Kim jest Keith Kellogg - główny negocjator w sprawie Ukrainy?

Keith Kellog to amerykański dyplomata i emerytowany generał porucznik w armii USA, który został wybrany przez prezydenta Donalda Trumpa na specjalnego wysłannika Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy i Rosji. W okresie pierwszej administracji obecnego amerykańskiego prezydenta od kwietnia 2018 r. do stycznia 2021 zajmował stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Mike’a Pence’a, a także sekretarza wykonawczego i szefa sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. Przez tydzień w lutym 2017 r. zajmował funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
Kim jest Keith Kellogg?
.Keith Kellog urodził się 12 maja 1944 w Dayton w Ohio, a następnie dorastał w Kalifornii. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Santa Clara (studia licencjackie) i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Kansas (studia magisterskie), a w późniejszych latach ukończył również zarządzanie publiczne i dyplomację na USAWC. Jeszcze w trakcie nauki na pierwszej uczelni został powołany do amerykańskiej armii przez Korpus Szkolenia Oficerów Rezerwy. Walczył w trakcie wojny Wietnamie służąc w 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Jako oficer sił specjalnych brał udział także w wojnie w Kambodży. Kilka dekad później służył w 82 Dywizji Powietrznodesantowej podczas dwóch wojen z Irakiem z 1990 i 2003 r.
W latach 1997-1998 awansował na dowódcę dywizji powietrznodesantowej. W 2004 r. sprawował funkcję dyrektora operacyjnego tymczasowego irakijskiego rządu (władzy znanej jako cywilni administratorzy Iraku), co przyniosło mu ogólnokrajową sławę w USA. W sumie Keith Kellogg służył w amerykańskim wojsku przez 36 lat. Przez ten okres dał się poznać jako wojskowy, który swoje zadania wypełnia efektywnie oraz szybko. Po przejściu na emeryturę w 2003 r. Wojskowy następnie przeszedł do biznesu oraz polityki, angażując się w życie publiczne kraju.
Na początku 2016 r. w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi został zatrudniony przez Donalda Trumpa na stanowisku doradcy ds. polityki zagranicznej. Po zwycięstwie republikańskiego kandydata w jego pierwszej administracji pełnił funkcję sekretarza wykonawczego i szefa sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. Z Z kolei w lutym 2017 r. po rezygnacji Michaela Flynna na krótko przejął obowiązki doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, nim funkcja ta nie została przyznana Herbertowi Raymondowi McMasterowi. W kwietniu 2018 r. wiceprezydent Mike Pence mianował go na swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. Keith Kellogg funkcję piastował do stycznia 2021 r., czyli samego końca pierwszych rządów Donalda Trumpa.
Po przegranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 r. Keith Kellogg był jednym z założycieli think tanku America First Policy Institute (AFPI). Dyplomata jest jednym z współprzewodniczących tej organizacji. Wraz ze zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2024 r. został przez niego mianowany na stanowisko specjalnego wysłannika ds. Rosji i Ukrainy.
Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy i Rosji
.Głównym obowiązkiem Keitha Kellogga w roli specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy i Rosji jest jak najszybsze zakończenie wojny rosyjsko-ukraińskiej. W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump obiecywał, że uda mu się doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie w przeciągu zaledwie 24 h od momentu objęcia urzędu. Chociaż jak już wiadomo ten bardzo ambitny postulat 47. prezydentowi USA nie udało się spełnić, to aktualnym celem Donalda Trumpa jest doprowadzenie do zakończenia tej największej wojny jaką widziała Europa i cały świat od 1945 r. w okresie kilku najbliższych miesięcy.
W swoich ostatnich publicznych oświadczeniach Keith Kellogg krytykował zdecydowanie poprzednią demokratyczną administrację za brak woli do prowadzenia rozmów pokojowych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Prezydenta Joe Bidena poddawał również surowemu osądowi za jego wrogą politykę wobec innych autorytarnych przywódców. W przekonaniu dyplomaty z powodu błędnych kalkulacji i ideologicznego zacietrzewienia Stany Zjednoczone rządzone przez Partię Demokratyczną miały niepotrzebnie sprawiły, iż Rosja stała się wrogiem Ameryki, a także wepchnęły Moskwę w objęcia Pekinu. Za jedno z największych zagrożenie dla USA Keith Kellogg uznaje kształtującą się oś Pekin-Moskwa-Teheran-Pjongjang.
„Wojna na Ukrainie zakończy się jeszcze w 2025 r.”
.Biorąc pod uwagę także, że Keith Kellogg negatywnie oceniał brak woli Joe Bidena do przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji ws. wojny na Ukrainie, to można go uznawać za jednego z kluczowych autorów niedawnej rozmowy jaka odbyła się pomiędzy Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem. Pomimo chęci złagodzenia kursu Stanów Zjednoczonych Ameryki wobec Federacji Rosyjskiej, to dyplomata nie ma złudzeń, że Rosja jest przeciwnikiem USA. Jak sam przyznał, „konfrontacja Stanów Zjednoczonych z Rosją jest rzeczywistością i potrwa dziesięciolecia”.
Podczas Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa Keith Kellogg stwierdził, że Europa nie będzie uczestniczyła w negocjacjach dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie, przynajmniej jeśli chodzi o właściwą część rozmów. „Europa nie będzie bezpośrednio zaangażowana w negocjacje„ – stwierdził 15 lutego dyplomata, dodając jednak przy tym, że interesy Starego Kontynentu będą brane pod uwagę w trakcie rozmów pokojowych.
.”Jestem tu, by oczywiście zebrać wkład Europejczyków, ale kiedy będziemy siedzieć przy stole, to naprawdę będzie dwóch protagonistów i pośrednik”, mówił w Monachium Keith Kellogg, dając przy tym jasno do zrozumienia, iż rola wspomnianych dwóch protagonistów jest przypisana Kijowowi i Moskwie, a pośrednika Waszyngtonowi. Celem jaki postawił sobie polityk jest doprowadzenie do zakończenia wojny na Ukrainie jeszcze w 2025 r.
Marcin Jarzębski