Kandydat Rafał TRZASKOWSKI chce budować „nowe Polki i Polaków”

Kandydat Rafał Trzaskowski wybory prezydenckie 2025, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce, Rafał Trzaskowski program,

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju 2025 r. Najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury jest niedziela 18 maja 2025 r., drugiej – 1 czerwca 2025 r. Faworytami wyborów prezydenckich 2025 r. są kandydat Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący PO, prezydent Warszawy i zmniejszający do niego dystans Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski t.zw. krakowskiej inteligencji, startujący z poparciem PiS.

Kandydat Rafał TRZASKOWSKI w noworocznym przemówieniu wchodzi w centrum przekazu Szymona HOŁOWNI

.Rafał TRZASKOWSKI zakończył 2024 r. noworocznym przemówieniem, które wygłosił na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi 2025 roku, w których jest faworytem według sondaży.

Rafał TRZASKOWSKI tym razem w swoim wystąpieniu postanowił zaakcentować w sposób szczególny, że jest człowiekiem środka – zabierając podstawy kampanii Szymonowi HOŁOWNI. „Odbudowa wspólnoty narodowej jest wielkim zadaniem, które stawia przed nami 2025 rok” – ocenił we wtorek kandydat Rafał TRZASKOWSKI nawiązując do głównej myśli kampanii prezydenckiej Marszałka Sejmu i lidera Polski 2050.

To nie jedyne nawiązanie do kampanii konkurentów. Nawiązując do kampanii Karola NAWROCKIEGO prezesa IPN i Sławomira MENTZENA wiceszef Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy przekonywał, że „to wspólnota narodowa stanowi najsilniejszy fundament państwa”.

Przedstawiając się potencjalnym wyborcom i rysując swój obraz ostatniego dnia 2024 roku kandydat Rafał TRZASKOWSKI powiedział, że jednym z postanowień na rok wyborczy jest m.in. odbudowanie wspólnoty narodowej. Jego zdaniem, odbudowanie wspólnoty jest „wielkim zadaniem, które stawia przed nami 2025 rok”. „Nie dajmy się już więcej podzielić” – mówił Rafał TRZASKOWSKI nawiązując w sposób bezpośredni do głównej myśli wystąpień Szymona HOŁOWNI. „Naszym postanowieniem noworocznym jest odbudowa normalnej wspólnoty, bo tylko wspólnota tworzy siłę” – mówił językiem prawdziwego konserwatysty.

Trochę z programu Karola NAWROCKIEGO, trochę od Magdaleny BIEJAT

.Wiceszef rządzącej Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy wyraził także nadzieję, że w 2026 roku Polsce uda się wydatkować 5 proc. PKB na obronność. „Wierzę, że osiągniemy w tej kwestii porozumienie ponad podziałami politycznymi” – powiedział kandydat Rafał TRZASKOWSKI i podkreślił, że bezpieczeństwo Polaków jest najważniejszym zadaniem dla państwa. To z kolei jest przekaz, z którymi do wyborów prezydenckich pójdzie, o ile zdecyduje się na start, generał Rajmund ANDRZEJCZAK. O wadze bezpieczeństwa państwa i konieczności użycia w tej sprawie wszelkich prerogatyw państwa mówił już wcześniej Karol NAWROCKI.

Kandydat Rafał TRZASKOWSKI zapewnił również, że dopilnuje, aby polscy przedsiębiorcy mieli zapewnione „stabilne otoczenie gospodarcze oraz przewidywalną władzę”. Dodał, że kreatywni oraz innowacyjni przedsiębiorcy od lat są filarem rozwoju kraju. Jak mówił, to ci przedsiębiorcy „od tradycyjnych zakładów, przez firmy rodzinne, aż po wielkie innowacyjne biznesy, każdego dnia budują potęgę Polski”. W tej części wystąpienia eksperci widzieli wprost nawiązania do tez prezentowanych przez Sławomira MENTZENA, Karola NAWROCKIEGO i Marka JAKUBIAKA – startujących w wyborach prezydenckich 2025 jako kandydaci w tych wyborach, podobnie jak Rafał TRZASKOWSKI.

Polska, jak deklarował Rafał TRZASKOWSKI jako kandydat na prezydenta RP, powinna być państwem solidarnym, zwalczającym nierówności. Kandydat rządzącej Platformy Obywatelskiej ocenił, że każdy – niezależnie od tego, czy mieszka w dużym, czy małym mieście, oraz od tego, ile zarabia – ma prawo do dobrych usług publicznych, szkoły, opieki medycznej czy transportu publicznego. „Przyszłość jest w naszych rękach” – powiedział. To z kolei oznacza – jak mówił – obowiązek „konkretnego działania”. W bezpośredni sposób używał języka i argumentacji kandydatki Lewicy Magdaleny BIEJAT, zapożyczając wprost elementy jej programu wyborczego.

Kandydat Rafał TRZASKOWSKI stwierdził też, że Polska powinna inwestować w edukację, która „przygotuje młodzież na wyzwania nowoczesnego świta”, w naukę czyniącą z Polski „lidera w zakresie technologii i innowacji”, a także w kulturę, która budowałaby dumę ze swojej narodowości i pobudzała do samodzielnej refleksji. Tu powtarzał tezy właściwie wszystkich kandydatów startujących w tych wyborach, najbardziej zaś: Magdaleny BIEJAT, Karola NAWROCKIEGO, Szymona HOŁOWNI.

Rafał TRZASKOWSKI w poszukiwaniu pomysłu na powrót elektoratu młodzieżowego rozżalonego po wyborach 2023 r.

.”Szansa, którą daje nam rok 2025, to nie tylko możliwość odbudowy wspólnoty, ale także budowania nowego pokolenia Polek i Polaków” – zapowiedział kandydat Rafał TRZASKOWSKI. „Dzisiaj młodzi ludzie patrzą na nas, oczekując, że wskażemy im drogę. Musimy stworzyć dla nich kraj, w którym będą mogli realizować swoje ambicje i marzenia” – dodał. Eksperci zwracają uwagę na poważny problem, jaki napotkała na swojej drodze w ostatnim czasie kampania wyborcza Rafała TRZASKOWSKIEGO: odwrócenia się od niego znacznej części młodszego elektoratu. Ponad 30 proc. młodych wyborców-kobiet z wyborów parlamentarnych 2023 r. czuje się rozżalona i wykorzystana wskutek braku realizacji wówczas zapowiadanego programu wyborczego partii, którą reprezentuje dziś w wyborach prezydenckich 2025 r. kandydat Rafał TRZASKOWSKI.

Dziennik „Rzeczpospolita” analizował: „To ich głosy przesądziły przed rokiem o powstaniu rządu Donalda Tuska. Dziś młodzi wyborcy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej”. 

Jednocześnie, wśród młodych wyborców słychać deklarację wysokiego zaangażowania, co przekładać ma się na wysoką frekwencję. Aż 78 proc. badanych (53 proc. z nich deklaruje, że „zdecydowanie”) chce wziąć udział w najbliższych wyborach prezydenckich. Raport z badań dla More in Common Polska i Fundacji Ważne Sprawy podaje: w najmłodszej grupie wyborców (18–29 lat), na pierwszym miejscu jest dziś Konfederacja (26 proc.), później Koalicja Obywatelska (15 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (8,5 proc.), Polska 2050 (8,5 proc.), Nowa Lewica (7,6 proc.), Partia Razem (4 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.).

Kampania Rafała TRZASKOWSKIEGO odbiciem stosunku do rządu Donalda TUSKA

.Ostatnie badanie United Surveys przegotowane dla Wirtualnej Polski było potężnym uderzeniem w kampanię Rafała TRZASKOWSKIEGO. Mówi ono o bardzo szybkim wzroście negatywnych ocen dotyczących obecnego rządu: aż 52,9 proc. badanych uważa, że życie w Polsce stało się trudniejsze po zmianie rządu Mateusza MORAWIECKIEGO na rząd Donalda TUSKA

Także barometr nastrojów społecznych CBOS jest ostrzeżeniem dla kampanii prezydenckiej Rafała TRZASKOWSKIEGO. Według niego zwiększa się niezadowolenie respondentów CBOS z obserwowanego kierunku zmian dokonujących się w Polsce, rośnie liczba osób deklarujących, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Dla porównania: w listopadzie 2024 r. oceniało tak sytuację 47 proc. respondentów, w grudniu 2024 r. już 50 proc. Przy czym jedynie 21 proc. badanych ma nadzieję, że sytuacja w Polsce w ciągu najbliższego roku się poprawi, zaś 34 proc. uważa, że będzie już tylko gorzej. 

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2024