Ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany - wyniki śledztwa IPN

Ks. Franciszek Blachnicki

W wyniku prowadzonego śledztwa, nie ma wątpliwości, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany, został otruty. Był kolejną ofiarą systemu komunistycznego – poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

.Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem i duchowym ojcem oazowego Ruchu Światło-Życie. Walczył w wojnie obronnej w 1939 r., był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze PRL. Od grudnia 1981 r. przebywał na emigracji. Osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN. Zmarł nagle 27 lutego 1987 r., a oficjalnie jako przyczynę śmierci podano zator płucny. W związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego, w kwietniu 2020 r. zostało podjęte na nowo śledztwo w tej sprawie. W tym samym roku prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację jego zwłok.

Ziobro poinformował podczas konferencji prasowej, że z prowadzonego w tej sprawie śledztwa wynika iż, ksiądz Blachnicki został zamordowany.

„Nie ulega żadnym wątpliwościom dziś w wyniku prowadzonego bardzo skrupulatnie śledztwa, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany, został otruty” – oświadczył.

Jak dodał, w postępowaniu pozyskano opinie biegłych, wykonano ekshumację ciała duchownego, odebrano zeznania do nowych, wcześniej nieprzesłuchiwanych świadków.

Śledztwo (…) pozwoliło dzisiaj w sposób kategoryczny dojść do tego punktu, który pozwala na brutalną prawdę, że ksiądz Franciszek Blachnicki by kolejną ofiarą systemu komunistycznego, ofiarą, która padła dlatego, że prowadził piękną działalność duszpasterską – mówił Ziobro.

Według niego ks. Blachnicki był postrzegany jako wielkie zagrożenie dla systemu komunistycznego. „Był prześladowany, szykanowany, więziony. Stawiano mu zarzuty i w konsekwencji został w sposób okrutny zamordowany” – powiedział minister.

Kim był ks. Franciszek Blachnicki

.Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) jest najbardziej rozpoznawalny z założonego przez siebie w Kościele w Polsce Ruchu Światło-Życie, którego zadaniem miało być formowanie młodych katolików na świadomych i kształtujących Kościół ludzi świeckich. Za swoją działalność był jednym z najbardziej inwigilowanych księży w okresie PRL. Dowodzą tego także okoliczności jego śmierci: ks. Blachnicki zmarł chwilę po spotkaniu z dwojgiem swoich zaufanych współpracowników Jolanty i Andrzeja Gontarczyków, którzy jak się okazało byli czynnymi agentami służby bezpieczeństwa. Udowodniło to już pierwsze śledztwo IPN w latach 2001-2005.

Ks. Blachnicki urodził się w Rybniku, działał w przedwojennym harcerstwie, po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, przez co trafił do niewoli niemieckiej. Po udanej ucieczce działał w konspiracji, za co również został schwytany przez okupanta i wywieziony do obozu w Auschwitz Birkenau. Po 14 miesiącach przewieziono go do więzienia śledczego w Zabrzu, potem umieszczono w więzieniu w Katowicach, gdzie oczekiwał na wykonanie wyroku kary śmierci. W trakcie oczekiwania na wyrok przeżył nawrócenie, które wpłynęło na całe jego późniejsze życie. Ułaskawiony, po zakończeniu wojny wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie.

Jego proces beatyfikacyjny w Kościele trwa od 1995 r. Obecnie znajduje się na etapie końcowym – uznania przez papieża cudu za wstawiennictwem ks. Franciszka Blachnickiego. Obecne ustalenia IPN mogą wpłynąć na przyspieszenie procesu, jeśli Kościół uzna, że kapłan został zamordowany za wiarę.

PAP/Mateusz Mikowski, Michał Szukała, ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 marca 2023