"Kaprys hiszpański" w Filharmonii Narodowej

Geoffrey Paterson poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Narodowej w programie z muzyką Elgara i Rimskiego-Korsakowa (m.in. „Kaprys hiszpański”), z partią solową w wykonaniu flecisty Łukasza Długosza.
Koncert symfoniczny w warszawskiej filharmonii
.„Kaprys hiszpański” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa op. 34, II Koncert fletowy e-moll op.57 Saverio Mercadante oraz II Symfonia Es-dur op.63 Edwarda Elgara składają się na program koncertu symfonicznego w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
Nikołaj Rimski-Korsakow zadedykował „Kaprys hiszpański” petersburskiej orkiestrze. Była to forma wdzięczności kompozytora za życzliwie czy wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez orkiestrę podczas pierwszej próby „Kaprysu hiszpańskiego”. Muzycy z orkiestry wielokrotnie nagradzali Rimskiego-Korsakowa spontanicznymi brawami. Wzruszony kompozytor równie spontanicznie zadedykował im ten słynny, inspirowany iberyjskimi melodiami utwór.
Saverio Mercadante, którego kompozycje usłyszy publiczność w FN, był jedną z ważniejszych postaci włoskiej opery XIX wieku. Stworzył ponad 60 dzieł tego gatunku, zdobywając uznanie takich twórców, jak Gioachino Rossini czy Vincenzo Bellini. Mercadante, późniejszy dyrektor słynnego konserwatorium w Neapolu – mieście walczącym o tytuł jednej z operowych stolic Europy, ma w swoim dorobku również cykl sześciu koncertów na flet, którego sam był wirtuozem. Szczególną popularność zdobył II Koncert fletowy e-moll, który będzie wykonany podczas wieczoru w warszawskiej Filharmonii.
Druga i zarazem ostatnia ukończona przez Edwarda Elgara Symfonia Es-dur zaliczana jest do jego najbardziej osobistych utworów. Zadedykowana została pamięci zmarłego króla i imiennika kompozytora – Edwarda VII, syna królowej Wiktorii Symfonia po raz pierwszy została wykonana w 1911 roku.
Drugą część symfonii stanowi przejmujący marsz żałobny, zapewne nie tylko związany ze śmiercią władcy, lecz również będący wyrazem bardziej osobistej straty kompozytora – odejścia jego dwóch bliskich przyjaciół.
„Kaprys hiszpański” pod patutą Geoffrey’a Patersona
.Koncert będzie też okazją do spotkania z wybitnym brytyjskim dyrygentem Geoffrey’em Patersonem. Polscy melomani mieli okazję poznać artystę, kiedy w sezonie 2024-2025 poprowadził Orkiestre Filharmonii Narodowej podczas festiwalu „Warszawska Jesień”. Maestro prowadził większość najsłynniejszych orkiestr światowych. Po zdobyciu zarówno pierwszej nagrody, jak i nagrody publiczności w Leeds Conductors’ Competition w 2009 roku, wziął udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich pod kierunkiem Pierre’a Bouleza podczas Lucerne Festival.
Do najnowszych produkcji operowych pod batutą Geoffreya Patersona należą „Sen nocy letniej” Benjamina Brittena we Frankfurcie, „Orphé” Philipa Glassa w English National Opera, „Ritratt” Willema Jethsa w Dutch National Opera oraz „Albert Herring” Brittena w londyńskiej Royal Academy of Music w ubiegłym sezonie.
Solista koncertu – Łukasz Długosz jest jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 87 albumów płytowych, które zostały wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym wielokrotnie International Classical Music Award, Pizzicato Supersonic Award, Gasteig Musikpreis oraz Fryderyki. Artysta jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych.
Koncert symfoniczny odbędzie się w Sali Koncertowej w Filharmonii Narodowej w Warszawie 28 lutego o godz. 19.30.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”KKultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniesze/MB