Międzynarodowy ranking uczelni 2022 - Azja

ranking uczelni

Ponad jedna czwarta najlepszych uczelni na świecie, które znalazły się w pierwszej setce rankingu QS World University Rankings 2022 to uniwersytety azjatyckie. Warto w tym kontekście przyjrzeć się jak wygląda ranking uczelni azjatyckich.

.Azja, a w szczególności Chiny od lat odgrywają kluczową rolę na płaszczyźnie polityki międzynarodowej. Wystarczy przytoczyć choćby słowa Henry’ego Kissingera na temat Tajwanu [LINK], które wywołały gorące reakcje na całym świecie [LINK]. Polityka nie jest jednak jedyną dziedziną w której rola Azji jest coraz poważniejsza. Ponad jedna czwarta najlepszych uczelni na świecie, które znalazły się w pierwszej setce rankingu QS World University Rankings 2022 to uniwersytety azjatyckie. I z roku na rok – jak świadczy o tym międzynarodowy ranking uczelni – ich przybywa.

W rankingach azjatyckich przodują uczelnie chińskie, a uniwersytety Tsinghua i Peking zajmują dwa pierwsze miejsca już trzeci rok z rzędu. Kraj ten zapewnił sobie dominację w regionie, będąc siedzibą prawie jednej trzeciej instytucji (30) w pierwszej setce. Z kolei w Japonii w pierwszej setce znalazło się o sześć uniwersytetów mniej niż w 2020 r. – tylko osiem (spadek z 14). Jest to jednak nadal najliczniej reprezentowany kraj w ogóle, ze 118 instytucjami.

W pierwszej setce znajduje się obecnie sześć saudyjskich uniwersytetów, w porównaniu z czterema w zeszłym roku, oraz cztery w pierwszej pięćdziesiątce, czyli dwa razy więcej niż w roku 2021. W sumie ranking uczelni dla Azji to 15 saudyjskich uniwersytetów, w porównaniu z 10 w 2021 roku i siedmioma w 2020 roku.

10 najlepszych uniwersytetów w Azji

  1. Uniwersytet Tsinghua (Tsinghua University) (Chiny)
  2. Uniwersytet Pekiński (Peking University)
  3. Narodowy Uniwersytet Singapuru (Singapur)
  4. University of Hong Kong (Hongkong)
  5. Uniwersytet Technologiczny Nanyang (Nanyang Technological University) (Singapur)
  6. Uniwersytet Tokijski (The University of Tokyo) (Japonia)
  7. The University of Hong Kong (Hongkong)
  8. Narodowy Uniwersytet Seulski (Seoul National University) (Korea Południowa)
  9. Hong Kong University of Science and Technology (Hongkong)
  10. Fudan University (Chiny)

THE Asia University Rankings wykorzystuje te same 13 wskaźników wydajności, co World University Rankings, ale są one ponownie skalibrowane, aby odzwierciedlić atrybuty instytucji azjatyckich.

Ranking uczelni został opublikowany przez The World University Rankings. [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 czerwca 2022