Karol NAWROCKI poglądy, idee, pomysł kampanii

Karol NAWROCKI poglądy, idee, kampania, podpisy, sondaże, szanse

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Pierwsza tura wyborów prezydenckich to najpewniej 18 maja 2025 r., druga tura – 1 czerwca 2025 r. Kandydaci ruszyli w trasę. Karol NAWROCKI – kandydat zgłoszony przez inteligencję krakowską, poparty przez PiS, spotkał się z sympatykami w Głogowie. Karol NAWROCKI poglądy – coraz bardziej ujawniane.

„Zdrowie, bezpieczeństwo i symbole narodowe muszą być poza sporami politycznymi”

.”Zdrowie, bezpieczeństwo i symbole narodowe muszą być poza sporami politycznymi” – mówił w Głogowie kandydat obywatelski, zgłoszony przez inteligencję krakowską, poparty przez PiS, Karol NAWROCKI. Zapowiedział, że jeśli w wyborach prezydenckich 2025 zostanie prezydentem RP, zaangażuje się w promowanie profilaktyki zdrowotnej.

Podczas spotkania z sympatykami w Głogowie Karol NAWROCKI przekonywał, że za rządów PiS udało się „skrócić kolejki na zabiegi wszczepienia endoprotezy i do specjalistów z zakresu chorób cywilizacyjnych”. „Wiele jest jeszcze do zrobienia. W XXI w. są systemy technologiczne, które powinniśmy wdrażać do służby zdrowia i dawać Polakom możliwość leczenia” – mówił Karol NAWROCKI, wymieniając w tym kontekście „elektroniczną dokumentację medyczną”. Przekonywał, że należy scalić wszystkie dane pacjentów, co w konsekwencji ma – według niego – skrócić kolejki do lekarzy.

Karol NAWROCKI mówił m.in. o inwestycjach w szpitale powiatowe. Zapowiedział, że jako przyszły prezydent zaangażuje się w promowanie profilaktyki. Karol NAWROCKI podkreślał, że „zdrowie, bezpieczeństwo i symbole narodowe muszą być poza sporami politycznymi”.

Karol NAWROCKI poglądy o CPK

.Karol NAWROCKI kandydat na prezydenta podkreślał też w trakcie spotkania z sympatykami w Głogowie wagę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. „Mam nadzieję, że obywatelski projekt, podpisany przez 200 tys. osób, będzie miał szansę utrzymania się w procesie legislacji” – zaznaczył.

Karol NAWROCKI skrytykował też organizację rządowej pomocy dla powodzian. „Czy uznajecie państwo, że rząd Polski wypełnił swoje obowiązki wobec powodzian? (…) Nie wypłacono środków finansowych w takiej mierze jak oczekiwali powodzianie, nie przygotowano rozwiązań, na które należało być przygotowanym” – ocenił kandydat na prezydenta. Zadeklarował, że – jeśli zostanie prezydentem – podejmie „wysiłek, aby stworzyć strategii bezpieczeństwa ekonomicznego, które będzie uwzględniać wszystkie kataklizmy jakie mogą dotknąć obywateli”.

Karol NAWROCKI o wspólnej polityce rolnej UE

.Karol NAWROCKI był też pytany o ocenę polityki rolnej UE. Stwierdził, że „bezpieczeństwo żywnościowe i los polskiego rolnika w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego nas wszystkich jest jedną z najważniejszych kwestii polskiego dobrobytu”.

Polityk wspomniał w tym kontekście o możliwej umowie o wolnym handlu między UE a państwami Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem. Przeciwko temu porozumieniu wypowiedział się m.in. polski i francuski rząd. Zdaniem Karola NAWROCKIEGO do zawarcia umowy z krajami Ameryki Południowej dążą Niemcy. „Chcą w nas wepchnąć produkty żywnościowe, które tam są produkowane na zupełnie innych zasadach niż w krajach UE. Tego typu import zagraża bezpieczeństwu polskiego rolnictwa” – zaznaczył. Podkreślił, że jest przeciwny podpisaniu porozumienia UE-Mercosur. „Jesteśmy Polakami i mamy obowiązki polskie (…) Dobrobyt polskiego rolnika, który żywi nas wszystkich, polskiego przedsiębiorcy, polskiego pracownika, polskiego żołnierza będzie dla mnie priorytetem” – powiedział. Jak dodał, „nasze dyplomatyczne, bardzo ważne relacje, sojusze” nie mogą dominować „nad dobrobytem obywateli państwa polskiego”.

Karol NAWROCKI poglądy o Zielonym Ładzie i polskim atomie

.”Zielony Ład w sposób oczywisty jest zagrożeniem dla dobrobytu państwa polskiego i polskich obywateli” – mówił dzień wcześniej w wielkopolskiej Wrześni. Karol NAWROCKI pytany był m.in. o jego ocenę europejskiego Zielonego Ładu, czyli polityki ekologicznej UE. Nawrocki zaznaczył, że „nie jest wielkim zwolennikiem Zielonego Ładu”, natomiast jest wielkim zwolennikiem „polskiego atomu”, bo – jak ocenił – jest to „najbardziej stabilne, a jednocześnie elastyczne źródło energii”.

„Zielony Ład jest w sposób oczywisty zagrożeniem dla dobrobytu państwa polskiego i polskich obywateli. Musimy myśleć ambitnie o polskim atomie” – podkreślił. „Jeśli chodzi o ochronę środowiska, to tak, jestem tego wielkim zwolennikiem, ale nie jestem zwolennikiem ekologicznego szału, który wpływa na funkcjonowanie państwa polskiego” – powiedział Karol NAWROCKI. Mówił także o „polskim potencjale węgla kamiennego i brunatnego”. „Jesteśmy w innej sytuacji niż państwa zachodnie, bowiem przez wiele dekad fundamentem były kopalnie węgla kamiennego i brunatnego. To powinno być dopasowane do potrzeb i możliwości narodu polskiego” – powiedział Karol NAWROCKI.

Karol NAWROCKI wspiera protest rodziców

.Karol NAWROCKI zapowiedział też w Głogowie, że w niedzielę weźmie udział w proteście w Warszawie przeciwko rozporządzeniu wprowadzającemu do szkół przedmiot edukacja zdrowotna. Karol NAWROCKI stwierdził, że rozporządzenie to dotyka go „jako ojca, nie tylko jako kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej”. „W tym rozporządzeniu można przeczytać, że nasze dzieci będą poddawane dyskusjom o rzeczach, o którym chciałbym porozmawiać z nimi w domu, bo nie ufam tym, którzy mają uczyć moje dzieci tak wrażliwych, tak emocjonalnych rzeczy jak seksualizacja czy tożsamość płciowa” – mówił Karol NAWROCKI.

Karol NAWROCKI przeciwko likwidacji IPN i polskiej pamięci

.Karol NAWROCKI pytany, dlaczego jego zdaniem politycy Koalicji Obywatelskiej chcą zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej, którego jest prezesem, ocenił, że wynika to z obawy przed „prawdą, skutecznością, efektywnością działania”. Karol NAWROCKI zaznaczył przy tym, że bez zgody prezydenta nie można zlikwidować Instytutu czy odwołać prezesa IPN.

Karol NAWROCKI nazwał też Instytut Pamięci Narodowej największym instytucjonalnym osiągnięciem Polski po 1989 r. „Chęć likwidacji Instytutu jest sprzeczna z polskim interesem narodowym” – stwierdził.

PiS i poparcie dla kandydata, który nie należy do żadnej partii

.Karol NAWROCKI odnosząc się w piątek do poparcia udzielonego mu przez PiS ocenił, że „to wielka odwaga każdego środowiska politycznego, każdej partii politycznej, by poprzeć człowieka, który przez 41 lat nie był w żadnej partii politycznej, który związany jest z życiem obywatelskim, urzędowym, instytucjonalnym”. W sobotę ma zebrać się Rada Polityczna PiS i formalnie poprzeć tę kandydaturę.

Karol NAWROCKI poinformował też, że planuje odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce, „nie tylko po to, żeby gadać, ale też po to, żeby słuchać”. „Żeby w połowie 2025 roku do Pałacu Prezydenckiego wnieść głos Polaków, wnieść wasze oczekiwania, wasze problemy, wasz głos i skończyć wojnę polsko-polską” – zadeklarował.

Obywatelski Komitet Poparcia Karola NAWROCKIEGO

.Komitet Poparcia Karola NAWROCKIEGO jako kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r. to początkowo 170 osób, głównie t.zw. inteligencji krakowskiej, zebranych przez prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orderu Orła Białego. Po kilku dniach lista popierających Karola NAWROCKIEGO liczy 29 listopada 2025 r. już ponad 300 nazwisk, niektóre z nich szczególnie istotne dla oceny szans tego kandydata w wyborach prezydenckich. Oto, kto popiera Karola NAWROCKIEGO, w kolejności alfabetycznej:

1.    Jacek Adamas, artysta, rzeźbiarz;
2.    prof. Arkadiusz Adamczyk, politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Kielce;
3.    Mirosław Andrałojć, archeolog, AKO Poznań;
4.    Piotr Łukasz Andrzejewski, adwokat, działacz opozycji demokratycznej, senator RP;
5.    Paweł Badzio, dziennikarz;
6.    dr Piotr Bies, rzeźbiarz, Zakopane;
7.    Teresa Baranowska, filolog, działaczka „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej;
8.    mgr Andrzej Baranowski, aptekarz, Łódź;
9.    Piotr Baron, jazzman, menadżer kultury;
10.    dr inż. Andrzej Bartczak, b. przewodniczący „Solidarności” w PŁ; 
11.    Wojciech Bartnik, bokser, trener, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie;
12.    dr hab. Jarosław H. Bauer, UŁ;
13.    prof. Wojciech Bąk, Uniwersytet KEN;
14.    prof. Leszek Bednarczuk, Uniwersytet KEN;
15.    dr hab. Agnieszka Bender, nauki o sztuce, KUL, AKO Lublin;
16.    prof. Grzegorz Berendt, historyk;
17.    dr Piotr Bernatowicz, krytyk sztuki, menadżer kultury;
18.    prof. Jacek Błażewicz, Politechnika Poznańska, AKO Poznań;
19.    prof. Jerzy Bogusławski, architekt;
20.    prof. Piotr Bogusławski, fizyk;
21.    Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego;
22.    prof. Ewa Borkowska [prof. em.] Wydz. Humanistyczny Uniwersytet Śląski;
23.    Jan Bortkiewicz, artysta, fotograf;
24.    ks. prof. Paweł Bortkiewicz, Uniwersytet AM, WSNSiK w Toruniu, AKO Poznań;
25.    Adam Borowski, opozycjonista, więzień polityczny, wydawca, działacz „Solidarności”;
26.    prof. Sławomir Bralewski, historyk, Uniwersytet Łódzki;
27.    dr hab. Piotr Briks, historyk, prof. IH Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes AKO Szczecin;
28.    prof. Bogusław Broda, UŁ;
29.    prof. Mariusz Bryll, historyk sztuki, Uniwersytet Adama Mickiewicza, AKO Poznań;
30.    gen. brygady rezerwy Mirosław Bryś, b. szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji;
31.    Wojciech Buczak, działacz „Solidarności”, b. poseł na Sejm RP;
32.    dr hab. Sławomir Cenckiewicz, historyk, publicysta;
33.    prof. n. med. Zbigniew Chłap, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski;
34.    dr hab. Dariusz Chocyk, fizyk, Politechnika Lubelska, AKO Lublin;
35.    Anna Chodakowska, aktorka;
36.    Mirosław Chojecki, Kawaler Orderu Orła Białego, opozycjonista, wydawca;
37.    prof. Elżbieta Chojna-Duch, ekonomistka;
38.    ks. Jerzy Chorzępa, duszpasterz polonijny;
39.    prof. Kamila Ciepiela, UŁ;
40.    Piotr Cieszyński, anglista, informatyk, AKO Poznań;
41.    prof. Andrzej Cieśliński, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, AKO Poznań;
42.    dr Zbigniew Ciszek, Racibórz;
43.    Marek Citko, sportowiec, piłkarz, b. reprezentant Polski; 
44.    Krzysztof Czabański, dziennikarz, publicysta;
45.    prof. Janusz Czebreszuk, archeolog, UAM, AKO Poznań;
46.    prof. Piotr Czauderna, lekarz;
47.    Ignacy Czwartos, artysta malarz;
48.    Ewa Dałkowska, aktorka;
49.    Beata Daszyńska-Muzyczka, menedżerka, b. prezes BGK, autorka Funduszu Trójmorza;
50.    prof. Małgorzata Dąbrowska, historyk, Uniwersytet Łódzki, AKO Łódź; 
51.    Natasza Dembińska-Urbaniak, przew. Kongresu Kobiet Konserwatywnych, AKO Poznań;
52.    Tadeusz Deszkiewicz, dziennikarz, krytyk muzyczny;
53.    prof. Czesław Domański, ekonomista, Uniwersytet Łódzki, AKO Łódź;
54.    prof. Henryk Domański, socjolog, PAN;
55.    Jerzy Donimirski, przedsiębiorca, Kawaler Maltański;
56.    prof. Kazimierz Dopierała, historyk, Uniwersytet KW, AKO Poznań;
57.    prof. Jan Draus, historyk, b. rektor PWSW, czł. Kolegium IPN;
58.    Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” Piotrków Trybunalski;
59.    prof. Krzysztof Dybciak, krytyk literacki, pisarz;
60.    Marek Dziubek, b. przewodniczący parlamentarnego klubu Porozumienia Centrum;
61.    Jadwiga Emilewicz, politolog, menedżer kultury, AKO Poznań;
62.    Anna Ekiert, działacz społeczny, prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej;
63.    prof. Wojciech Fałkowski, historyk;
64.    Anna Ferens, reżyser;
65.    Andrzej Filipczyk, pełnomocnik rzeszowskiej Grupy Ujawnić Prawdę;
66.    Tadeusz Fiszbach, działacz polityczny, emeryt;
67.    Marek Formela, publicysta, „Gazeta Gdańska”;
68.    Anna Fotyga, polityk;
69.    prof. Stanisław Gałkowski, filozof, UR;
70.    Robert Gaweł, historyk, b. senator IX kad. Senatu, b. wielkopolski kurator oświaty; 
71.    red. Andrzej Gelberg, dziennikarz;
72.    prof. Andrzej Gil, historyk, politolog, KUL;
73.    prof. Bożena Gładyszewska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
74.    prof. Grzegorz Gładyszewski, Politechnika Lubelska, AKO Lublin;
75.    Arkadiusz Gołębiewski, reżyser, twórca festiwalu NNW;
76.    dr hab. Jacek Gołębiowski, historyk, KUL;
77.    dr Józef Górny, b. wiceprezes NIK, poseł na Sejm RP III kadencji;
78.    prof. Genowefa Grabowska, prawnik, polityk;
79.    prof. Tomasz Grzegorz Grosse, socjolog, politolog;
80.    Jerzy Grunwald, piosenkarz, kompozytor;
81.    Stanisław Grzesiek, artysta-plastyk, AKO Poznań;
82.    Andrzej Gwiazda, Kawaler Orderu Orła Białego, opozycjonista, działacz „Solidarności”;
83.    Joanna Duda-Gwiazda,  Dama Orderu Orła Białego, opozycjonistka, działaczka „Solidarności”;
84.    prof. Dorota Heck, polonistka, UWr., AKO Poznań;
85.    prof. Jagoda Hernik-Spalińska, historyk teatru, Instytut Sztuki PAN;
86.    Wacław Holewiński, pisarz, prawnik, wydawca, opozycjonista, więzień polityczny;
87.    prof. Józefina Hrynkiewicz, socjolog;
88.    Jerzy Jachowicz, działacz opozycji antykomunistycznej, dziennikarz;
89.    prof. Jacek Jackowski – PP, budowa maszyn, AKO Poznań;
90.    prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, fizyk, UAM, AKO Poznań;
91.    Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk;
92.    Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego;
93.    dr Janusz Janowski, malarz;
94.    prof. Jarosław Jarzewicz, UAM, historyk sztuki, AKO Poznań;
95.    prof. Tomasz Jasiński, UAM, AKO Poznań;
96.    prof. Grzegorz Jawor, historyk, UMCS;
97.    dr hab. Tomasz Jaxa-Chamiec, kardiolog;
98.    Piotr Jegliński, wydawca, Editions Spotkania;
99.    gen. bryg. Robert Jędrychowski, b. zastępca Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej;
100.    Waldemar Jordan, inżynier-mechanik, internowany, Piła;
101.    Wisława Jordan, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania Łódź;
102.    Ks. prałat Ireneusz Juszczyński;
103.    Robert Kaczmarek, reżyser, menadżer kultury;
104.    Andrzej W. Kaczorowski, dziennikarz, publicysta;
105.    Marta Kaczyńska;
106.    Jerzy Kalina, Kawaler Orderu Orła Białego, artysta rzeźbiarz;
107.    dr Janusz Kapusta, artysta plastyk, rysownik, scenograf, malarz; 
108.    Ryszard Kapuściński, przewodniczący Klubów „Gazety Polskiej”;
109.    prof. Stanisław Karpiński, biotechnolog SGGW, AKO Warszawa;
110.    Jan Kasprzyk, historyk, publicysta, działacz społeczny;
111.    Jan Krzysztof Kelus, Kawaler Orderu Orła Białego, socjolog, kompozytor;
112.    Andrzej Klarkowski, socjolog;
113.    inż. Edwin Klessa, technolog drewna, internowany;
114.    Ewa Kłobukowska, lekkoatletka, sprinterka, złota medalistka olimpijska z Tokio, rekordzistka świata w biegu na 100 m.;
115.    Bożena Kociołkowska, prezes Fundacji na Rzecz Sztuki Tańca;
116.    dr hab. Simona Kolmanová, filolog, hungarysta, Praha;
117.    Andrzej Kołodziej, opozycjonista, działacz „Solidarności”;
118.    dr hab. Bogusław Kopka, historyk, Uniwersytet KEN; 
119.    Wojciech Korkuć, grafik;
120.    prof. Marek Kornat, historyk, PAN;
121.    prof. Waldemar Koszewski, neurochirurg;
122.    prof. Aleksander Kośko, archeolog, UAM, AKO Poznań; 
123.    Janusz Kotański, b. ambasador, historyk;
124.    prof. Jacek Kowalski, UAM, historyk sztuki, pieśniarz, poeta, AKO Poznań;
125.    prof. Stanisław Kozłowski, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań, łąkarstwo, AKO Poznań;
126.    prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, filozof;
127.    dr Zdzisław Krakowiak, AKO Łódź;
128.    prof. Maria Królikowska-Olczak, adwokat, prawnik, AKO Łódź;
129.    Elżbieta Kruk, historyk, polityk, Lublin;
130.    Stanisław Kruszyński, działacz opozycji antykomunistycznej, diakon stały Utrecht Holandia;
131.    prof. Zbigniew Krysiak, SGH, Instytut Myśli Schumana;
132.    mgr Małgorzata Krzypkowska;
133.    dr Henryk Krzyżanowski, anglista, AKO Poznań;
134.    prof. n. med. Krystyna Księżopolska-Orłowska, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie;
135.    prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, PAN, wiceprzewodniczący AKO Poznań;
136.    prof. Dariusz Kupisz, historyk, UMCS;
137.    prof. Marek Kuna-Broniowski, nauki rolnicze, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie; 
138.    prof. Ryszard Legutko, Kawaler Orderu Orła Białego, filozof;
139.    prof. Ignacy Lewandowski, filolog klasyczny, UAM, AKO Poznań; 
140.    Antoni Libera, pisarz, tłumacz;
141.    Ryszard Liminowicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, społecznik;
142.    dr Dariusz Lipiński, fizyk, b. poseł, UAM;
143.    Halina Łabonarska, aktorka;
144.    prof. Eryk Łon, UE Poznań, finansista, AKO Poznań; 
145.    Maciej Łopiński, działacz opozycji demokratycznej;
146.    prof. Janusz Łosowski, historyk, UMCS
147.    Sławomir Łosowski, muzyk;
148.    Piotr Łysakowski, historyk, Warszawa;
149.    Tomasz Łysiak, pisarz, publicysta; 
150.    Adam Macedoński, Kawaler Orderu Orła Białego, poeta, artysta plastyk, działacz opozycji antykomunistycznej;
151.    prof. Ryszard Maciejewski, nauki medyczne, KUL, AKO Lublin;
152.    prof. Sławomir J. Magala, Rotterdam School of Management, Erasmus University Rotterdam (em.), Wydz. Zarządzania UW;
153.    ks. prał. Tadeusz Magas, duszpasterz „Solidarności” w Poznaniu, AKO Poznań,
154.    Lech Majewski, reżyser,
155.    Lech Makowiecki, autor, kompozytor, felietonista,
156.    Ryszard Makowski, artysta, muzyk;
157.    dr hab. Włodzimierz Marciniak, b. ambasador w Moskwie;
158.    prof. Wojciech Markiewicz, PAN, chemik, AKO Poznań;
159.    prof. Krzysztof Marynowski, Politechnika Łódzka, AKO Łódź;
160.    dr inż. Szczepan Marczyński, naukowiec, hodowca roślin ozdobnych;
161.    Stanisław Markowski, artysta fotografik;
162.    dr Artur Markowski, fizyk, wójt gminy Wojciechów, AKO Lublin;
163.    Jan Martini, artysta-muzyk, więzień polityczny, AKO Poznań;
164.    Michał Marzec, artysta, solista operowy, AKO Poznań;
165.    Andrzej Mastalerz, aktor;
166.    prof. Anna Matuchniak-Mystkowska, Uniwersytet Łódzki;
167.    Mariusz Matuszewski, kompozytor;
168.    dr Maciej Mazurek, publicysta, malarz;
169.    prof. Konrad Meus, Uniwersytet KEN;
170.    prof. Stanisław Mikołajczak, Uniwersytet AM, przewodniczący AKO Poznań;
171.    prof. Tadeusz Miluska, UAM. USz , historyk ekonomiczny, ekonomista;
172.    prof. Wojciech Mitkowski, AGH, Kraków;
173.    prof. Grzegorz Musiał, Uniwersytet AM, AKO Poznań;
174.    ks. prof. Stanisław Nabywaniec, historyk, Uniwersytet Rzeszowski;
175.    Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli;
176.    dr Piotr Naimski, chemik, działacz opozycji antykomunistycznej;
177.    prof. Grzegorz Nieć, Uniwersytet KEN; 
178.    Janusz Niedziela, b. sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;
179.    Roman Nisiewicz, internowany, Piła;
180.    prof. Piotr Niwiński, historyk;
181.    Bogusław Nizieński, Kawaler Orderu Orła Białego, prawnik, działacz niepodległościowy;
182.    Paweł Nowacki, producent;
183.    prof. Andrzej Nowak, Kawaler Orderu Orła Białego, historyk;
184.    Czesław Nowak, Stowarzyszenie „Godność”;
185.    prof. Jerzy Robert Nowak, historyk;
186.    prof. Piotr Nowak, filozof;
187.    Mieczysław Nowicki, kolarz, multimedalista olimpijski z Montrealu, mistrz świata z Yvoir;
188.    Lech Obara, radca prawny, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra;
189.    prof. Janusz Odziemkowski, historyk;
190.    Ludwika Ogorzelec, artystka, rzeźbiarka;
191.    prof. Andrzej Olczak, PŁ;
192.    prof. Józef Oleński, ekonomista, b. prezes GUS;
193.    dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, geolog, AKO Wrocław;
194.    Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego;
195.    Stanisław Oskierko, internowany, Trzcianka;
196.    Prof. Kazimierz Ożóg, historyk, Uniwersytet Rzeszowski;
197.    dr hab. Tomasz Panfil, prof. KUL, historyk;
198.    Jarosław Papis, przedsiębiorca;
199.    dr hab. Jan Paradysz, AKO Poznań;
200.    dr Jan Parys, minister w rządzie Jana Olszewskiego, działacz opozycji antykomunistycznej;
201.    prof. Stanisław Paszkowski, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań;
202.    Maciej Pawlicki, producent filmowy;
203.    prof. Lucjan Pawlicki, lekarz, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, AKO Łódź;
204.    prof. Krystyna Pecold, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, AKO Poznań;
205.    Adam Pęzioł, polityk, prezes Ośrodka Myśli Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy;
206.    Marek Piekarczyk, muzyk rockowy, autor tekstów, lider zespołu TSA;
207.    Paweł Piekarczyk, bard, matematyk;
208.    dr Jakub Pietkiewicz, historyk, Uniwersytet Łódzki, AKO Łódź;
209.    Ireneusz Pieszyński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, AKO Łódź;
210.    Jan Pietrzak, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, artysta wszechstronny;
211.    prof. Bolesław Pochopień, informatyk, Politechnika Śląska, przew. AKO Katowice;
212.    prof. Wojciech Polak, historyk, UMK;
213.    Jan Polkowski, Kawaler Orderu Orła Białego, poeta, pisarz;
214.    Jan Pospieszalski, dziennikarz, muzyk;
215.    prof. Jan Prostko-Prostyński, UAM, historyk, AKO Poznań;
216.    prof. dr. hab. inż. Andrzej Pułka, elektronik, kier. Katedry Elektroniki, Polit. Śląska; 
217.    prof. Zdzisław Puślecki, ekonomista, UAM, AKO Poznań;
218.    gen. broni rezerwy Krzysztof Radomski, b. dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej, b. Inspektor Kontroli Wojskowej;
219.    Konstanty Radziwiłł, lekarz, ambasador; 
220.    prof. Wiesław Ratajczak, UAM, literaturoznawca, AKO Poznań; 
221.    Waldemar Reginiewicz, internowany, Tuczno k. Wałcza;
222.    prof. Jakub Rembieliński, fizyk, Uniwersytet Łódzki, AKO Łódź;
223.    Janusz Rosikoń, artysta, fotograf;
224.    Zofia Romaszewska, Dama Orderu Orła Białego, działaczka opozycji antykomunistycznej;
225.    prof. Wojciech Roszkowski, Kawaler Orderu Orła Białego, historyk, ekonomista;
226.    Wanda Różycka-Zborowska, reżyser, AKO Poznań;
227.    dr Michał Rulski;
228.    prof. Józef M. Ruszar, literaturoznawca;
229.    prof. Mieczysław Ryba, historyk, KUL;
230.    prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, filozof;
231.    prof. Jan Sadowski, UAM, genetyk molekularny, AKO Poznań;
232.    dr Jacek Saryusz-Wolski, ekonomista, polityk, gł. negocjator przystąpienia Polski do UE;
233.    prof. nauk rolniczych Lidia Sas-Paszt, NIB, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach;
234.    prof. Michał Seweryński, prawnik, senator RP, marszałek senior Senatu X i XI kadencji;
235.    Jacek Silski, przedsiębiorca i pracodawca, AKO Poznań;
236.    prof. Marian Smoczkiewicz, UMed, Poznań, AKO Poznań;
237.    Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego;
238.    Bogusław Sonik, działacz opozycji antykomunistycznej;
239.    prof. Joanna Sosnowska, historyk sztuki;
240.    płk. rezerwy Marcin Stachowski, b.  zastępca Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji;
241.    prof. Anna Stankowska, UAM, geochemik, AKO Poznań;
242.    prof. Wojciech Stankowski, UAM, geolog, AKO Poznań;
243.    prof. Robert Stawarz, prorektor Uniwersytetu KEN;
244.    Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego;
245.    Wojciech Stawiszyński, b. szef podziemnego Radia „Solidarność”, przedsiębiorca, teolog;
246.    Teresa Sukniewicz-Kleiber, lekkoatletka, rekordzistka świata w biegu na 100 m przez płotki, brązowa medalistka mistrzostw Europy, srebrna i dwukrotnie brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy;
247.    prof. Małgorzata Suświłło, Uniwersytet WM, prezes AKO Olsztyn;
248.    dr hab. Romuald Szeremietiew, działacz niepodległościowy, b. wiceminister ON;
249.    Janusz Szewczak, analityk gospodarczy;
250.    prof. Jacek Sztaudynger, ekonomista, AKO Łódź;
251.    dr Czesława Stępień, ekonomistka, em. nauczyciel Uniwersytetu Łódzkiego;
252.    dr Lechosław Stępień, ekonomista, em. nauczyciel Uniwersytetu Łódzkiego;
253.    prof. Krzysztof Szulowski, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach;
254.    prof. Mirosław Szumiło, historyk, UMCS, przewodniczący AKO Lublin;
255.    dr hab. Maciej Szymanowski, historyk, b. dyr. Instytutu im. Wacława Felczaka;
256.    Wojciech Szymborski, architekt;
257.    Mieczysław Ślesicki, pisarz;
258.    Janusz Śniadek, b. przewodniczący „Solidarności”;
259.    Krzysztof Świątek, dziennikarz, b. szef PR24;
260.    prof. Artur Świergiel, neurofizjolog, zootechnik, AKO Warszawa;
261.    Małgorzata Talarczyk-Andrałojć, archeolog, AKO Poznań;
262.    dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL, historyk, hispanista;
263.    Robert Tekieli, publicysta;
264.    Robert Terentiew, publicysta;
265.    prof. Krzysztof Tokarski, Uniwersytet KEN;
266.    prof. Jerzy Tomczyk, Politechnika Łódzka, AKO Łódź;
267.    Wojciech Tomczyk, dramaturg;
268.    prof. Alexander Tomský, filozof, wydawca, Praha;
269.    prof. Lech Torliński anestezjolog, UMed. Poznań, AKO Poznań;
270.    dr Andrzej Trembaczowski, UMCS, AKO Lublin;
271.    mgr Kazimierz Turliński, UŁ;
272.    dr hab. Witold Tyborowski, prof. Uniwersytet AM, AKO Poznań;
273.    Włodzimierz Uchwat, prezes JKS „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim, organizator Memoriału Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego;
274.    prof. dr. hab. Wacław Uruszczak, historyk prawa UJ;
275.    Piotr Walentynowicz;
276.    Janusz Walentynowicz;
277.    prof. Jan Walewski, onkolog;
278.    Kryspin Waliszewski, grafik, działacz opozycji demokratycznej;  
279.    Piotr Walkowiak, architekt;
280.    prof. Anna Waśko, historyk, UJ;
281.    prof. Andrzej Waśko, historyk literatury, UJ, red. naczelny „Arcanów”;
282.    ks. prof. Jarosław Wąsowicz;
283.    Wojciech Wencel, poeta, pisarz;
284.    prof. Jerzy Weres, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, AKO Poznań;
285.    prof. Antoni Wierzbiński, pedagog, flecista, akademia Muzyczna w Łodzi, AKO Łódź;
286.    Bronisław Wildstein, pisarz, Kawaler Orderu Orła Białego, działacz opozycji antykomunistycznej;
287.    Wit Karol Wojtowicz, historyk sztuki, działacz opozycji antykomunistycznej;
288.    Marcin Wolski, artysta, pisarz;
289.    prof. Tadeusz Wolsza, historyk;
290.    gen. brygady rezerwy Dariusz Wroński, b. dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej;
291.    Krzysztof Wyszkowski, polityk, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej;
292.    prof. Stefan Zawadzki, Uniwersytet AM, AKO Poznań;
293.    Wanda Zwinogrodzka, krytyk teatralna, publicystka;
294.    prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, pisarz;
295.    dr Katarzyna Zybertowicz, socjolog, publicystka;
296.    dr Tadeusz Zysk, wydawca, AKO Poznań;
297.    prof. Jan Żaryn, historyk;
298.    dr hab. Grzegorz Żuk, UMCS, AKO Lublin;
299.    dr Tomasz Żukowski, socjolog; 
300.    dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, prof. UŁ, historyk i politolog;
301.    prof. Radosław Żurawski vel Grajewski, historyk, Uniwersytet Łódzki.

PAP/AJ
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2024
Fot. Jakub Porzycki/Forum