Lista szanghajska 2022. Nanotechnologia w rękach Chin
W rankingu szanghajskim 2022 azjatyckie uczelnie zajęły 21 miejsc w pierwszej trzydziestce w kategorii „nanotechnologia”
.Tegoroczny ranking szanghajski 2022 na 30 najlepszych uczelni w kategorii „nanotechnologia” wyróżnił aż 21 uczelni azjatyckich, przy zaledwie jednej europejskiej. Dr Mahbube K. Siddiki z Army Management Staff College zwraca uwagę, że Chiny już w 2018 r. prześcignęły USA w dziedzinie chemii.
Nanotechnologia w Chinach rozwija się w zaskakującym tempie dzięki wysokim poziomom finansowania, rosnącej puli talentów i silnej współpracy międzynarodowej. Zaangażowanie państwa we wspieranie tej dziedziny jest dla Chin kluczową zaletą w konkurowaniu z USA, UE, Japonią i Rosją. Skalę rozwoju chińskiej nanotechnologii, którą uwidoczniła lista szanghajska 2022 opisuje dr Mahbube K. Siddiki, specjalista od nanotechnologii i systemów robotycznych z Army Management Staff College.
Rząd chiński koncentruje się na zwiększeniu konkurencyjności w dziedzinie nanotechnologii poprzez uznanie jej za przemysł strategiczny w 13. planie pięcioletnim Chin, potwierdzając finansowanie przez państwo, wsparcie legislacyjne i regulacyjne. Badania i rozwój (R&D) w dziedzinie nanonauki i nanotechnologii są kluczowym składnikiem ambitnej inicjatywy „Made in China 2025″, mającej na celu przekształcenie Chin w potęgę produkcyjną wysokich technologii, pisze dr Mahbube K. Siddiki w tekście ” China as the World Leader in Nanotechnology: Another Wakeup Call for the West”
Chiny ściągają badaczy i naukowców obietnicą obietnicą konkurencyjnego wynagrodzenia, łatwo dostępnego finansowania badań, domowej produkcji najnowocześniejszych narzędzi i technik badawczych. Rząd chiński intensywnie promuje współpracę publiczno-prywatną, co pozwala Chinom odnieść zauważalny sukces w niezliczonych dziedzinach nanonauki i nanotechnologii.
Znaczącym przykładem chińskiego sukcesu w dziedzinie nanotechnologii jest największa na świecie nanotechniczna strefa przemysłowa o nazwie „Nanopolis”, zlokalizowana we wschodnim mieście Suzhou. To futurystyczne miasto jest siedzibą kilku prywatnych przedsiębiorstw międzynarodowych i nowych chińskich startupów działających w różnych dziedzinach nanotechnologii i nanonauki. Nie trzeba dodawać, że Chiny przodują w liczbie startupów nanotechnicznych na świecie, dodaje Dr Mahbube K. Siddiki.
Udzielane wsparcia sprawia, że chiński sektor prywatny przoduje w badaniach i rozwoju. Od klonowania po badania nad rakiem, od badań morskich po eksplorację kosmosu. Tak duże zaangażowanie i postęp w dziedzinie nanotechnologii budzi zaniepokojenie krajów Zachodu.
Nanotechnologia wspierana przez chińskie władze
.Chińskie programy w zakresie nanonauki i nanotechnologii opierają się na centralnej polityce ogłoszonej przez Deng Xiaopinga w 1986 roku, „Narodowym Programie Badań i Rozwoju Wysokiej Technologii”, powszechnie znanym jako „Program 863”. Program ten ma na celu promowanie rozwoju kluczowych nowych materiałów i zaawansowanych technologii produkcyjnych dla podniesienia konkurencyjności przemysłu. Jest realizowany poprzez kolejne „Plany Pięcioletnie” i stał się kluczowym programem rządowym wspierającym krajowy potencjał badawczo-rozwojowy w zakresie innowacji.
W latach 1990-2002 program ten sfinansował ponad 1000 projektów nanotechnicznych. Ten dobrze przemyślany program jest zarządzany przez „system odpowiedzialności eksperckiej”, z komisjami ekspertów i panelami składającymi się z najlepszych naukowców, którzy nadzorują, doradzają i oceniają projekty, zwraca uwagę pracownik Army Management Staff College.
Nanotechnologia od wielu lat jest przedmiotem badań wielu chińskich instytucji. Wybitne uniwersytety, takie jak Uniwersytet Pekiński, City University of Hong Kong, Uniwersytet Nanjing, Hong Kong University of Science and Technology, Uniwersytet Soochow, University of Science and Technology of China są wiodącymi instytucjami, w których znajdują się najnowocześniejsze laboratoria badawcze zajmujące się nanotechnologią, wspierające studia i badania nad nanonauką i nanotechnologią. Chińska Akademia Nauk (CAS), Narodowe Centrum Nanonauki i Technologii (NCNST) oraz Suzhou Institute of Nano-Tech and Nano-Bionics (SINANO) to czołowe spośród sponsorowanych przez państwo specjalistycznych ośrodków badawczych zajmujących się nanonauką i nanotechnologią.
Współpraca publiczno-prywatna wraz z wyżej wymienionymi instytutami badawczymi dała początek wielu firmom nanotechnologicznym, z których najbardziej godne uwagi są Array Nano, Times Nano, Haizisi Nano Technology, Nano Medtech, Sun Nanotech, XP nano, podkreśla badacz.
Chińskie nanotechnologiczne wynalazki
.W czerwcu 2020 roku międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem chińskich naukowców opracował nową formę syntetycznej i biodegradowalnej cząstki. Ta modyfikowalna nanocząstka lipidowa jest zdolna do ukierunkowania, penetracji i zmiany komórek poprzez dostarczenie do komórki narzędzia do edycji genów CRISPR/Cas9.
Nowa nanocząstka może być stosowana w leczeniu niektórych zaburzeń związanych z genami, a także innych chorób, w tym niektórych form raka mózgu, wątroby i płuc. Z kolei w State Key Laboratory of Robotics w północno-wschodnim mieście Shenyang naukowcy opracowali laser, który wytwarza maleńką bańkę gazową. Bańka ta może być wykorzystana jako maleńki „robot” do manipulowania i przemieszczania materiałów w nanoskali z mikroskopijną precyzją. Technologia określana jako „Bubble bot” obiecuje nowe możliwości w dziedzinie tworzenia sztucznych tkanek i klonowania.
Nowy nanomateriał wynaleziony przez naukowców z Instytutu Chemii Chińskiej Akademii Nauk (CAS) wykazał potencjał skutecznego wyeliminowania milionów ton metrycznych zanieczyszczeń płynnych i emisji organicznych substancji chemicznych stosowanych w płytach drukarskich i farbach drukarskich, które są dość niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Ten wynalazek ma doprowadzić do zielonej rewolucji w przemyśle drukarskim.
Chiny ruszają na podbój światowej nauki
.W rzeczywistości wielki skok Chin w dziedzinie małych nauk, tj. nanonauki, dopiero się zaczyna. Najnowszy raport opublikowany przez renomowane wydawnictwo Nature pokazuje porównanie artykułów badawczych opublikowanych w tym czasopiśmie i w powiązanych z nim czasopismach dla Chin i ich archiwalnych odpowiedników – Stanów Zjednoczonych – w różnych dziedzinach badań, szczególnie związanych z nanonauką i nanotechnologią. Porównują oni opublikowane artykuły badawcze w 10 dziedzinach badań (FoRs) wybranych z 10 najlepszych FoRs przez Share w każdym kraju.
Chemia fizyczna znajduje się na szczycie najpopularniejszych obszarów badawczych w Chinach, następnie inżynieria materiałowa i chemia organiczna. Wszystkie są związane z nanotechnologią. Stany Zjednoczone przodują w badaniach związanych z naukami biologicznymi. W raporcie stwierdzono, że udział Chin w 2020 roku jest bardziej skoncentrowany na chemii, tj. ma o 50% większy udział niż USA. W naukach przyrodniczych dominuje wysiłek USA, który jest 5 razy większy. W naukach fizycznych Stany Zjednoczone wyprzedzają USA, ale z niewielkim marginesem. To samo można powiedzieć o obszarze „Earth & Environmental Science”, dodaje autor ” China as the World Leader in Nanotechnology: Another Wakeup Call for the West”.
Chiny prześcignęły USA w chemii w 2018 r., a teraz prowadzą później ze znaczną różnicą, której pokonanie może zająć lata. W międzyczasie kraj ten zbliża się do USA w naukach o Ziemi i środowisku, a także w naukach fizycznych. Zgodnie z tendencją Chiny mogą potrzebować pięciu lat lub mniej, aby prześcignąć USA. Z drugiej strony, w dziedzinie badań nad naukami przyrodniczymi Chiny pozostają w dość znacznym opóźnieniu w stosunku do USA, co można przypisać priorytetom obu krajów w zakresie finansowania.
Stany Zjednoczone, a także wielu jej partnerów i sojuszników zarówno na Zachodzie, jak i w Azji, mają szereg obaw dotyczących tego, jak autorytarne przywództwo w Pekinie manewruje swoją niedawno zdobytą władzą i pozycją na arenie światowej. Z niepokojem obserwują wdrażanie przez ten reżim wyrafinowanych technologii, takich jak „Nano”, w sposób, który podważa wiele z ich podstawowych interesów i wartości na całym świecie, alarmuje Dr Mahbube K. Siddiki.
Oprac. MAC