Kolejne odkrycia archeologów w Dolinie Królów

Kolejne odkrycia archeologów w Dolinie Królów

Archeolodzy pracujący w tzw. Dolinie Królów w Egipcie odkryli starożytny grobowiec liczący ok. 3,5 tys. lat. Prawdopodobnie zawiera on szczątki jednej z królewskich żon lub księżniczek z czasów panowania Totmesa I.

.Grobowiec został odkryty przez egipskich i brytyjskich badaczy na zachodnim brzegu Nilu – tzw. Dolinie Królów, której pochówki zostały splądrowane jeszcze przed wiekami, więc odnalezienie nietkniętych komór grobowych jest rzadkością.

Pierwsze elementy odkryte do tej pory wewnątrz grobowca wydają się wskazywać, że pochodzi on z czasów XVIII dynastii” faraonów Echnatona i Tutanchamona – poinformował szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa Waziri.

Waziri wyjaśnił, że odnaleziony grobowiec daje rzadki wgląd w okres, w którym starożytnym Egiptem rządził faraon Totmes I, który żył około 1520-1492 p.n.e., około 200 lat przed słynnym Tutanchamonem. Rządy XVIII dynastii, panującej w okresie zwanym Nowym Państwem, zakończyły się w 1292 roku p.n.e. i są uważane za jeden z najświetniejszych czasów starożytnego Egiptu.

Zdaniem kierującego brytyjską misją badawczą Piersa Litherlanda z Uniwersytetu w Cambridge odkryty grobowiec mógł należeć do jednej z królewskich żon lub księżniczek z czasów panowania Totmesa I, a zdecydowana większość z nich nie została odkryta aż do teraz”. Grobowiec był w złym stanie z powodu powodzi w czasach starożytnych.

Niektóre jego części, w tym inskrypcje, zostały zniszczone podczas starożytnych powodzi, które wypełniły komory grobowe piaskiem i osadami wapiennymi – dodają archeolodzy.

Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są rzadkością. Dlatego odkrycie przez Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona w listopadzie 1922 roku grobowca Tutanchamona, jedynego niesplądrowanego grobowca faraona z zachowanym bogatym wyposażeniem, było wielką sensacją. W grobowcu znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano ze złota.

Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e

Archeologia nierówności

.Wbrew powszechnemu przekonaniu głównym celem archeologów zajmujących się badaniem starożytych pochówków nie jest poszukiwanie skarbów. – Odkrywane przez nich skrajności starożytnych społeczeństw pozwalają na zgłębianie ewolucji życia społecznego w starożytności – pisał na łamach “Wszystko co Najważniejsze” Prof. Carles LALUEZA FOX – dyrektor laboratorium paleogenomiki w Instytucie Biologii Ewolucyjnej (CSIC – Universitat Pompeu Fabra) w Barcelonie. [LINK]

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 stycznia 2023