Najstarsze szczątki ludzkie w Europie odkryte w Hiszpanii

Prawie półtoramilionowe kości odkopane w północnej Hiszpanii mogą na nowo napisać naszą wiedzę o prehistorii człowieka. Liczące 1,4 miliona lat najstarsze szczątki ludzkie – twarzy – są najstarszymi skamieniałościami hominidów, jakie kiedykolwiek odkryto na kontynencie europejskim.
.Najstarsze szczątki ludzkie znalezione pod koniec czerwca w jaskiniach Sierra de Atapuerca, gdzie prowadzone są wykopaliska, w pobliżu Burgos, stanowią „przełom, który pomoże napisać na nowo historię ewolucji człowieka” – powiedziała archeolog Aurora Martin, ogólna koordynatorka Muzeum Ewolucji Człowieka w Burgos na północy Hiszpanii. Stanowisko Atapuerca zostało odkryte podczas prac kolejowych pod koniec XIX wieku, a pierwsze wykopaliska rozpoczęły się w 1976 roku. W 2007 roku odkryto w tym regionie najstarsze skamieniałości człowieka, jakie kiedykolwiek znaleziono na kontynencie europejskim, datując je na 1,2 mln lat.
W wypowiedzi dla tureckiej agencji Anadolu, Aurora Martin powiedziała: „Nie wiemy jeszcze, do jakiego pierwszego gatunku człowieka należały znalezione fragmenty” – ale, jak dodała, znalezisko można już określić jako „przełom, który pomoże napisać na nowo historię ewolucji człowieka”.
„Do 1994 r. wiadomo było, że w Europie nie było starożytnych gatunków ludzi aż do 500 tys. lat temu. Teraz mówimy o 1,4 mln lat temu. Innymi słowy, cofnęliśmy ewolucję człowieka w Europie o 1 milion lat. […] Nowy wynalazek części twarzowych gatunku, odkryty latem 2022 roku, należy do 1,4 mln lat temu. Otwiera to przed nami nowe drzwi i każe zadawać wiele nowych pytań. Będziemy starali się znaleźć na nie odpowiedzi, ale wszystkie one pojawią się po zakończeniu badań. W tej chwili nie możemy udzielić odpowiedzi” – wyjaśnia ekspert.
.Muzeum Ewolucji Człowieka w Burgos jest miejscem, gdzie wystawione są wszystkie skamieniałości z epoki kamiennej znalezione w słynnym miejscu światowego dziedzictwa.