Łazik Perseverance odkrył na Marsie niezwykłe sferule

sferule

Łazik Perseverance w czasie swoich badań powierzchni Marsa natrafił na tajemnicze sferule – kulki szkliwa powstałe na skutek uderzenia i stopienia się meteorytu oraz skał. Badacze nie wiedzą dokładnie jak mogło powstać ta niezwykła skała.

.Naukowcy z NASA operujący łazikiem Perseverance, w czasie badań natrafili na niezwykłą skałę złożoną z setek milimetrowych kulek, badacze wciąż próbują poznać ich dokładne pochodzenie.

Perseverance dotarł do Broom Point, obszaru położonego na niższych zboczach wzniesienia Witch Hazel Hill, na krawędzi krateru Jezero, w celu pobrania próbki widocznych z orbity planety jasnych i ciemnych pasów odznaczających na powierzchni. To właśnie tam łazik zauważył bardzo dziwną teksturę w pobliskiej skale.

Fot. NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP

.Skała, nazwana przez naukowców „St. Pauls Bay”, wydawała się składać z setek milimetrowych, ciemnoszarych kulek. Niektóre miały bardziej wydłużone, eliptyczne kształty, podczas gdy inne miały kanciaste krawędzie, być może były to połamane fragmenty. Niektóre sferule, jak opisują badacze, miały nawet małe otwory. Badacze nie wiedzą jak tak szczególne kształty mogły powstać.

To nie pierwszy raz, kiedy na Marsie zaobserwowano sferule. W 2004 roku łazik marsjański Opportunity zauważył tak zwane „marsjańskie jagody” w Meridiani Planum, a od tego czasu łazik Curiosity zaobserwował sferule w skałach Yellowknife Bay w kraterze Gale. Zaledwie kilka miesięcy temu Perseverance również zauważył ukształtowania terenu przypominające kulki w skałach osadowych odsłoniętych w kanale wlotowym krateru Jezero w Neretva Vallis.

W każdym z tych przypadków kulki zostały zinterpretowane jako konkrecje (agregat mineralny powstały wskutek stopniowego narastania minerałów wokół jakiegoś obiektu w skale), cechy, które powstały w wyniku interakcji z wodą gruntową krążącą w porach skały. Jednak nie wszystkie sferule tworzą się w ten sposób. Tworzą się one również na Ziemi w wyniku szybkiego schładzania kropelek stopionej skały powstałych na przykład w wyniku erupcji wulkanu lub kondensacji skały odparowanej w czasie uderzenia meteorytu.

Fot. NASA/JPL-Caltech/ASU

.Każdy z tych mechanizmów formowania miałby bardzo różny wpływ na ewolucję tych skał, przez co badacze chcą zrozumieć to jak powstały. St Pauls Bay była jednak zdaniem astronomów skałą, która nie powstała w tym miejscu.

Badacze pracują nad powiązaniem bogatej w sferule tekstury zaobserwowanej w St. Pauls Bay z szerszą stratygrafią w Witch Hazel Hill, a wstępne obserwacje dostarczyły wskazówek, że może ona być związana z jedną z ciemnych warstw zidentyfikowanych wcześniej z orbity. Jak podkreślają naukowcy, umieszczenie tych cech w kontekście geologicznym będzie miało kluczowe znaczenie dla zrozumienia ich pochodzenia i określenia ich znaczenia dla historii geologicznej krawędzi krateru Jezero i całego Marsa.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 marca 2025
Fot. NASA/JPL-Caltech