupiająca ludzi „dotkniętych bombą”, została Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. „Dzisiejsze bomby atomowe mają znacznie większą siłę rażenia. Wojna nuklearna mogłaby zniszczyć naszą cywilizację” – przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Joergen Watne Frydnes nawiązał podczas ceremonii ogłoszenia laureata do wyścigu zbrojeń, z jakim mamy obecnie do czynienia na świecie.


Michał KŁOSOWSKI
Książki to broń w wojnie idei. Dlatego co roku czekam na ogłoszenie literackiego Nobla 

Michał KŁOSOWSKI: Książki to broń w wojnie idei. Dlatego co roku czekam na ogłoszenie literackiego Nobla

W maju 1933 roku palono książki. I to nie kilka, tysiące. W całych Niemczech posłuszni studenci gromadzili się przy wielkich ogniskach, by wrzucać do płomieni dzieła takich autorów jak Erich Maria Remarque czy laureat Nagrody Nobla Thomas Mann. Obok nich płonęły także książki Ernesta Hemingwaya, Jacka Londona czy Helen Keller.


Karol SAMSEL
Literacki Nobel 2024. Przewidywania 

Karol SAMSEL: Literacki Nobel 2024. Przewidywania

Chociaż moje przewidywania pokrywają się w tym roku z przewidywaniami bukmacherów, przyznaję całkowicie otwarcie, że w ubiegłym roku nie doceniłem Jona Fossego – „wszystkie pieniądze” stawiając na Can Xue. 


Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 66. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Chantal DELSOL, Arno KLARSFELDA, Kazimierza M. UJAZDOWSKIEGO, Edwarda LUCASA, Karola NAWROCKIEGO i prof. Jacka HOŁÓWKI


Gilles KEPEL
Dżihadyzm w Europie podbija internet 

Gilles KEPEL: Dżihadyzm w Europie podbija internet

Pierwszy raz we współczesnej historii władze państwowe na najwyższym szczeblu uświadomiły sobie wagę wyzwań, jakie w wymiarze kulturowym przyniósł społeczeństwu francuskiemu islamizm, i przedstawiły stosowną ripostę, w sytuacji zagrożenia stawiając bezpieczeństwo ponad wolnością słowa.


Prof. Jeff JARVIS
Prasa niczego konstruktywnego już nie wnosi, wręcz przeciwnie – szkodzi demokracji 

Prof. Jeff JARVIS: Prasa niczego konstruktywnego już nie wnosi, wręcz przeciwnie – szkodzi demokracji

Kamala Harris nie potrzebuje prasy, to prasa potrzebuje Kamali Harris. A ona może skorzystać z wielu innych opcji dzielenia się swoimi poglądami – poza prasą, za to bezpośrednio z opinią publiczną.


Prof. Andrzej NOWAK
Nie przegraliśmy tej wojny. Mamy powody do dumy, nie do kompleksów 

Prof. Andrzej NOWAK: Nie przegraliśmy tej wojny. Mamy powody do dumy, nie do kompleksów

Polacy właściwie wybrali, decydując się na stawienie oporu Hitlerowi. Dziś powinniśmy spoglądać na udział Polaków w II wojnie światowej jako powód do dumy, a nie wyłącznie motyw uczucia zdrady, żalu i wstydu.


Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ
Czy Kościół w Polsce potrzebuje „nieposłusznych” świętych? 

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Czy Kościół w Polsce potrzebuje „nieposłusznych” świętych?

Ks. Jerzy robił to, co w tym momencie zrobić trzeba. Także wówczas, gdy trzeba oddać życie.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Franciszek Smuglewicz i odkrycie Domus Aurea 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Franciszek Smuglewicz i odkrycie Domus Aurea

Polski malarz przyczynił się do rozpowszechnienia w Europie bogatego repertuaru figuratywnego Domus Aurea. Setki pałaców na przełomie wieków XVIII i XIX ozdobiono motywami ze Złotego Domu. Ryciny, zarówno czarno-białe, jak i kolorowe, były łatwe w transporcie i docierały do wielu miłośników antyku.


Paul MARSHALL
Trzy mutacje wolnego rynku. Jak je uzdrowić? 

Paul MARSHALL: Trzy mutacje wolnego rynku. Jak je uzdrowić?

Polityka potrzebuje nowego Teddy’ego Roosevelta. Kogoś, kto jest gotowy zmierzyć się z partykularnymi interesami, aby uwolnić świat biznesu od kumoterstwa, od zawłaszczania regulacji i od fałszywej cnoty oraz ponownie uczynić wolną przedsiębiorczość filarem ludzkiego rozkwitu.


Olha KARI
Walizki lęków naszych 

Olha KARI: Walizki lęków naszych

Można spakować idealną walizkę ewakuacyjną, przygotować samochód do drogi, pakując go w wodę, paliwo, leki i żywność w puszkach; można przejść wszystkie na świecie kursy z zakresu medycyny taktycznej i umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach, ale w momencie, gdy za oknem eksploduje pierwsza rakieta, twoje życie z planów i marzeń zamienia się w banalną próbę przetrwani.


STRATEGIE


Mark RUTTE
Potrzebujemy znacznie większych wydatków na obronę 

Mark RUTTE: Potrzebujemy znacznie większych wydatków na obronę

Ale aby naprawdę dopasować nasze możliwości do naszych potrzeb, musimy znacznie zwiększyć wydatki na obronę. Będę współpracować z sojusznikami, aby zapewnić, że zainwestujemy wystarczająco dużo w odpowiednie obszary i że będziemy sprawiedliwie dźwigać ciężar naszej zbiorowej obrony. Każdy z nas musi zapłacić swoją sprawiedliwą część.


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Mniej Unii, więcej Europy!

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Mniej Unii, więcej Europy! 

Guy SORMAN: Co mogłoby obudzić Europę?

Guy SORMAN
Co mogłoby obudzić Europę? 

Justyna PATER-SYNÓWKA: Jak zmniejszyć ryzyko innowacyjnych inwestycji i zdobyć finansowanie dla swojej firmy?

Justyna PATER-SYNÓWKA
Jak zmniejszyć ryzyko innowacyjnych inwestycji i zdobyć finansowanie dla swojej firmy?


PIĘKNO NAUKI


Prof. Michał KLEIBER
Technologie cyfrowe a społeczne nierówności 

Prof. Michał KLEIBER: Technologie cyfrowe a społeczne nierówności

Rosnące nierówności, zwiększane przez postęp technologiczny, przeradzają się w zagrożenie dla przyszłości całej naszej cywilizacji.


Prof. Piotr CZAUDERNA: Boty śmierci

Prof. Piotr CZAUDERNA
Boty śmierci 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia

Prof. Piotr CZAUDERNA
Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Arkady RZEGOCKI
Constance Markievicz łączy Polaków, Irlandczyków i Ukraińców 

Prof. Arkady RZEGOCKI: Constance Markievicz łączy Polaków, Irlandczyków i Ukraińców

Constance Markievicz (1868–1927) zajmuje szczególne miejsce w irlandzkiej historii. Pierwsza kobieta wybrana do brytyjskiego parlamentu, pierwsza na świecie kobieta minister (nie licząc rządu bolszewickiego), wreszcie kobieta, która z bronią w ręku walczyła w irlandzkim powstaniu wielkanocnym. Do dziś jej portrety i murale spotkać można w wielu miejscach w irlandzkich miastach, pubach, restauracjach, a w samym Dublinie poświęcono jej dwa pomniki. 


Dominik MARZEC
Dziesięć rad dla początkujących startupów 

Dominik MARZEC: Dziesięć rad dla początkujących startupów

Rozpoczynanie przygody ze startupem to jak skok na głęboką wodę – ekscytujący, pełen nadziei, ale i obarczony ryzykiem. W świecie biznesu, gdzie statystyki nie są łaskawe dla nowych przedsiębiorstw, kluczem do sukcesu jest nie tylko innowacyjny pomysł, ale przede wszystkim umiejętne zarządzanie ryzykiem. Jak zatem młode firmy mogą zminimalizować potencjalne zagrożenia na starcie?


Jan PAŁKA
Polityka sensu stricto a praca u podstaw — czyli kilka słów o działalności publicznej 

Jan PAŁKA: Polityka sensu stricto a praca u podstaw — czyli kilka słów o działalności publicznej

Moim zdaniem, zdecydowanie korzystniejszym i trwalszym rozwiązaniem jest praca u podstaw – rozumiana jako działalność społeczna, edukacja i rozwijanie świadomości obywatelskiej, zwłaszcza w kontekście najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się nasze społeczeństwo.



KSIĘGARNIA


Prof. Janusz WRÓBEL
Wrzesień 1939 r. Polacy na uchodźczych szlakach 

Prof. Janusz WRÓBEL: Wrzesień 1939 r. Polacy na uchodźczych szlakach

We wrześniu 1939 r. granicę przekroczyło wielu intelektualistów i ludzi pióra. Tylko w Rumunii znalazło się 114 dziennikarzy i publicystów.


Jean-Pierre TORRELL OP: Summa w historii

Jean-Pierre TORRELL OP
Summa w historii 

Iwona E. RUSEK: Stanisław Wyspiański. Mit, tradycja, historia

Iwona E. RUSEK
Stanisław Wyspiański. Mit, tradycja, historia 

Michał ZIOŁO OCSO: O świętym, który nie zajmował się sobą

Michał ZIOŁO OCSO
O świętym, który nie zajmował się sobą 

Walter BURKERT: Co to jest „religia grecka”?

Walter BURKERT
Co to jest „religia grecka”? 


MULTILANGUAGE


Rafał LEŚKIEWICZ: Polish experience of systemic transformation. Has it really been successful? 

Rafał LEŚKIEWICZ: Polish experience of systemic transformation. Has it really been successful?

Prof. Arkady RZEGOCKI: Countess Markievicz unites the Polish, Irish and Ukrainian people 

Prof. Arkady RZEGOCKI: Countess Markievicz unites the Polish, Irish and Ukrainian people

WIDEO


#RozmowyNajwazniejsze
Wojciech KOZŁOWSKI
 

PÉPITES


Lista kandydatów na Prezydenta RP coraz dłuższa

Lista kandydatów na Prezydenta RP coraz dłuższa

Druga kadencja Andrzeja Duda kończy się w sierpniu 2025 roku. Prezydent nie może już startować po raz trzeci w wyborach prezydenckich. Kto będzie następcą Andrzeja Dudy? Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025? Jak będzie wyglądała finalna lista kandydatów na Prezydenta RP? Kto wygra wybory prezydenckie 2025? Co mówią sondaże? 


Kiedy prawo już nie chroni, trzeba je zmienić — Bruno RETAULLEAU

Kiedy prawo już nie chroni, trzeba je zmienić — Bruno RETAULLEAU

Putin i rosyjska ruletka — Michaił CHODORKOWSKI

Putin i rosyjska ruletka — Michaił CHODORKOWSKI

Aby ratować budżet, premier Francji proponuje wzrost podatków

Aby ratować budżet, premier Francji proponuje wzrost podatków

Mapa wojny na Ukrainie — 1249 km2 Rosji zajętych przez Ukrainę

Mapa wojny na Ukrainie — 1249 km2 Rosji zajętych przez Ukrainę

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 października 2024