Lista szanghajska 2022 - najlepsze uczelnie świata

Lista szanghajska

Lista szanghajska 2022 została podzielona na 54 zestawienia kierunków studiów, które poszeregowano w pięć dziedzin: nauki przyrodnicze, inżynieria, nauki o życiu, nauki medyczne i nauki społeczne. Każda z 54 list to 500 najlepszych uczelni w danej dziedzinie.

O ile raporty na temat prestiżu danych uczelni nie zawsze okazują się wiarygodne i przydatne, a sama pozycja w rankingu niewiele mówi o rzeczywistej jakości kształcenia, o tyle lista szanghajska 2022 pokazała nam, jak bardzo świat Zachodu zaczyna ustępować nauce uprawianej w Azji.

Szczegółowe wyniki, z listami najlepszych 30 uniwersytetów na świecie dla każdego z 54 kierunków studiów opublikowaliśmy w zestawieniu Lista szanghajska 2022 – szczegółowe wyniki

Ameryka

.W tegorocznej edycji rankingu szanghajskiego najwięcej pierwszych pozycji zdobyły uczelnie amerykańskie (32). Stany Zjednoczone prowadzą także w rankingach szczegółowych dotyczących fizyki, elektroniki, biologii człowieka i ekonomii, w której USA zdobyło 9 na 10 miejsc w pierwszej dziesiątce. Wśród wydziałów prawa pierwsza dwudziestka to tylko i wyłącznie uczelnie amerykańskie. USA otrzymało siedem pozycji w dziedzinie chemii. Osiem miejsc Stany Zjednoczone zdobyły w elektronice i elektryce, a sześć w informatyce.

Państwa anglojęzyczne pojawiły się licznie na liście z kategorii „biologia.”. Z USA pochodzi 21 uniwersytetów, przy zaledwie jednej uczelni azjatyckiej.

Azja

.Tuż za amerykańskimi są uniwersytety azjatyckie, które otwierają 15 list przedmiotowych. Wśród 30 najlepszych uniwersytetów zajmujących się nanotechnologią jest tylko jedna uczelnia z Europy (Uniwersytet Cambridge). Pierwsza dziesiątka to osiem uczelni azjatyckich, a pierwsza trzydziestka to 21 instytucje azjatyckich.

O rosnącej przewadze Chin w nauce, a w szczególności w nanotechnologii piszemy więcej w Lista szanghajska 2022.Nanotechnologia w rękach Chin.

Europa

.Europa króluje w naukach przyrodniczych i ścisłych, jak matematyka. Wśród pierwszych dziesięciu uczelni, wyróżniono pięć uniwersytetów europejskich. W fizyce najlepsze europejskie uniwersytety umacniają pozycję w drugiej dziesiątce (6 uniwersytetów).

Wśród kierunków weterynaryjnych pierwsze miejsce zajął belgijski Ghent University. Jest to zarazem lista, na któej uczelnie niemieckie pojawiły się najliczniej. Trzecie miejsce zajął University of Veterinary Medicine Hannover, pozycję dziesiątą University of Veterinary Medicine Vienna a jedenastą Leibniz University Hannover. Szwajcarski University of Bern zajął miejsce 13. Heidelberg University zajął 17. pozycję wśród kierunków medycznych.

Uczelnie z Polski na liście szanghajskiej

.Uczelnie z Polski pojawiają się przede wszystkim w dziedzinach ścisłych jak fizyka i matematyka, oraz zdrowie publiczne, metalurgia, technologia żywności czy nauka o maszynach. Najlepszy wynika otrzymał Uniwersytet Warszawski, który znalazł się w pierwszej setce na liści najlepsze uniwersytety na świecie 2022 – fizyka. Stołeczna uczelnia otrzymała pozycję w przedziale 51-75.

W matematyce UW został przyporządkowany do przedziału 101-150, co także jest niezwykle dobrym wynikiem. Inne najlepsze polskie uczelnie, które uzyskały wysoki wynik na liście szanghajskiej to Uniwersytet Jagielloński z pozycją 151-200 w matematyce, Politechnika Warszawska w dziedzinie nauka o przyrządach i technologii (miejsce 101-150), Akademia Górniczo Hutnicza (metalurgia, miejsce 151-200), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (weterynaria, miejsce 101-150), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (nauka i technologia żywności, miejsce 101-150), i Uniwersytet Jagielloński (zdrowie publiczne, miejsce 101-150).

Szczegółowe listy zawierające wszystkie najlepsze polskie uczelnie, które wyróżniła w roku 2022 lista szanghajska znajdują się w Najlepsze polskie uczelnie w rankingu szanghajskim 2022.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lipca 2022