Julian Tuwim urodził się 130 lat temu

W Łodzi hasłem obchodów 130. rocznicy dnia, kiedy urodził się Julian Tuwim będzie „W ruch”, czyli fragment wiersza „Lokomotywa”. Organizatorzy z Domu Literatury od 13 do 15 września zaplanowali spotkania, spacery, grę miejską i koncert w rytmie twórczości Tuwima, by wprawić w ruch jego rodzinne miasto.

Program obchodów urodzin wybitnego poety

.Nie ma przesady w stwierdzeniu, że „Lokomotywę” Juliana Tuwima zna w naszym kraju każdy – dziecko, dorosły i senior. Zdaniem organizatorów obchodów rocznicy urodzin poety, który przyszedł na świat w Łodzi 13 września 1894 roku, to małe-wielkie arcydzieło jest popisem zdolności poetyckiej Tuwima, który przy użyciu słów zdołał oddać dynamikę, tempo i prędkość rozpędzającej się maszyny. W wierszu słynne „W ruch” rozpędza stalowy pociąg, dlatego wybrano w celu „rozkręcenia” obchodów 130. urodzin poety.

„Pragniemy, w rytmie inspirującej twórczości Tuwima, zaprosić do świętowania 130. urodzin poety, wprawiając w ruch jego rodzinne miasto. Zapraszamy do aktywnego udziału w obchodach, które trwać będą 3 dni, w różnych lokalizacjach, stacjonarnie – w formie spotkań, koncertu, warsztatów, paneli dyskusyjnych oraz w ruchu – w formie spacerów i gry miejskiej” – zapowiedział dyrektor Domu Literatury w Łodzi Maciej Robert.

Program obchodów przedstawiono przy ławeczce Tuwima na ul. Piotrkowskiej, podczas konferencji prasowej. „Tuwim już na zawsze pozostanie symbolem naszego miasta i bardzo dobrze, bo jest to marka sama w sobie. Powiedzenie: My wszyscy z Tuwima, nie jest na wyrost, bo to na jego wierszykach dla dzieci wychowywały się kolejne pokolenia. 130. rocznica jego urodzin to znakomity pretekst by ponownie o nim opowiadać” – przypomniała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która od lat wraz z uczniami łódzkich szkół otwiera urodzinowe obchody.

W tym roku specjalną atrakcją urodzin ma być książeczka o Tuwimie przygotowana przez Michała Rusinka – w roli autora tekstu i jego żonę Joannę, która wykonała rysunki, w kooperacji z Domem Literatury. Za tytułem „Pan Słowik” kryje się postać chłopca, który uwielbiał jaszczurki i eksperymenty, ale najbardziej kochał słowa. I tak jak dzieci często budują najdziwniejsze maszyny ze śrubek, sprężynek lub klocków, tak Julek bawił się wyrazami, tworząc z nich niecodzienne konstrukcje.

Julian Tuwim pozostaje ważną postacią dla Łodzi

.Michał Rusinek w pełnej humoru historii o małym Julku i dorosłym Julianie – Panu Słowiku – pokazuje, że warto robić to, co się kocha. Bo przecież z takiego „bzdurzenia”, jak poeta nazywał pisanie wierszy, mogą powstać piękne rzeczy.

13 września, który jest dniem urodzin poety, w samo południe przy ławeczce Tuwima (ul. Piotrkowska 104) odbędą się uroczystości z udziałem władz Łodzi. Zaraz po nich – koncert Julity Kożuszek-Borsuk, którą dzieci kojarzą jako Świnkę Pepe, bo to tej postaci aktorka użyczała głosu. Wraz z Piotrem Zygmą (muzyka) wykonają składankę piosenek „Tuwim i inni”.

Z kolei o godz. 13 Biblioteka Tuvim, przy ul. Tuwima 46, zaprosi na warsztaty dla dzieci inspirowane „Kubusiem Puchatkiem”. Warto pamiętać, że autorką słynnego przekładu tej książki była siostra Juliana Irena Tuwim.

Spotkanie z autorką literatury Young Adult, Edytą Prusinowską, o godz. 17 organizuje Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17.

Godzinę później rozpoczną się tam warsztaty mistrzowskie z Renatą Lis.

14 września o godz. 11 – „Mimozami jesień się zaczyna”, czyli rodzinny spacer szlakiem Juliana Tuwima, który wyruszy z ul. Kilińskiego 46 – miejsca urodzin Juliana Tuwima. O godz. 13 w Bibliotece Tuvim spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, autorem książki „Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci”.

Sprzed Biblioteki Tuvim 15 września wyruszy „Spacer Śladami Ireny i Juliana Tuwimów”, który poprowadzi Łódzki Szlak Kobiet i Dom Literatury w Łodzi. Natomiast o godz. 15 premiera „Łodzi. Książki do pisania” odbędzie się w Kamienicy Hilarego Majewskiego, ul. Włókiennicza 11.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 września 2024